reklama

Zlato, bronz a sádra

Kutilové, kteří se sami pouštějí do stavby nebo oprav, už ocenili výhody sádrokartonu, a ti, kteří žijí v místnostech dokončených sádrovou omítkou, si nemohou vynachválit její antialergické vlastnosti. A pořád se přitom něco děje: nové desky jsou zase o něco kvalitnější, a také nové omítky zas o něco lepší. Společnost Rigips vývoji tohoto materiálu totiž věnuje hodně pozornosti. Odborníci tuto jejich snahu i „pozlatili“.

Sádra Rigips je jedním ze zaručených zdravých materiálu. Na vývoji tohoto materiálu Rigips věnuje hodně pozornosti. Odborníci jejich snahu i „pozlatili“.
Zlato, bronz a sádra

Pokud se ještě ne tak dávno říkalo „nudnej jako pytel sádry“, svědčilo to spíš o naši mizerné schopnosti využít řečený materiál, než o sádře samé. Sloužila hlavě k nápravě polámaných kostí, posmrtným maskám a nebo v domácnosti k ucpávání děr ve stěnách. To první dnes příjemněji pro nás zastanou různé ortézy, to druhé zase tmely, které jsou pružnější a čistěji se s nimi pracuje. Užití sádry ve stavebnictví je ale pro stavbaře i kutily požehnáním.

Zlato, bronz a sádra Rigips
Zlato, bronz a sádra Rigips
Zlato, bronz a sádra Rigips
Zlato, bronz a sádra Rigips

Závratná kariéra sádry

Příznivé stavební vlastnosti i zdravotní dopady předurčily využití sádry ve stavebnictví, kde se stala součástí různých desek a nebo omítek. Když v roce 1894 Američan Sackett požádal o patent na panel ze čtyř vrstev papíru a sádry jistě netušil, jak úžasnou kariéru sádrokarton při tvorbě vnitřních příček a konstrukcí udělá. Mezi přední evropské výrobce sádrokartonů a sádrotřísek pro různá speciální užití patří společnost Rigips, která je součástí stavebního gigantu Saint-Gobain. Česká divize Rigipsu je známá mimo jiné i tím, že se roku 2011 největší sádrokartonovou deskou zapsala do Guinessovy knihy rekordů.

Jak vybírat sádru Rigips

Pro běžného kutila je obtížné se v sortimentu nabízených desek vyznat. Určitým vodítkem mu ale mohou být ocenění, která se výrobkům v ostré konkurenci dostalo – v našem případě mluvíme o cenách České stavební akademie „Výrobek – technologie roku 2012“. Porotci hodnotili technickou a inovační úroveň, soulad s normami a energetický, ekonomický a ekologický přínos výrobků. Zlato tady získala konstrukční deska RigiStabil a bronz sádrová stěrka Rimano Glet XL. Cena je zárukou kvality i přidané hodnoty v užitných vlastnostech. Představme si proto oba „sádrové laureáty“ podrobněji.

Jak vybírat sádru Rigips
Jak vybírat sádru Rigips
Jak vybírat sádru Rigips
Jak vybírat sádru Rigips

Nosná konstrukční deska RigiStabil

K sádrokartonu dlouho panovala nedůvěra, protože co logicky může udržet sádra a papír? Proto představuje deska RigiStabil s možností konzolového zatížení až osmdesát kilogramů vítané překvapení. Směle se vyrovná například sádrovláknitým deskám, přičemž je samozřejmě významně lehčí, její povrch je přitom tak tvrdý, že ji můžeme použít i tam, kde jí hrozí občasné nárazy – prostě ani hodně divoké děcko ji jen tak neprokopne.

Nosná konstrukční deska RigiStabil
Nosná konstrukční deska RigiStabil
Nosná konstrukční deska RigiStabil
Nosná konstrukční deska RigiStabil

Zároveň RigiStabil dobře vzdoruje ohni i vlhkosti. Tím prvním je dobrým materiálem do dřevostaveb, tím druhým třeba k rekonstrukci koupelen nebo kuchyní. Malou hmotností je předurčena pro zobytnění podkroví, hodí se na příčky, předstěny i podhledy na latích či kovových profilech. Jako univerzální stavební desku ji můžeme kombinovat s běžným sádrokartonem s nímž je rozměry a způsobem zpracování plně kompatibilní a prakticky libovolně ji nakonec povrchově upravíme nebo obložíme.

Nosná konstrukční deska RigiStabil
Nosná konstrukční deska RigiStabil

Omítka a stěrka Rimano Glet XL

Hodláte omítat stěny nebo strop? Pokud třeba opravujete dům a nebo stavíte obytné podkroví, této fázi se nevyhnete. Zkuste bílou Rimano Glet XL, která na českém trhu představuje zcela unikátní materiál - sádru Rigips - omítku i stěrku v jednom. Protože se s ní dá pracovat způsobem „mokré do mokrého“, půjde vám rekonstrukce rychle a jak známo, čas jsou peníze. Také finální povrchová úprava se provádí bez celoplošného broušení. Získáme s ní antialergické prostředí, což je dnes skoro zázrak.

Omítka a stěrka Rimano Glet XL
Omítka a stěrka Rimano Glet XL

Nejvýhodnější je Rimano Glet XL použít tam, kde jsme konstrukci z betonového monolitu vyplnili pórobetonovým zdivem. Opravujeme jí i místní nerovnosti, drsný povrch nebo starou jádrovou omítku při rekonstrukcích. Sádrová omítka při rozmíchání s vodou nabude, takže z pětadvacetikilového pytle uděláte pět a půl čtverečního metru pět milimetrů silné omítky a až pětadvacet metrů milimetrové stěrky. Pro srovnání – u tradiční půl centimetrové omítky ze stejného množství to bývají jen dva metry. I z ekonomických důvodů to jsou čísla, která stojí za zamyšlení.

Více informací najdete na www.rigips.cz.

Publikováno: 3.6.2013, Autor: Jiří Jan (text), Rigips (foto), Profil autora: Redakce