reklama

Upravená zahrádka je něco jako galerie. Pojďte se do jedné takové podívat

Opět jsme přijali pozvání manželů Čtvrtníkových do jejich zahradní galerie, kde všechno hraje a zvoní. Díky důmyslnému zavlažování, několika vychytávkám a především láskyplné péči se jim podařilo vybudovat místo, které vás chytí za srdce a již nepustí.

i (Zdroj: PePa)
Tvarované jehličnany dodají zahradě jistou důstojnost (Zdroj: PePa)

Zahrada u Čtvrtníků se nám líbila tak, že jsme měli problém vybrat jen pár fotografií na ukázku. Proto vás dnes zveme na pokračování návštěvy. Kromě paní domu se zde přece jen realizuje i její muž. Zavlažování na dálkové ovládání je hitem, kterým udělal své ženě velkou radost.

Barevné osvětlení a voda na dálkové ovládání

„Tyhle technické vynálezy jsou skvělé. To je zase doména mého muže,“ chválí ho Eva. „Ideálně se doplňujeme. Jan například instaloval červené a žluté diody do japonských kamenných luceren. Jsou napájené solárním panelem, takže po setmění svítí, jakoby v nich hořela svíčka. Je to velmi atraktivní a udělal mi s nimi velkou radost. Posledním hitem, kterým mi ulehčil spoustu námahy, je zavlažování na dálkové ovládání. A pergola i s novým okapem je také jeho dílem, je pod ní příjemné posezení za horka i v dešti.“

Důmyslný systém zavlažování ušetří spoustu práce
Důmyslný systém zavlažování ušetří spoustu práce (Zdroj: PePa)
Malé lucerničky pro intimní noční osvětlení
Malé lucerničky pro intimní noční osvětlení (Zdroj: PePa)

Čtvrtníkovi nevsadili na značkové systémy. Zdají se jim drahé. A tak je u nich pod zemí voda rozvedena do pěti šachtiček, které ústí na různých místech v zahradě a do nichž je možné zastrčit buď hadici, nebo rozstřikovač. Univerzálním dálkovým ovladačem, vyráběným firmou ABB z Jablonce nad Nisou, pak spustí čerpadlo, které vhání vodu do systému. „Trošku jsem si s tím pohrál a sám jsem byl překvapen, že nás to stálo jen pár korun,“ konstatuje Jan. „Chystáme se tímto způsobem řídit i osvětlení,“ plánuje.

Pravidelná závlaha rostlinám a zejména trávníku svědčí. Ostatně zelený koberec, jinak ho ani nejde nazvat, je tady vskutku výstavní. Eva radí, jak na to: „Jednou týdně trávu zkrátím na pět až šest centimetrů, okraje zarovnávám starým nožem, plevel vypíchnu. Třikrát ročně projedu trávník vertikutátorem, který drn prořeže noži a stejně často jej provzdušním nástavcem s drátky. Nezapomínám hnojit a často zalévám. A těším se, že za tři sta let bude mít trávník anglickou kvalitu!“

Obrovské kameny po vzoru japonských zahrad
Obrovské kameny po vzoru japonských zahrad (Zdroj: PePa)
Relaxační kout s malým jezírkem
Relaxační kout s malým jezírkem (Zdroj: PePa)

Na pilnou zahradnici musíme prozradit, že svým nadšením už nakazila i sousedky. Také za jejich ploty jsou vidět upravené záhony a zdravá, hustá tráva. Jak to, že se ani u nich plevelu nedaří? Odpověď je jednoduchá. Chce to soustavnou péči a nebát se rad odborníků. Mimochodem, paní Eva často nahlíží nejenom do moudrých knih, ale jezdí na radu k zahradníkům v blízkém okolí.

Koule a spirály

Největší Evinou zahradní láskou jsou stromy. Má jich už slušnou sbírku, ale bude ještě pár let trvat, než některé z okrasných jehličnanů i listnáčů povyrostou a stanou se dominantními. Tuhle úlohu zatím plní převážně ovocné stromy podél plotu. Právě kvete třešeň, o kus dál přitahují oči narůžovělé svíce magnólie a kolem nich natahují větve s nalitými pupeny jabloň, nektarinka, višeň, bluma. Terasu před domem pak stíní vzrostlý smrk modrý ve společnosti štíhlých jalovců.

Něžná kráska magnólie v době květu
i (Zdroj: PePa)
Něžná kráska magnólie v době květu

Mnohem zajímavější je ale pohled do nižších pater, zejména ve střední části zahrady. Do trávy jsou vetkány podivuhodné obrazce z drcené kůry, kamenů, květin, keříčků a nejzvláštnějších stromků: zakrslých i nízkých, poléhavých, převislých, na kmínku nebo tvarovaných do koulí a spirál.

Proměnlivá krása barevné skalky překvapuje po celý rok
i (Zdroj: PePa)
Proměnlivá krása barevné skalky překvapuje po celý rok

„Někdy si říkám, že ty stromy pro mě mají pochopení. Často je přesazuji, stěhuji, zahradu měním, ale zatím žádný nezahynul,“ svěřuje se Eva a ukazuje na vybrané kousky: „Dikobrazí borovice má dvoubarevné jehličky, tuhle je smrk ’Inversa’ – sloupovitě splývající, tady smrk Formánek. U lucerny roste cypřišek hrachonosný s provázkovými jehlicemi a jedna rarita: pajehličník zlatý. Objevila jsem ho v zahradnictví v Třebízi a musela ho mít! Radši si koupím stromek než boty,“ směje se.

Za záhony s mnoha stromečky a právě kvetoucími kytičkami se vzadu rýsují i řádky jahod. Co kdyby přijeli vnuci? Jsou sice už velcí a doba, kdy voda z bazénu byla jejich zásluhou do půlky vycákaná, a po zahradě poletovaly helikoptéry, je pryč, ale když přijedou za babičkou a dědou, sladká dobrota jim přijde k chuti.

Pěstování zeleniny Čtvrtníkovi již omezují. Místo ní má Eva jistě už dávno vymyšlenou novou pestrobarevnou kompozici. Kdysi prý ráda malovala kvítka na talíře. Dnes vytváří obrazy v trávě. Prý se stačí jen pozorně dívat a nápady pak přijdou samy.

Letničkový záhon je malý kousek ráje
i (Zdroj: PePa)
Letničkový záhon je malý kousek ráje

Zahrádka sice vyžaduje více péče, ale pro Čtvrtníkovy je to radost a relaxace. Vynaložená námaha a úsilí se mnohonásobně vrátí, což zná jistě každý zahrádkář.

Zdroj informací: manželé Čtvrtníkovi

Podívejte se, jaké trvalky vybrat do skalky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 2. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce