reklama

Zahrada v prosinci vyžaduje kontrolu

Ani doba předvánoční neznamená dobu odpočinku. V zahradě musíme zajistit mnoho činností, od ochrany rostlin před mrazem, až po prořezávku živého plotu nebo odklizení posledního spadaného listí. Těch důležitých prací na zahradě v prosinci je však mnohem více.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zahrada v prosinci vyžaduje kontrolu (Zdroj: Depositphotos)

Prosinec v okrasné zahradě a doma

Začátek zimního období je ideální pro hluboký zmlazovací řez staršího živého plotu. Pokud je zapotřebí vylepšit jeho vzhled nebo provést radikální prosvětlení za účelem jeho dobré kondice v budoucích letech, pak si připravte potřebné nářadí a pusťte se do toho. Ořezané větve použijte například jako zakrývací materiál, chránící trvalky nebo jej naštěpkujte a zužitkujte jako mulč kolem rostlin v zahradě. Podzimní chryzantémy v nádobách na zimu nevyhazujte. Ostříhejte je tak, aby rostliny zůstaly maximálně 10 cm vysoké a i s nádobou je uložte do nevytápěného skleníku. Pravidelnou mírnou zálivkou a zanořením květináče do země vám vydrží pohodově přezimovat až do jara, kdy je budete moci umístit zase ven.

Chryzantémy
i (Zdroj: Depositphotos)
Odkvetlé stvoly chryzantém použijte jako ochranu proti mrazům

S příchodem teplot kolem bodu mrazu začněte přikrmovat drobné zpěvné ptactvo. Na krmítko často zavítají sýkory, vrabci, zvonci, dlask nebo hejno stehlíků. Ti jsou nalákáni nejen slunečnicovým semenem, ale velmi osvědčená je směs více druhů, která utiší hlad všech opeřených strávníků. Lojové koule nebo špalky před umístěním do krmítka rozbalte z plastové síťky, chráníte tím pěvce před velmi bolestivou smrtí, pokud se totiž některý z krmených opeřenců do materiálu zamotá, často z něj nenajde únik a zahyne. Krmítka rozvěste na chráněných místech, kam se nedostanou kočky ani draví ptáci, jako je krahujec nebo jestřáb.

Přikrmování ptactva
i (Zdroj: Depositphotos)
Přikrmování ptactva jim pomáhá překonat zimu

Zeleň v nádobách, která zimuje v místnosti, kde nemrzne, pravidelně mírně zalévejte. Ale substrát nesmí být vlhký, protože rostliny mají výrazně zpomalený metabolismus a nadmíra vody jim škodí. Zimujícími rostlinami jsou nejčastěji pelargonie nebo fuchsie. Nezapomínejte také na kontrolu a případný zásah proti škůdcům. Smutnice, malé mušky, líhnoucí se ze substrátu, zlikvidujete žlutými lepovými pásy, mšice pak mýdlovou vodou. Vánoční rostliny mají nyní období, kdy kvetou a potřebují proto vhodné prostředí. Aby se jim dobře dařilo, umístěte je do místa, kde nesvítí přímé sluneční paprsky a teplota dosahuje maxima 20 °C. Značná zálivka je na škodu a vede k oslabení a napadení rostlin škůdci.

Rostliny v květináčích
i (Zdroj: Depositphotos)
Rostliny v květináčích pravidelně zalévejte

V zeleninové zahradě

Zeleninu, kterou jste vyseli v pozdním podzimu, třeba jako česnek, chraňte před zmrznutím netkanou textilií, a to nejlépe bílé barvy. Ta zabrání jak promrznutí, tak přílišnému kolísání teplot přes den a v noci. Podobně přistupujte i k jahodníku, který je velmi citlivý vůči holomrazům. Pokud chcete vsadit na přírodní materiály, pak je například u jahod vhodné mulčovat před zimou slámu. Ta zabrání promrzání půdy a případnému poškození rostlin. Pěstujte si i čerstvé vitamíny za oknem. Nejvhodnější je použití řeřichy, která velmi rychle klíčí a o příděl důležitých látek pro vaše tělo tak nejste ochuzeni. V případě vícečetné rodiny je pak vhodné pěstovat ji například ve více nádobách a dosévat ji postupně.

Řeřicha
i (Zdroj: Depositphotos)
Řeřicha je zdrojem vitaminů, pěstujte si ji za oknem

V zimě vyjmutá zelenina ze země jde udržet ve vynikajícím stavu tím, že ji i s kořeny ponoříte do vody, avšak nadzemní část je zabalena do novinového papíru. Tímto způsobem lze uchovat zeleninu po několik následujících týdnů bez snížení její kvality. Pravidelnou kontrolu si zaslouží i v přepravkách uložená zelenina, případně ta kořenová v písku. Každý týden se vyplatí sklep mírně vyvětrat a celou skládku zkontrolovat, případně máte možnost špatné kusy vyřadit nebo rychle zpracovat bez větších škod.

Uskladněná zelenina
i (Zdroj: Depositphotos)
Uskladněnou zeleninu a zimované rostliny pravidelně kontrolujte

Sníh a technika

Ve sněhové fréze vyměňte olejovou náplň motoru a prověřte její celkový technický stav. Nejmenším zlem je použití vysokooktanového paliva, které snáze odolává nástrahám běžného venkovního prostředí. Lépe se spaluje a nestojí za tvorbou usazenin při odstávce. Ještě lepší vlastnosti mají paliva nového, tzv. alkalického typu. Jsou to benzíny vhodné pro ty oblasti, kde nepravidelně padá sníh a tak motor delší dobu stojí odstavený s ponechaným palivem. Všechen sníh, kromě toho zasoleného z okrajů silnic, házejte nebo odhrnujte na zahradu a to nejlépe pod stromy, na jaře pak budou mít v rámci tání velké množství tolik potřebné vláhy.

Sněhová fréza
i (Zdroj: Depositphotos)
Nezapomínejte na péči o sněhovou frézu

Publikováno: 15. 12. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček