Právě soutěžíme o:
luxusní designové háčky luxusní designové háčky
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Budky pro ptáčky

Budky pro ptáčky
Chceme-li se od jara do podzimu těšit ze zpěvu stěhovavých ptáků, můžeme jim vyrobit budky přímo na míru. I když by se zdálo, že jde o maličkost, dáme si záležet a vyrobíme budky kvalitní. Ptáčci si zvyknou a budou se vracet, vyvádět mladé po několik let a kdo by chtěl, aby se mu jeho byteček hned rozpadal.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Na spojování jednotlivých částí použijeme vruty nebo hřebíky s nereznoucí povrchovou úpravou, jako materiál je vhodná odolnější borovice nebo tvrdší dřevo, smrk je nejméně životný.

Velikost budky bychom měli přizpůsobit velikosti jejích obyvatel, dobrou radu najdeme v knížkách nebo u ornitologů.

Postup

 1. Jako základ pro tělo budky můžeme také požít část dutého vyhnilého stromu, kde vnitřek dočistíme dlátem a rašplí nebo odvrtáme větším vrtákem. Pilkou sešikmíme horní část, kde bude připevněna stříška.

 2. Takto připravený dutý kmen postavíme na širší odřezek a z vnitřní časti ho co nejpřesněji obkreslíme. Přímočarou pilkou vyřízneme obkreslený nepravidelný tvar, který nám poslouží jako dno budky.

 3. Vykružovací pilkou o vhodném průměru, který se liší podle budoucího obyvatele budky, vyřízneme v přední části asi 10 cm pod horním krajem kruhový vletový otvor.

 4. Stejně, jako jsme obkreslili dno, obkreslíme nyní od ruky i stříšku. Ta bude mít přesah. Oválným tvarem z jedné strany bude nejlépe odpovídat celkovému charakteru budky. Pak ji dvěma delšími šroubky přichytíme.

 5. Menším vrtákem o shodném průměru jakou má silnější dřevěná kulatinka (10–15 mm), vyvrtáme pod vletovým otvorem vybrání pro umístění asi 8 cm dlouhého bidýlka.

 6. Nakonec strhneme smirkovým papírem nebo rašplí hrany vletového otvoru, vlepíme bidýlko a celou budku povrchově upravíme.

 7. Základ budky tvoří dva boky z borové spárovky 18×25 cm. Pro sespádování stříšky boky zkosíme. Na jedné straně ubereme cca 5 cm. Ostrou pilkou pak klín odřízneme.

 8. Stejným způsobem odřízneme oba boky, postavíme je na pevný podklad a vložíme zadní, 15 cm široký díl. Po přiložení na něj orýsujeme jeho výšku a zkosení, pod kterým ho musíme zkrátit.

 9. Potřebný úhel tohoto zkosení nastavíme na přímočaré pilce a díl zkrátíme. Stejně tak to bude i u předního vyššího dílu, u něj však pod úhlem 45° odřízneme ještě 5 cm široký proužek.

 10. Děrovací nebo přímočarou pilkou vyřízneme vletový otvor. Vhodný průměr přesně změříme posuvným pravítkem. Jeho střed je asi 5 cm od horní zkosené hrany předního dílu.

 11. Z vnitřní strany, asi 2–3 cm pod vletový otvor, připevníme dvěma šroubky krátký odřezek nebo laťku. Ta bude ptákům usnadňovat vlet a výlet z budky. Zároveň slouží jako překážka pro nenechavé kočičí packy.

 12. Celou budku máme připravenou a můžeme začít s její kompletací. Jednoduchý mechanismus je teď nejlépe vidět. Dvířka a jejich horní díl musí být sestavena přesně jako na obrázku.

 13. Pro snadné čištění budky jsou dvířka výklopná. Delšími vruty k sobě sešroubujeme nejprve dva boky a přední kratší díl budky. Na bok a dvířka přesně označíme, kde bude nutné vrtat.

 14. Delším vrutem pak vložená dvířka připevníme. Vrut nedotahujeme napevno, aby bylo možné dvířka vyklopit. Stejným způsobem připevníme dvířka i z druhé strany. Přesně do sebe zapadající zkosení zamezuje pronikaní vody a nečistot.

 15. Do zadní strany stříšky je nutné zapustit lať, za kterou budku připevníme na strom. Její průřez obkreslíme a vyřízneme přímočarou pilkou. Délka latě je cca 45 cm, šířka 5–6 cm.

 16. Stříšku připevníme čtyřmi delšími vruty ke korpusu budky, do vybrání vložíme připravenou lať a připevníme ji k zadní stěně budky. Na jejích koncích si předvrtáme vždy po jednom otvoru na přichycení ke stromu.

 17. Nakonec celou budku kvalitně povrchově upravíme, nejlépe v nekřiklavé barvě podobné jejímu budoucímu prostředí. Před samotným zavěšením na strom necháme barvu řádně vyschnout a vyvětrat.

 18. Větší budce nebudeme vyrábět bidýlko před vchodem, zejména pokud ji chceme umístit do hustšího větvoví stromu. Mohlo by totiž posloužit nevítaným návštěvníkům jako jsou kočka nebo kuna, kteří by ohrozili mláďata v budce.

Pepův tipSpoje jednotlivých částí můžeme zpevnit ještě slepením. Na lepení i povrchovou úpravu budky je vhodné použít disperzní lepidla a vodouředitelné lazury. Rychleji schnou a dříve se vyvětrá zápach, který by mohl budoucí obyvatele odradit od nastěhování.
Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Bikersstickers.com Samolepky se jménem a vlajkou

Související články

Vítejte na palubě! 2  fotek

Vítejte na palubě!

Společnost Yanfeng Automotive Interiors připravuje otevření svého již druhého výrobního závodu v České republice. Nový závod bude postaven na zelen ...


Plachtící pták 13  fotek

Plachtící pták

Krásnou dřevěnou hračku plachtící ve vzduchu zvládneme bez větších obtíží a nároků na vybavení. Jako materiál je vhodné smrkové nebo borové prkénko 20 ...


Krmítko pro ptáčky 24  fotek

Krmítko pro ptáčky

Zima se blíží a pokud myslíme na obyvatele našich zahrad nejen v sezoně, kdy zpívají, měli bychom jim připravit krmítka. Většina krmítek má velmi nízk ...


Pítko pro ptáčky zdobené mozaikou 3  fotek

Pítko pro ptáčky zdobené mozaikou

V letních vedrech trpí žízní všechno živé, co se pohybuje v naší zahradě, na terase či na balkoně. Proto je zapotřebí rozmístit zde pítka a pravidelně ...


Mohlo by vás zajímat

Jaké jsou vhodné ponořené rostliny do zahradních jezírek

Jaké jsou vhodné ponořené rostliny do zahradních jezírek

Rostliny ponořené v zahradním jezírku čistí a okysličují vodu. Pro okysličování vody je nejvýkonnější Vodní mor kanadský s dlouhými stonky pokrytými t ...


Aby zahradní jezírko nezamrzlo

Aby zahradní jezírko nezamrzlo

Zahradní jezírko bychom neměli nechat zamrznout, zvláště jsou-li v něm rostliny, anebo dokonce ryby. Proto led pravidelně prorážíme, a pokud chceme za ...


Jak stěny penetrovat

Jak stěny penetrovat

Podle návodu výrobce si rozmícháme penetrační roztok a malířskou štětkou ho naneseme na strop a stěny. Penetrací nátěr sjednotíme a podklad zpevníme. ...


Krmítko z kokosového ořechu

Krmítko z kokosového ořechu

Krmítko pro ptáčky z kokosového ořechu vyrobíme tím nejjednodušším způsobem. Na špičce ořech navrtáme a kokosové mléko vylijeme do skleničky a vypijem ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 14.2.2018 23:18 Jana
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
5
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:43 Jana
3
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:39 lenka fremalova
14
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:35 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
2
Divoká prasata Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 31.10.2017 22:09 Nedvěd
0
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 3.9.2017 20:45 Věra
5
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 16.8.2017 10:58 Jaroslav Marinak
5
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 11.7.2017 17:44 Lada
18
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
14
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:35 Jindřich Polesný
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 16.6.2011 14:13 Jaroslav Uher
5
Krtci tu jsou zase Pěstujeme
Poslední příspěvek: 10.7.2017 18:46 Standa 1
5
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 11.7.2017 17:44 Lada
5
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:43 Jana
5
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 16.8.2017 10:58 Jaroslav Marinak
3
Pískoviště z necek? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 12.4.2017 13:35 Jana
3
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:39 lenka fremalova
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2018 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×