reklama

Zahradní nábytek z masivního dřeva

Plastový zahradní nábytek má celou řadu výhod, pro které si získal sympatie lidí a obsadil desítky, stovky, ba i tisíce českých zahrad. Plastový nábytek do zahrady je levný, lehký, skladný a v rámci možností se na něm i pohodlně sedí. Něco mu ale chybí… a to přirozený sexappeal, kterým oplývá zahradní nábytek z masivního dřeva.

Zahradní nábytek z masivního dřeva

Nábytek pro parádu i k užitku

Zahradní nábytek z masivu poslouží nejen praktickým účelům, ale je také výrazným dekorativním prvkem, který ozvláštní zahradu a zdůrazní její rustikální ráz. Masivní zahradní nábytek má také tu výhodu, že je velmi stabilní a snese i hrubší zacházení než nábytek útlejší konstrukce. A na rozdíl od plastového nábytku se s tím masivním nemusíte bát přisednout blíž k ohni, protože masivní dřevěná židle se vám vlivem žáru pod zadkem jen tak nerozteče, na rozdíl od některých plastových.

Nábytek pro parádu i k užitku
Nábytek pro parádu i k užitku

Klasika je smrk nebo borovice

Masivní nábytek se obvykle vyrábí z jehličnanového dřeva, nejčastěji ze smrku nebo borovice, ale není to pravidlo, které by se muselo striktně dodržovat. Nicméně pokud se někdo rozhodne pro sestavu masivního nábytku například z dubového nebo jiného tvrdého dřeva, případně z exotiky, musí počítat, že tato odchylka od běžného standardu o něco víc zatíží jeho peněženku. Zahradní nábytek z masivu se prodává jak po jednotlivých kusech, tak v kompletních sestavách, které se obvykle skládají z velké stolu minimálně pro šest lidí, pohodlné lavice a robustních židlí.

Klasika je smrk nebo borovice
Klasika je smrk nebo borovice

Dlouhý život s ochranným nátěrem

Pokud má zahradní nábytek vydržet co nejdéle, a to v takovém stavu, že bude pro zahradu skutečnou ozdobou a nejen ošoupanou sedací soupravou, je potřeba dřevu dodat účinné obranné látky, které mu pomohou vzdorovat klimatickým vlivům (déšť, sníh), vlhku, plísním anebo různým škůdcům. Na jehličnanové dřevo, které se k výrobě masivního nábytku používá nejčastěji, se ideálně hodí tenkovrstvé a silnovrstvé lazurovací nátěry. Ty poskytnou dřevu potřebnou ochranu a osvěží jeho vzhled, aniž by překryly původní strukturu dřeva. Na trhu je navíc pestrá škála barevných odstínů, takže není problém natřít sestavu zahradního nábytku z masivu lazurou například v mahagonovém, nebo teakovém odstínu a dodat jí tak punc exotiky.

Dlouhý život s ochranným nátěrem
Dlouhý život s ochranným nátěrem

Na exotické dřevo jsou nejlepší olejovité nátěry

Trochu jiná káva jsou sestavy masivního zahradního nábytku z exotického dřeva, které nejsou s ohledem na vysokou pořizovací cenu tropických dřevin tak obvyklé, jak již bylo řečeno, o pár řádků víš. V každém případě k ošetření exotického dřeva, jako je třeba akát, pinie nebo mahagon, se používají olejovité ošetřující přípravky, které se díky své konzistenci krásně vpijí do tvrdého exotického dřeva a poskytnou mu efektivní ochranu. Naopak lazurovací nátěry se k ošetření tropických dřevin nehodí, protože ty mají zcela odlišné absorpční vlastnosti a lazura by se do mahagonu apod. dostatečně nevpila a dřevo by tak zůstalo de facto bez ochrany.

Na exotické dřevo jsou nejlepší olejovité nátěry
Na exotické dřevo jsou nejlepší olejovité nátěry

Publikováno: 15. 7. 2020, Autor: Vladeko (text a foto), Profil autora: Redakce