Nenechte si ujít

Nové lepidlo Loctite Nové lepidlo Loctite

Už žádné slepené prsty při lepení rozbitého talíře nebo misky na mýdlo, vyzkoušejte nové lepidlo značky Loctite.

Soutěžíme o ceny

Anketa

Které z uvedených měřidel lze považovat za předchůdce samonivelačního křížového laseru Quigo?


  • 3.2%(18)

  • 1.4%(8)

  • 95.4%(536)

Celkem hlasů: 556

Stavba zahradní kuchyně 2. díl

Puzzle - zahradní kuchyně - 4. fotografie
Zahradní kuchyně má hotové zdi a podlahu, další na řadě je stavba dřevěné konstrukce, pokrytí střechy a stavba krbu.
Reklama:

Stavba dřevěné konstrukce

Do stavby krovu by se měl pustit jen stavebník s tesařskými zkušenostmi. Její zhotovení není jednoduchou záležitostí. Vzhledem k tomu, že dřevěná konstrukce je jednou z dominant celé stavby zahradní kuchyně, je potřeba, aby zhotovení působilo nejen pěkným dojmem, ale splňovalo technické požadavky.
Na konstrukci použijeme zdravé dřevo. Nejdostupnější a nejlevnější je smrkové nebo borové. Dřevo by mělo být vyschlé. Jeho množství a rozměry potřebné pro nákup zjistíme z plánku konstrukce. I tady, stejně jako u dlaždic, se vyplatí mít nějaké to prkno a lať navíc. Jen trámy nakoupíme v odpovídajícím množství. Máme-li dřívější zkušenosti s prací se dřevem, můžeme celou konstrukci střechy připravit sami. Pokud tomu tak není, svěříme vše raději odborníkům, abychom předešli případným ztrátám na materiálu nebo dokonce spadnutí části nebo celé střechy. Nezbytným pomocníkem je především motorová pila nebo kvalitní rámovka a ocaska, tesařská tužka, úhelník a také odpovídající pracovní místo. Mějme na zřeteli: Dvakrát měř, jednou řež. Určitě se nám vyplatí se řídit tímto českým pořekadlem.

Sestavení konstrukce

Na delší zeď položíme a usadíme trám, který upevníme kovovými patkami. Do stejné výše na protilehlé straně postavíme dva nosné sloupky a na ně připravíme druhý nosný trám. Z dalších trámků (krokví) vytvoříme profil střechy. Po zpevnění krovu použijeme z každé strany krokve fošny, které jsou spojeny šroubem. Ovšem vzhledem k tomu, že je stavba zčásti otevřená, je nutné krov opatřit prkenným záklopem, který zabrání shození tašek podfouknutím. Na tento záklop, opracovaný z viditelné strany zdola, upevníme další izolaci dotykovou, paropropustnou fólii. Na ni připevníme kontralatě, ke kterým přijde latění pod střešní tašky.
Dřevěná konstrukce je vystavena působení povětrnostních vlivů, hmyzích škůdců a také hub a plísní. V každém případě by proto měla být ošetřena nátěrem, který tomuto nebezpečí zamezí a dřevo ochrání. S jeho výběrem nám pomohou ve specializovaných prodejnách. Existují již nátěrové hmoty, které v sobě obsahují všechny prvky ochrany a konzervace najednou.
Stavba zahradní kuchyně 2. díl - 1. fotografie

Pokrytí střechy

Při správném rozměření kontralatí vyjdou řádky střešních tašek tak, že se nemusí mechanicky upravovat. Pokud je nezbytné některé tašky upravit, je nejlépe je po naměření rozříznout rozbrušovačkou s diamantovým kotoučem. Nakonec se na hřeben střechy položí hřebenáče. Místo malty se používá větrací pás hřebenu, který připevníme hřebíky o délce 80 mm a 45 mm. Kovová (duralová) příchytka hřebenáče nám umožní lépe zachytit jednotlivé části. Stejně jako u dlaždic a u dřeva je nutné si spočítat plochu z důvodu zakoupení správného množství střešních tašek. V našem případě je 10 ks na m2, celková plocha činí 30 m2. Pokud chceme mít štít střechy chráněný proti větru a dešti, pak nejvhodnějším materiálem k tomuto účelu jsou palubky.

Stavba krbu a odkládacích desek

Pro dotvoření celkového obrazu, ale především pro splnění účelu zahradní stavby jako venkovského, částečně otevřeného posezení a zároveň kuchyně je potřeba zhotovit krb.
Účelem takového krbu není, na rozdíl od vnitřních krbů nebo krbových kamen, vytápění místností, ale možnost grilování a příprava různých pokrmů. Důležitým momentem je samozřejmě příjemný a uklidňující pohled do otevřeného ohniště. Dnes není problém koupit takovýto krb hotový, který po jednotlivých dílech sestavíme jako stavebnici. Různí výrobci nabízejí celou škálu modelů včetně rozmanitého příslušenství.
Lepší alternativou však je, když si krb zhotovíme sami. Jednak může být esteticky i rozměrově zakomponován přímo do naší stavby. Jeho konstrukce bude odpovídat konkrétním podmínkám a splňovat i požadavky bezpečnosti. Bude tak zaručen dobrý tah a spalování v krbu. Z posledních uvedených důvodů bychom jeho návrh měli přenechat výhradně odborníkům. Ti navrhnou nejen rozměry a provedení krbu, ale také konstrukci komína. Konečný návrh bude také naším vodítkem pro nákup potřebného množství materiálu na stavbu krbu.

Postup stavby krbu

Samotná stavba není příliš složitá. Náš popisovaný krb se skládá ze tří hlavních částí. Je to základová deska, tělo krbu a odtah komína. Krb je umístěn v rohu stavby zahradní kuchyně.
Vyzdíme z cihel dva sloupky do výše 90 cm. Pomocí dřevěné desky nebo několika prken vytvoříme bednění, které vyplníme 10 cm vysokou betonovou směsí. Po dokonalém zatvrdnutí cca 1 týden bednění odstraníme. Tím je připravena základová deska a zároveň topeniště. Vlastní tělo krbu vyzdíme do určené výšky na tuto desku. Použijeme tzv. šamotové cihly, které odolají vysokému žáru. Z důvodu odlehčení celé stavby i šetření místem je možné cihly podélně rozřezat rozbušovačkou (úhlovou bruskou) s diamantovým kotoučem, čímž vzniknou hranolky o poloviční šířce. Dále nařežeme z cihel několik tenkých pásků, které přilepíme uvnitř krbu stejně jako dlažbu. Těmito cihlovými dlaždicemi obložíme i zbytek vnitřního prostoru krbu.
Komín krbu je plechový a prochází střešní krytinou. Místo vývodu musí být nejen těsné, ale musí splňovat i požadavky z hlediska protipožární bezpečnosti.

Postup

1.
Stavba zahradní kuchyně 2. díl - 1. krok
Stavba konstrukce
Střešní konstrukce je posazena dvěma stranami na obvodovém zdivu zahradní kuchyně a na pilířích usazených do základů stavby. Jejich výška závisí na velikosti střechy.

2.
Stavba zahradní kuchyně 2. díl - 2. krok
Spoje konstrukce střechy i u malé stavby, jako u zahradní kuchyně, jsou poměrně složité a náročné na přesnost a také zručnost.

3.
Stavba zahradní kuchyně 2. díl - 3. krok
Střecha pokrytá taškami je ukončena nad vnější stranou kuchyně a dále pokračuje pergolou. Prostor mezi taškami a podbitím musí být opatřen oplechováním.

4.
Stavba zahradní kuchyně 2. díl - 4. krok
Na konstrukci střechy se nejlépe hodí smrkové nebo borové dřevo. Není nákladné, dobře se opracovává a má krásnou kresbu, která zkrášlí interiér stavby, pokud ho necháme v přírodní barvě.

5.
Stavba zahradní kuchyně 2. díl - 5. krok
Pokrytí střechy
Mezi střešní latě a prkna, kterými je konstrukce střechy ze spodní strany podbita, je připevněna paropropustná folie. Chrání prkna a zvyšuje izolační vlastnosti střechy.

6.
Stavba zahradní kuchyně 2. díl - 6. krok
Hřebenáče se na střechu připevňují jako poslední. V případě, že na jedné straně přesahují, zařízneme je obdobně jako střešní tašky pomocí úhlové brusky.

7.
Stavba zahradní kuchyně 2. díl - 7. krok
Střešní krytina – tašky – se kladou klasickým způsobem jako na jakoukoli jinou střechu, nemáme-lis tímto zkušenost, obrátíme se raději na odborníka.

8.
Stavba zahradní kuchyně 2. díl - 8. krok
Stavba krbu
Komínový průduch je z interiéru kuchyně veden konstrukcí střechy a střešní krytinou. Vývod musí splňovat bezpečnostní požadavky.

9.
Stavba zahradní kuchyně 2. díl - 9. krok
Stěny krbu přimykají k jeho základu a jsou postaveny z půlených šamotových cihel do výšky 70 cm. Šířka tohoto základu je tedy 85 cm a hloubka 80 cm.

10.
Stavba zahradní kuchyně 2. díl - 10. krok
Vnitřek krbu je postaven ze šamotových cihel, které jsou odolné vůči vznikajícímu teplu. Na to postačí tenké pásky, které si ze šamotových cihel nařežeme.

11.
Stavba zahradní kuchyně 2. díl - 11. krok
Na vnitřní grilovací rošt a jeho uchycení necháme v zámečnictví vyrobit speciální úchyty. 4 železné pásky, na každém z nich jsou přivařené 3 podpěry, které umožní rošt pokládat podle potřeby do různých výšek. Takto upravené úchyty natřeme ohnivzdornou barvou a poté přišroubujeme.

12.
Stavba zahradní kuchyně 2. díl - 12. krok
Spodní část krbu, prostor na dřevo, je upravena stejně jako vnitřní stěny kuchyně. Lze ho také obložit dlažbou nebo kamenem.

Pepův tip: Aby stavba celkově zapadala do zahrady, měli bychom do jejího interiéru zakomponovat vhodné rostliny a část vnějšku nechat zarůst popínavými rostlinami. Pro tento účel střecha postupně přechází v nezakrytou dřevěnou pergolu.

Klíčová slova

Vytisknout | Pepův zpravodaj | Diskuse

Přidej článek do své sociální sítě: Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg del.icio.us
Související články:
Stavba zahradní kuchyně – 1. díl

Pokud jste se rozhodli vylepšit svoji zahradu venkovní kuchyní s posezením, máte nejvyšší čas začít stavět, abyste si ji ještě letos stihli užít.

Další články z rubriky Stavby v zahradě:
Rychlý beton pro váš plot

Často musíme na zahradě řešit problém, jak rychle postavit nebo opravit plot, který vyžaduje pevné a spolehlivé ukotvení v zemi. Je v podstatě jedno, ...

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy.

Pokud máte dotaz přímo na autora článku nebo na naše redaktory, napište jej kromě diskusí i na email: redakce@ceskykutil.cz.

Děkuji mnohokrát. Váš kutil Pepa.

Nový příspěvěk do diskuze

Nadpis:
Jméno:
E-mail:
Zpráva:
Opište číslo z obrázku:
Příloha:

Nejnovější diskuse

Levná okna - 01.02.2012 (0)

Dobrý den Obracím se o pomoc :) , na zahradě budu budovat malý zahradní srub a vzniknou nám tam tři...

Grilovačka na českém grilu se žulovou deskou - 19.01.2012 (0)

Mám doma český gril grilydlouhy a jsme s manželkou velmi spokojeni.Gril je 91 cm vysoký takže pohodl...

druhý nátěr - garážová vrata - 13.09.2011 (0)

Dobrý den, o víkendu jsem natřela garážová první vrstvou Xyladecoru 2v1. lazura se krásně vpila, bez...

Chalupa a vodovodní řád - 08.09.2011 (2)

Mám zájem o koupi chalupy,kde je studna.Chtěla bych zažádat o prodloužení vodovodního řádu k chalupě...

dotaz - 05.09.2011 (1)

Ahoj, můžete mi prosím někdo poradit, zda k přitápění v chladných jarních a podzimních měsících je l...

Diskutujeme na téma: Domácnost | Zahrada | Tvoříme | Stavba | Dílna | Ostatní diskuse

Vybíráme dlažbu a jiné

RETRO blok

RETRO BLOKY se používají k provádění plotových podezdívek, sloupků, zdiva, které jsou součástí venkovní architektury.

RETRO blok obrázek č. 1RETRO blok obrázek č. 2
Další z "Vybíráme dlažbu a jiné" »

Truhlářskýportal.cz

Truhlářský portál.cz
Načítám...
TOPlist