Právě soutěžíme o:
vysokotlaký čistič Bosch vysokotlaký čistič Bosch
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Ytong-koupelna a kuchyň s novým půdorysem, 2.díl

Ytong-koupelna a kuchyň s novým půdorysem, 2.díl
Přestavba jádra v paneláku většinou dopadne tak, že kromě koupelny se mění ještě přilehlá místnost, nejčastěji kuchyně. Nejinak tomu bylo i u přestavby v bytě pana Miloše. V minulém dílu jsme si ukázali, jak vznikla koupelna a toaleta, dnes se podíváme, jak dopadla kuchyně.
reklama

Stavba stěn z Ytongu je rychlá a přesná, podle toho, zda mají být příčky nosné nebo jen dělící, je volena jejich šířka.

Příprava přestavby tedy začala přesným plánováním a rozmýšlením, kde co bude. Instalace se chystaly už před stavbou stěn z Ytongu, kvůli dobrému odvětrání koupelny i digestoře v kuchyni bylo potřeba připravit odvod páry do stoupačkového odvětrávacího potrubí.

Zdi a instalace

Kuchyň má s novou koupelnou společnou jednu stěnu a to tu největší. S tím byla samozřejmě spojena příprava odpadů na dřez a myčku i příprava nových rozvodů vody i elektriky pro všechny kuchyňské spotřebiče.

Stěna z Ytongových tvárnic i budoucí rozvody vody a elektřiny se připravovaly společně s koupelnou. S elektrikou opět pomohl kamarád Zdeněk. Ten si vzal na starost i zapojení digestoře, světel a spotřebičů.

Stěna s připravenými instalacemi se dokončila natažením perlinky a lepidla, kolem přívodních trubek si řemeslník při zakrácení perlinky pomohl ostrým řezákem.

A může se obkládat

Vodováha a plastové křížky usnadňují obkladači přesné rozmístění dlaždic

Poté, co byla obložena koupelna i wc, nastoupili obkladači i do kuchyně. Světlý obklad za linkou barevně ladí se světlými dvířky, místnosti dodává na živosti i útulnosti podlaha z dlaždic položených s mírným posunem na koso. Velikost posunu vymezují malé čtverečkové dlaždičky.

Tento způsob pokládky vypadá zajímavě, ale projeví se na něm každá chybička. U pana Miloše je vidět, že si obkladači dali záležet.

Dlažba podlahy přechází plynule z předsíně do koupelny a kuchyně. Diagonální rozložení efektně posunuté o vložený malý čtverec zároveň úzkou chodbu opticky rozšiřuje.

Kuchyňská linka

Jediné, co zbylo z původní kuchyně, je boční stěna spíže.

Spíž, vlastně spíše spížní skříň, je umístěna u obvodové stěny a tím pádem dobře odvětraná, což majiteli vyhovovalo. Pan Miloš nechal tedy niku na svém místě a vestavěl jen nové police a posléze přidal dvířka ve stejném desénu, jako jsou ta u kuchyňské linky. Hned vedle spíže našla místo velká lednice.

Kuchyň je neokázalá, jednoduchá, praktická a hlavně snadno udržovatelná.

Hluboké zásuvky pojmou vše potřebné, o pohodlí při vaření i mytí se stará vestavný plynový sporák a myčka nádobí. Vybavení doplňuje komínová digestoř. Skřínky jsou uzavřené, jediným otevřeným prostorem jsou rohové police zakončující linku směrem ke dveřím.

Na vaření, jak sám říká, pan Miloš moc není. Stejně se občas vrátí z práce až večer a do žádných kulinářských experimentů se nepouští. Jeho partnerka přes týden pracovně bydlí jinde, takže na větší vaření zbývají víkendy a to jdou občas raději na procházku nebo výlet, než aby stáli u plotny.

I když je pan Miloš „přes ruce šikovný“, práce mimo svoji profesi si objednal na klíč a je s nimi spokojen.

Tipy

Umístění sporáku v rohu místnosti nedpovídá dobrým pravidlům ergonomie kvůli malému manipulačnímu prostoru ze strany plotny, ale tady byl učiněn ústupek ve prospěch pracovní plochy z druhé strany sporáku. Díky tomu, že ovládací knoflíky na plotýnky jsou z pravé strany, tedy u zdi, nejsou hrnce na plotnách přímo u zdi a přístup k nim je dostatečný.

O nosnost zavěšených skříněk se bát nemusíme, i když je Ytong lehký, není problém v něm bezpečně kotvit i těžší předměty jakým je například kuchyňská linka plná nádobí.

Autor: PePa (text a foto), Miloš Filer (foto)

Související články

Modrobílá šachovnice 21  fotek

Modrobílá šachovnice

Co s panelákovým jádrem, které pomalu dosluhuje? To je otázka, kterou řeší mnozí z nás. Mladá žena Dana – majitelka bytu 2+kk, do jejíž koupelny se dn ...


Zdravá koupelna v domě 2  fotek

Zdravá koupelna v domě

Že by se život současného moderního člověka začal odehrávat výlučně v koupelně? V otázce je skryta sice nadsázka, ale je faktem, že velikost, dispozic ...


Ytong-koupelna a kuchyň s novým půdorysem,1.díl 27  fotek

Ytong-koupelna a kuchyň s novým půdorysem,1.díl

Koupelnové jádro v panelovém bytě dosloužilo. Příběh, který se opakuje v mnoha bytech. Řešení však nemusí být tak složité, jak na první pohled vypadá. ...


comments powered by Disqus
reklama
reklama
Diskuze kutilů
3
Mokré stěny Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.4.2017 09:53 Kateřina
0
Odizolovani spodni stavby Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 25.3.2017 18:06 Libor
0
Velká prasklina zdi Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 1.3.2017 07:52 marek
0
Starý koberec pod podlahovým topením. Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 24.1.2017 16:49 Aleš
10
rekonstrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.1.2017 07:59 michaela
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Závěsné WC Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 29.12.2016 20:45 Jiří
1
Díra skrz beton (V paneláku) Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 9.11.2016 15:26 Jakub
0
rekonstrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.11.2016 19:37 michaela
1
Zakládání příček na štěrkové podlaze... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 26.10.2016 22:33 Matil
10
rekonstrukce bytu Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.1.2017 07:59 michaela
3
Mokré stěny Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 21.4.2017 09:53 Kateřina
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Díra skrz beton (V paneláku) Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 9.11.2016 15:26 Jakub
1
Zakládání příček na štěrkové podlaze... Rekonstrukce
Poslední příspěvek: 26.10.2016 22:33 Matil
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2017 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2017 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×