reklama

Zabezpečte si balkon proti nevítané návštěvě

Zabezpečení balkonů je důležité nejen před zloději, ale i před malými dětmi a zvířecími miláčky. Zloději ať se nedostanou dovnitř a děti a zvířata zase ven. Víte, jak zabezpečit svůj balkon? I zde máte několik možností.

Zabezpečení balkonu byste neměli opomíjet. Balkon je totiž nejčastější přístupovou cestou zlodějů při vloupání do objektů. Povíme vám, jak na to a jaké zabezpečení je to nejlepší.
Zabezpečte si balkon proti nevítané návštěvě
Zabezpečení balkonu bychom neměli podceňovat
Zabezpečení balkonu bychom neměli podceňovat

Zabezpečení balkonů je stěžejní

Zabezpečení balkonů bychom neměli podceňovat, je totiž stěžejní. Až 80 % zlodějů se vloupá přes den a velmi často přes balkon. Alespoň to vyplývá z průzkumu, který udělala jedna zabezpečovací společnost. A proto bychom zabezpečení svého balkonu neměli podceňovat.

Balkon, lodžie a terasa patří k těm nejčastějším cestám zlodějů. A nevymlouvejte se, že vás se to netýká, protože nebydlíte v přízemí. Podle statistik zlodějům nečiní žádný problém zvládnout krádež i ve čtvrtém podlaží.

Balkon můžete pomocí bezpečnostního skla ochránit
Balkon můžete pomocí bezpečnostního skla ochránit

Jak zabezpečit balkon

V rámci zabezpečení domu se rozhodně vyplatí investovat do balkonu s bezpečnostním sklem a vyztuženým rámem. I když ani to není řešení, které vás zcela ochrání, protože zloděj dokáže překonat i tuto překážku, je to však přece jen bariéra, která mu ztíží přístup. Když nemáte bezpečnostní sklo, vyzkoušet můžete bezpečnostní fólie nebo třeba venkovní kovové žaluzie. Jistým řešením jsou i balkonové mříže.

Mříže na balkoně zloděje odradí
Mříže na balkoně zloděje odradí

Mříže na balkoně

Balkonové mříže je možné nainstalovat na balkony a lodžie různého typu. Obvykle jde o pevné mříže. Vedle toho, že váš byt ochrání i před zloději, zamezí i možnému vypadnutí z balkonu. Pravdou však je, že se nejčastěji instalují v nižších patrech, hodí se však i do vyšších pater. Negativní stránkou mříží je bohužel jejich estetická stránka. Mnohem líbivějším bezpečnostním řešením je přece jen zasklení balkonu.

Zasklený balkon je možno rovněž považovat za bezpečnostní prvek
Zasklený balkon je možno rovněž považovat za bezpečnostní prvek

Zasklený balkon

Zasklený balkon je možno považovat za další ochranný prvek před zloději. I zde se zloděj při snaze o vniknutí do vašeho příbytku musí potýkat s překážkou. Důvodů, proč mít zasklený balkon, je však mnohem více. Zasklený balkon brání tepelným ztrátám, zvětšuje obytný prostor, snižuje prašnost a zvyšuje bezpečnost pro rodiny s malými dětmi a zvířecími mazlíčky.

Balkon může být i zcela zasklen, čímž z prostoru vznikne další místnost
Balkon může být i zcela zasklen, čímž z prostoru vznikne další místnost

Typy zasklených balkonů

Jaké máme možnosti zabezpečení balkonu prostřednictvím zasklení? Zasklení balkonu i lodžie může být rámové nebo bezrámové. Každý ze systémů má své výhody i nevýhody.

Rámové zasklení balkonů
Rámové zasklení balkonů

Pro rámové zasklení je zapotřebí použít čiré sklo o šíři 4 až 6 mm nebo izolační dvojsklo o síle 16 mm. Rámy jsou obvykle vyrobeny z hliníkových slitin. Není to však pravidlo, použity mohou být i jiné materiály, jako je třeba dřevo nebo plast. Rámový systém tvoří 1-8 posuvných křídel, které se posouvají po spodní a horní kolejnici. Ve spodní kolejnici jsou otvory pro odtok dešťové vody. K odvětrávání slouží průduchy mezi skleněnými tabulemi. Zasklení balkonu je uzamykatelné. Maximální velikost je 12x2,5 metru, ale pokud se nakombinuje s pevnými okny, je větší. Otevření je možné až do tří čtvrtin. Jednotlivé tabule je možné vysadit a mít balkon celý otevřený.

I takto může být zasklený balkon
I takto může být zasklený balkon

Bezrámový systém nemá žádnou konstrukci a umožňuje otevřít takřka celou plochu lodžie nebo balkonu. Bezrámový systém se otevírá v jednom jediném místě. Skleněné tabule s broušenými hranami jsou vsazeny do plastových profilů. Sklo je silné 6 mm. Tento systém může tvořit až 16 křídel. Bezrámový systém je sice levnější než ten rámový, ale pokud chcete balkon proměnit v obytný prostor, musíte zvolit rámový systém. Protože pouze ten s tepelně izolačním zasklením vás ochrání před nepříznivým počasím.

Zasouvací systém u proskleného balkonu
Zasouvací systém u proskleného balkonu

Co je před zasklením balkonu nebo lodžie potřeba

  • Jelikož zasklení lodžie nebo balkonu mění vzhled stavby, budete k tomu s největší pravděpodobností potřebovat stavební povolení. Více aktuálních informací zjistíte přímo na Stavebním úřadě. K udělení stavebního povolení obvykle potřebujete certifikát společnosti, která vám bude balkon zasklívat a plánek bytu s vyznačením, kde bude zasklívání provedeno. Dále se neobejdete bez dokladu, který prokáže, že jste vlastníkem bytu a dokladu o zaplacení správního poplatku. V neposlední řadě musíte vyplnit i příhodný formulář.
  • Záhodno je porozhlédnout se po okolí a přeptat se sousedů, kteří již zasklený balkon mají, jestli si vyřizovali stavební povolení. Je možné, že je platné pro celý dům. V případě, že jste v domě první, můžete se domluvit na hromadném zasklení balkonů, což vám může přinést dost slušnou úsporu na ceně.
  • Před samotným zasklením by měla proběhnout i revize lodžie či balkonu. V případě potřeby je nutné nejprve provést rekonstrukci.
  • Při zasklívání je rovněž nutné brát zřetel na jeho konstrukci a rozměry.
Dalším způsobem zabezpečení jsou venkovní rolety
Dalším způsobem zabezpečení jsou venkovní rolety

Venkovní rolety

Další možností, jak ochránit svůj majetek před zloději, je pořízení si venkovních rolet. Venkovní rolety neslouží pouze k regulaci klimatu uvnitř obydlí, jsou rovněž i dobrým zvukovým izolantem a dost významně zvyšují zabezpečení balkonů. Přes ně se zloděj dovnitř bytu jen tak nedostane. Moderní rolety můžete dokonce naprogramovat a simulovat jimi svou přítomnost i v době, kdy jste v reálu na dovolené.

Publikováno: 4.8.2019, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce