Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

7 důvodů, proč mít na střeše zahradu

7 důvodů, proč mít na střeše zahradu

Zelené neboli vegetační střechy nejsou pouze pohledným doplňkem moderní architektury, mají celou řadu praktických výhod a vlastností. Stejně jako parky, tyto konstrukce mění mikroklima ve svém okolí - snižují ve městech prašnost, produkují kyslík a zadržují dešťovou vodu (čímž odlehčují městské kanalizaci). Na rozdíl od zmiňovaných parků ozeleněná střecha navíc pomáhá vyrovnávat vnitřní teplotu v budovách, v létě snižuje přehřívání budovy, v zimě snižuje tepelné ztráty.

reklama

1) Poskytují prostor pro relaxaci a zvyšují atraktivitu bydlení

Vegetační střechy vrací zeleň do měst, mají pozitivní psychologické účinky na jejich obyvatele a poskytují prostor pro relaxaci. Kromě sociálních a ekologických aspektů zvyšují i atraktivitu bydlení. U bytových projektů může být zelená střecha součástí terasy domu a tvořit společný prostor pro odpočinek.

2) Pohlcují hluky

Majitelé střešních zahrad si mohou dopřát klidný odpočinek bez ruchu velkoměsta, protože střešní zahrady dokážou pohlcovat zvuk z venkovního prostředí. U hlučných výrobních hal je zase potřeba omezit hluk, který by se šířil ven a rušil obyvatele okolní zástavby. Vegetační střechy založené na lehké střešní konstrukci je téměř nemožné zatížit silnou vrstvou substrátu. Pro tyto případy jsou nejvhodnější skladby vegetačních střech s hydrofilní minerální vlnou. Ta totiž působí nejenom jako tepelná izolace, ale její funkce je současně i akustická. Zlepšení vzduchové neprůzvučnosti oproti střeše bez ozelenění je 6 dB, a to je velmi vysoká hodnota. Například rozdíl 10 dB vnímá člověk jako zvuk s poloviční hlasitostí.

3) Vyrovnávají teplotu v budovách

Vegetační střechy současně zlepšují mikroklima uvnitř budovy tím, že snižují tepelné výkyvy obytných prostor pod střechou v letních i zimních měsících. Budovy, betonové a asfaltové povrchy ulic totiž absorbují přes den obrovské množství tepla ze slunce. Teplota v centru měst je díky tomuto efektu o 1 – 3° C vyšší oproti lesní krajině. Ve večerních hodinách může tento rozdíl činit až 10° C. Městské tepelné ostrovy mají nejen negativní vliv na lidi, kteří v nich žijí, ale zvyšují i náklady na chlazení budov.

4) Snižují tvorbu smogu

Výrazné zvýšení teploty následně ovlivňuje i množství srážek ve městě a jeho okolí. Přehřívání vede navíc ke stoupání teplého vzduchu, který s sebou ze země zvedá prach a další nečistoty, které pak následně dýcháme. Poletující prach je příčinou až 15% poklesu slunečního svitu. Vyšší teplota vzduchu spolu se znečišťujícími látkami urychluje tvorbu smogu. Městská zeleň v parcích, na zelených střechách a stěnách tak výrazně tvorbu smogu snižuje.

5) Zlepšují životní prostředí v daném místě

Oproti lesnímu prostředí je ve městech 10 x vyšší koncentrace oxidu siřičitého SO2, 20 x vyšší koncentrace oxidu uhličitého CO2 a 30 x vyšší koncentrace oxidu uhelnatého CO a prachu.Zeleň na střechách pomáhá výrazně redukovat znečištění vzduchu městského prostředí. Fotosyntézou rostliny geniálně spotřebovávají oxid uhličitý a vrací čistý kyslík. Jeho množství je závislé na druhu a velikosti vegetace, která je na střechu vysazena. Rozhodující je její listová plocha. Čím hustší je vegetace, tím větší je produkce kyslíku. Hustota olistění také určuje schopnost zachytávat prach a škodliviny z ovzduší. Střešní vegetace zpomaluje pohyb vzduchu. Prach a znečištění, které ulpívá nejen na listech, ale i celém povrchu rostlin, se při dešti dostává zpět do vegetační vrstvy. Kromě okysličování vzduchu zvyšuje vegetace i jeho vlhkost, čímž pozitivně ovlivňuje jeho kvalitu.

6) Pomáhají k lepšímu hospodaření s vodou

Odtok dešťové vody z běžné betonové střechy s hydroizolací se pohybuje mezi 95 – 100 %, zelená střecha dokáže toto množství snížit průměrně na 50 %. Existují ale i typy zelených střech, které umí odtok vody snížit na pouhých 5 %. Zbytečně odtékající voda velmi zatěžuje systém městské kanalizace. Nejenom že je nutné tuto vodu staženou do podzemních stok odvádět, ale musí se dále i čistit. Přitom je to zbytečné, protože dešťovou vodu je možné využít v budově na splachování, údržbu a úklid, na zalévání.

7) Na realizaci vegetační střechy lze získat dotaci

Do dotačního programu Nová zelená úsporám byla zařazena podpora výstavby zelených střech, a to částkou ve výši až 500 Kč/m2 půdorysné plochy vegetačního souvrství zelené střechy. Pokud jste z Brna, můžete získat dotaci z programu Zeleň střechám.

Jakou střešní zahradu vybrat?

Existují různé varianty řešení ozeleněných střech: můžete mít například úspornou střechu pro nízkou extenzivní vegetaci, louku, která umožňuje osázet střechu i zajímavější zelení nebo střešní zahradu s neomezeným výběrem rostlin, od trvalek po keře a stromy. Na střeše si můžete vybudovat I střešní zahradní jezírko. Opravdovou relaxační zónou pak může být grill střecha, která spojuje výhody intenzivní střešní zahrady a terasy.

Mimo výhradně klasický substrát je při stavbě této střechy možné využít i moderní desky z hydrofilní minerální vlny, které dokážou ozelenit téměř každou plochou i šikmou střechu, nebo dokonce i zcela svislou stěnu. Desky ISOVER FLORA nebo ISOVER INTENSE se používají v kombinaci se střešními substráty a pro svoji nízkou hmotnost je možné tyto systémy použít i pro rekonstrukce. Před realizací zelené střechy je nutné zamyslet se kromě nosnosti střechy také nad způsobem odvádění dešťové vody a současně zaléváním, přístupem na střechu z důvodu pravidelné údržby a také nad výběrem rostlin.

Podrobné informace o vhodnosti jednotlivých systémů, ale i jaké použít materiály, jaké jsou vhodné rostliny a na co nezapomenout najdete v publikaci Vegetační střechy ISOVER, která je k dispozici zdarma ke stažení. Publikace je určena nejen projektantům, architektům a zahradníkům, ale i široké veřejnosti.

Autor: Isover (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Mít zelenou střechu? Rozhodně ano! 6  fotek

Mít zelenou střechu? Rozhodně ano!

Ptáte se proč? Hlavním důvodem je ekologický a psychologický přínos, který zeleň kdekoli, ať na střeše nebo v zahradě, přináší. Zelené střechy nám ...


Další inovace materiálu ISOVER UNIROL PROFI 2  fotek

Další inovace materiálu ISOVER UNIROL PROFI

ISOVER přichází s novinkou, která urychlí práci s tepelnou izolací prémiové řady ISOVER UNIROL PROFI. Nově budou na rolích vypálené pravidelné link ...


Až budou vedra, větrák neshánějte 5  fotek

Až budou vedra, větrák neshánějte

Horké počasí, na které si všichni dobře pamatujeme z minulého roku, je už zase krutou realitou. Že jde opravdu do tuhého se pozná tak, že všechny o ...


Životní cyklus výrobků 2  fotek

Životní cyklus výrobků

Životní prostředí a planetu Zemi máme pouze jednu. V tomto ohledu je na každém z nás se chovat zodpovědně a co nejméně zatěžovat životní prostředí. ...


Bydleme a žijme komfortně v energeticky úsporném domě 5  fotek

Bydleme a žijme komfortně v energeticky úsporném domě

Plánujete bydlení pro sebe a svou rodinu? Vadí vám vysoké účty za energie a zvažujete pořízení vlastního energeticky úsporného domu? Chtěli byste dům ...


Jak izolovat střechu? Zateplením mezi a pod krokvemi! 12  fotek

Jak izolovat střechu? Zateplením mezi a pod krokvemi!

O úsporách energií se toho napsalo již dost. Všichni již vědí, že teplo uniká jak okny, dveřmi, stěnou či střechou a že nejlepší způsob, jak ušetři ...


Zateplení kontaktní fasády minerální vatou 8  fotek

Zateplení kontaktní fasády minerální vatou

Důležitou funkcí obvodové stěny je, vedle základních funkcí bezpečnosti a statiky, také ochrana proti vnějším klimatickým podmínkám. Nezávisle na t ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
0
Zapáchající komín v baráku Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Šárka Vančurová
0
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Věra
0
Oprava střechy z asfaltových pásů Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Lukáš
4
Renovace taškových střech Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 28.5.2018 11:54 Stanislav Pavelka
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Zatéká mi rovnou plechovou stříškou Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 3.2.2017 17:24 Věra
1
Stříška na komín Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:58 Dalimil
1
"Hranaté okapy" Střechy a komíny
Poslední příspěvek: 8.3.2019 08:33 Dalimil
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×