Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

7 + 1 tip, jak zbytečně nepřeplatit novou střechu

7 + 1 tip, jak zbytečně nepřeplatit novou střechu

Vybíráte optimální střechu pro svůj dům? Pokud se potýkáte s napjatým rozpočtem a uvažujete o co nejlevnějším řešení, zřejmě si zaděláváte na velký problém. Nekvalitní střecha přinese více škody než užitku a ve výsledku si můžete gratulovat, pokud ji „pouze“ několikanásobně přeplatíte.

reklama

Výběru střešní krytiny je nutno věnovat maximální pozornost. Pokud je jediným kritériem stavebníka co nejnižší cena, může nakonec splakat nad výdělkem. Levná, ale nekvalitní střecha je pro váš dům i vaši peněženku časovanou bombou. Přečtěte si pár tipů, jak se potížím se střechou snadno vyhnout:

Pokrývači ve střetu zájmů

Nevíte, jakou střešní krytinu vybrat, ale ochotný majitel pokrývačské firmy má pro vás zaručený tip na to nejlepší řešení? Než začnete jásat, měli byste vědět, že pokrývači jsou často s výrobci střešních krytin předem domluveni a „jedou v tom společně“. Pokud vám tedy bude váš pokrývač vehementně doporučovat střechu z laciných plechů, buďte ve střehu. A zkuste se jej zeptat, zda je ochoten vám ukázat svůj vlastní dům a jeho střechu. Můžete se vsadit, že on sám bude mít na své střeše např. betonovou tašku či jinou trvanlivou krytinu, mnohem odolnější, než je levný plech.

Pozor na anonymní výrobce z Polska

Nejeden majitel rodinného domku, bydlící u hranic s Polskem, by mohl vyprávět, jak se nechal napálit pokoutními výrobci ze země našich severních sousedů. Nakoupil „levně“ plechovou krytinu, při prvních potížích (a ty se u laciných plechů dostavují velmi rychle!) chtěl materiál i provedení reklamovat – ale měl smůlu, po výrobcích ani vidu, ani slechu. Myslete tedy při výběru střechy nejen na to, aby byly materiály opravdu kvalitní a trvanlivé, ale také aby firma výrobce i stavební společnost byly v případě reklamací dohledatelné.

Silný vítr = stav nejvyššího ohrožení

Střecha by měla vydržet celý život, nejlépe několik generací. Pokud vám první silný vichr vytrhá krytinu a zkroutí levný plech, bude už zbytečné plakat nad rozlitým mlékem. Pokud preferujete nejlevnější řešení střechy bez ohledu na následky, připravte se, že náklady na opravu větrem poničené plechové střechy jdou často do desítek tisíc. Nemluvě o bezpečnostním riziku pro celou vaši rodinu i pro okolí. Raději ani nemyslete na to, na kolik by vás přišlo, kdyby vytržený plech někoho zranil. Pojišťovnu by samozřejmě ani nenapadlo, aby náklady na léčbu kvůli vaší levné střeše hradila. Zvolte proto raději poctivou střechu z kvalitních krytin, např. z betonových nebo pálených tašek.

Myslete včas na zimu a sníh

I když stavební práce probíhají většinou v teplejších obdobích roku, teprve zima prověří jejich kvalitu. Pro střechu to platí také. Věděli jste, že plech je nejméně vhodným materiálem, pokud jde o riziko sesuvu sněhu? Těžký sníh střechu mechanicky poškozuje. Mějte tato rizika na paměti, pokud vám bude výrobce či jeho spřátelený stavitel vnucovat nápadně levnou krytinu…

Voda a vlhkost nepřeje střeše ani domu

Tradičním problémem celé řady domů je kondenzace vody. Pokud zvolíte lacinou střechu z nekvalitních plechů, můžete se spolehnout, že dříve či později se s kondenzací vody pod plechem začnete potýkat. Přitom se dá devastaci střechy i domu kvůli vlhkosti snadno předejít – stačí vybrat kvalitní střešní krytinu.

Střešní okno nebo komín? S levnou střechou na rekonstrukci zapomeňte

Rychlá a snadná instalace střechy je jedna věc, rychlá a snadná rekonstrukce – např. osazení střešního okna nebo vyústění komína – je věc druhá. V případě střechy z levného plechu jsou tyto dva benefity v nesmiřitelném protikladu: zatímco pokládka jednolité plechové krytiny je rychlá a jednoduchá, při následné instalaci komína či střešního okna se jedná o nákladný a pracný zásah do plechové krytiny. Myslete proto již při pořízení střešní krytiny na to, abyste si nezavřeli cestu k budoucím úpravám bydlení.

Staré dobré normy zaručí bezpečí a kvalitu

Ve stavebnictví jsou normy stále zárukou bezpečného a kvalitního řešení. Vyžadujte je také od střešních krytin a jejich výrobců. Věděli jste, že většina krytin z laciného plechu normy vůbec nesplňuje?

A jedna rada navíc: Vyberte střechu, která bude sloužit i vašim dětem

Kvalitní střecha by měla zajistit bezpečné a komfortní bydlení několika generacím. Levná střecha z plechu má několikanásobně nižší životnost, než např. střecha z pálených či betonových tašek. Výrobců odolných střešních krytin je přitom na trhu relativně dost, např. Bramac, Tondach, KM Beta, Mediterran a další. Seriózní výrobce je navíc nejen zárukou kvalitní střechy, ale také toho, že v případě reklamace bude zjednána náprava. Měli byste se tedy pídit po referencích uživatelů a renomé značky dříve, než podepíšete objednávku na dodávku střešní krytiny. Pamatujte, že při výběru střechy platí více než kdy jindy: dvakrát měř, jednou řež.

Autor: Radim Karlach (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Střechy a střešní krytiny – 1. díl 11  fotek

Střechy a střešní krytiny – 1. díl

Stavíte nebo rekonstruujete dům a ještě jste si nevybrali, jakou střešní krytinu použít? Nebo teprve stavbu plánujete a pídíte se po informacích o sta ...


Jak na rekonstrukci střechy - 1. díl 3  fotek

Jak na rekonstrukci střechy - 1. díl

Existuje několik důvodů, proč se do ní pustit: střecha už neplní svou funkci, nebo bychom nově rádi podkroví využili k bydlení, či prostě střechu změn ...


Lehké střešní krytiny 5  fotek

Lehké střešní krytiny

Lehké střešní krytiny splňují estetické, technické i funkční požadavky kladené na moderní střešní krytinu. Bývají profilovány do tvaru klasických stře ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Věra
0
Zapáchající komín v baráku Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Šárka Vančurová
0
Oprava střechy z asfaltových pásů Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lukáš
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×