Právě soutěžíme o:
10 zahradních vrutů BAYO.S 10 zahradních vrutů BAYO.S
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Zahradní jezírka se bez užitečných bakterií neobejdou

Zahradní jezírka se bez užitečných bakterií neobejdou
Chystáte se pořídit si nebo vybudovat zahradní jezírko? Přemýšlíte nad tím, jak se takové jezírko čistí? S chemií v tomto případě nepochodíte. Rybníček má být čistě přírodní, mají v něm růst vodní rostliny, popř. zde budou žít vhodné rybičky. Proto bez užitečných bakterií to nejspíš nepůjde. Něco se musí postarat o rozklad nečistot ve vodním filtru. A nejedná se jen o nečistoty, které do vody napadají. Ve vodě se mohou zvýšit hodnoty dusíku či fosforu, což má pak neblahé důsledky pro kvalitu vody v jezírku.
reklama

Máte na zahradě bazén, o který se pečlivě staráte? Pak o zahradní jezírko se budete starat také. Určitě začnete měřením kvality vody. Potud je péče stejná. Ovšem dál se již jednotlivé kroky rozhodně odlišují. První pravidlo zní - bazénová chemie do zahradního jezírka NEPATŘÍ!!!

Udržet čistou vodu v jezírku pouze filtrací se nemusí vždy podařit. Aby byla voda nezávadná jak pro rostliny a živočichy, tak třeba i pro lidi, pokud máte koupací jezírko, musíte se o ni postarat trochu víc. Na vodní hladinu svítí sluníčko, pod hladinou probíhají nejrůznější biologické procesy. Filtr sebere hrubé nečistoty, které se ovšem usadí v nádržce a dál zde žijí svým vlastním životem.

To, co dělá vodu krásně čistou, jsou mikroorganismy, které se dříve či později ve filtru zabydlí. Tomu, aby se tak stalo správně a rychle, napomáhají mikrobiologické přípravky řady Biokick - často označované jako bakterie do jezírek.

Protože jaro letos přišlo o něco dřív, je potřeba se také postarat o naše rybníčky. Zkuste použít startovací bakterie Biokick Fresh. Jedná se o novinku firmy Oase, která je specialistou na našem trhu v oblasti jezírek. Přípravek obsahuje vysoce účinné kultury bakterií pro zlepšení kvality vody v jezírku. Tento koncentrát bakterií a mikroorganismů umí nastartovat biologické procesy, které napomáhají rozkladu látek ve filtru a biologickou cestou dočišťují vodu.

Přípravek je dvousložkový (skládá se ze sušených mikroorganismů - bakterií a aktivačního roztoku) a teprve jeho smícháním dojde k probuzení bakterií ze "zimního spánku" a následné aktivaci. Přípravek lze tedy skladovat velmi dlouho. Příprava roztoku je velice jednoduchá, zvládne ji v podstatě každý.

Vyjmeme krabičku se sypkou částí, která je uložena v lahvi s roztokem. Obsah nádobky nasypeme do roztoku. Dobře promícháme.

Nyní necháme 15 - 20 minut odpočinout. V této době se bakterie probouzí a následně zbarví tekutinu do žluta. Upozorňujeme, že je důležité mít přípravek mimo dosah dětí, aby si tekutinu nespletly s limonádou! Přípravek následně aplikujeme do jezírka.

Určitě teď spousta z vás namítne, zas se jedná o další reklamu, koupíte si Biokick a dostanete jen další neúčinný krám domů. Možná by vás mohlo zajímat, že Oase nechává své produkty testovat. Ústav technologie vody a prostředí Vysoké školy chemicko-technologické provedl v nedávné době hned několik testů na ověření obsahu a aktivity denitrifikačních mikroorganismů v několika přípravcích. V závěru zprávy se mimo jiné píše: "Při doporučené dávce se pro účely denitrifikace jako nejspolehlivější přípravek ve smyslu aktivity sledovaných mikroorganismů jeví BioKick fresh, nejsilnější pak BioKick CWS."

Pozn.: Denitrifikace je jeden z procesů v přírodním koloběhu dusíku, při němž se mění dusičnany na elementární dusík právě pomocí denitrifikačních druhů mikroorganismů.

Pro ty z vás, kteří zahradní jezírko nemají, ale touží po něm, připravujeme seriál o stavbě jezírka krok za krokem. Začneme samotnou přípravou, kde si povíme něco o volbě správného stanoviště, něco o výhodách i nevýhodách stromů v okolí, dále rozebereme vhodný základ bazénku (skořepina či folie). Nevynecháme ani rady ohledně výběru techniky a samozřejmě poradíme i některé tipy na vhodné rostliny a živočichy. Kdo má chuť, může již nyní studovat podklady na www.oase-filtrace.cz.

Autor: Pavla (text), Oase (foto)

Související články

Postavte si svůj vlastní rybníček 11  fotek

Postavte si svůj vlastní rybníček

Mít vlastní jezírko nebo alespoň malinký rybníček na zahradě, to je sen spousty lidí. Na to, aby nám jej vybudovala specializovaná firma, jen tak mít ...


Stavba zahradního jezírka 19  fotek

Stavba zahradního jezírka

Tak, jako se bez vody neobejdou zvířata, ani my si již neumíme představit zahradu bez vody. Vodou zaléváte své rostlinné miláčky, voda zdobí naši z ...


Příprava jezírka na zimní období 13  fotek

Příprava jezírka na zimní období

Když se dny začínají zkracovat a léto pomalu vklouzne do podzimu, stejně jako zbytek zahrady i naše jezírko potřebuje připravit na dlouhé zimní období ...


Údržba jezírka na konci sezony 15  fotek

Údržba jezírka na konci sezony

Údržba jezírka na podzim je asi tou nejdůležitější činností z celé sezony. Pokud jí vynecháme, na jaře se nám to negativně projeví na kvalitě vody. ...


Dlouhá vláknitá řasa v jezírku 8  fotek

Dlouhá vláknitá řasa v jezírku

Díky teplému a slunečnému počasí se v našem zahradním či koupacím jezírku voda zabarvuje do zelena. Na vině jsou mimo jiné řasy. Léto je hlavní sez ...


Zelená voda v jezírku 13  fotek

Zelená voda v jezírku

Zelená voda trápí nejednoho majitele zahradního či koupacího jezírka. I když se ve vodě nekoupete, určitě nechcete mít ve svém láskyplně opatrováva ...


Centrální ovládání všech funkcí jezírka od Oase 3  fotek

Centrální ovládání všech funkcí jezírka od Oase

S OASE EASY GARDEN Control (EGC) začíná doba, ve které jsou všechny důležité funkce u jezírka nebo v zahradě centrálně řízeny. Srdcem výrobků OASE ...


comments powered by Disqus
reklama
reklama
Diskuze kutilů
0
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 21.4.2017 15:41 Jana
0
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 19.4.2017 12:31 Libor
3
Pískoviště z necek? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 12.4.2017 13:35 Jana
1
Rok v zahradě - leden Pěstujeme
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:38 Administrátor Andrea
4
Krtci tu jsou zase Pěstujeme
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:34 Standa 1
1
Pergola-praskliny Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:29 roman suchánek
3
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 9.3.2017 12:09 Jaroslav Marinak
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 23.2.2017 19:42 Pavlína
1
Ukovení pegoly do zdi Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 17.2.2017 05:08 Jan
18
13
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 31.10.2016 09:31 Jindřich Polesný
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 16.6.2011 14:13 Jaroslav Uher
4
Krtci tu jsou zase Pěstujeme
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:34 Standa 1
4
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 24.10.2016 13:29 Lada
3
Pískoviště z necek? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 12.4.2017 13:35 Jana
3
Zalepení bazénu Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 9.7.2012 14:43 Adéla
3
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 9.3.2017 12:09 Jaroslav Marinak
2
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 12.7.2012 10:57 lenka fremalova
2
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2017 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2017 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×