Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak dříve vypadal advent - příběh čtenářky

Jak dříve vypadal advent - příběh čtenářky
Máte rádi vánoce i čas předvánoční, užíváte si přípravy na svátky v klidu? Naše čtenářka se s námi podělila o vzpomínky na předvánoční čas svého dětství. Máte podobné vzpomínky,hezké zážitky? Pochlubte se nám i ostatním čtenářům, rádi si je přečteme. A všem Vám přejeme pohodový čas všední i sváteční.
reklama

Je pěkný ten adventní čas!

Je plný očekávání, naděje, ale i příprav na vánoční svátky.
Vzpomínám, že za mého dětství bývalo ještě i v prosinci plno práce. Polní práce sice už skončila, ale okolo hospodářství bylo i přes zimu co dělat.

Maminka se v kuchyni rozložily se šicím strojem a šily se nové cíchy - povlaky na postele. Buďto z kanafasu, nebo i z vzácného damašku. Kanafas byl proužkovaný, obyčejně modrobíle, nebo červenobíle. Damašek byl z drahého plátna s brokátovou vazbou, leskl se zlatě, růžově, stříbrně apod. a byly v něm vetkány různé motivy kvítků, listů, no nepočítaně vzorů.
Dnes se povlečení kupuje hotové, ale kdysi se šilo doma. Knoflíkové dírky se obšily ručně a každá hospodyňka si zakládala na tom, aby steh byl co nejdrobnější jako perličky! Taky šířka cích bývala obvykle jiná, než jsou dnešní míry. 160cm musela mít duchna, aby když se nacpala peřím, pěkně nocležníka zakryla kolem dokola.
Ženy šily většinou všecko. Nejen co bylo potřeba v domácnosti, ale i oblečení na členy rodiny, jupky a kordule, košile a spodky, sukně, rukávce, obršláky a fěrtochy.

Když se skončilo šití, daly se hospodyňky do draní peří. Pěkně dům od domu přecházely jedna druhé vypomáhat. Při tom se povídalo, zpívalo a nejvíc se všecí těšili na dodranů - (aldamáš). Každá se chtěla předvést tím nejlepším, co doma měla a napéct co nejlíp uměla.

V prosinci bývalo u nás nejvíc zabijaček, (vždyť od toho taky název prosinec - prasinec), tak se podávaly oškvarky, podbradek, tlačenka i domácí klobásky (dandule) a něco sladkého ke kávě a čaji. A tak se pomalu přiblížily vánoce.

Muselo se „nabúchat“ ořechů a začít s pečením cukroví- medvědích tlapek, lineckého, perníčků i zázvorek. Adventní výzdobu jsme nemívali, jen stromek a ve váze v kuchyni pár smrkových větviček se „stříbrem“.

A jaké vzpomínky na vánoce máte vy, milí čtenáři? Máte chuť se s námi o ně podělit? Můžete napsat na mail petra.markova@ceskykutil.cz, budeme se těšit!

Autor: Marie Kachyňová (text a foto), Petra Marková, Tomáš Chlupáček (foto)

Související články

Vánoční štóla z tvarohu - nekynutá 8  fotek

Vánoční štóla z tvarohu - nekynutá

Máte chuť upéct na vánoce nějakou tradiční dobrotu? Tady je na jednu recept.


Vánoční čas a několik tipů svátečních i praktických 18  fotek

Vánoční čas a několik tipů svátečních i praktických

Nejen vůně zapáleného „františka“ a leštěnky jsou symbolem Vánoc. Navodit v bytě vánoční atmosféru je možné i bez velkých výdajů, jenom za pomoci drob ...


Vánoční ubrus technikou barevného soutisku z lina 18  fotek

Vánoční ubrus technikou barevného soutisku z lina

Pokud už máte aspoň malou zkušenost s linorytem a technika se vám zalíbila, můžete vyzkoušet trochu složitější vícebarevný tisk z více matric. Tentokr ...


Máte rádi světýlka? 17  fotek

Máte rádi světýlka?

Pojďme si vyrobit stojánek s gelovou svíčkou. Stačí sklenička s gelovou svíčkou a tři kousky dřeva. Budeme mít originální světýlko na sváteční stůl ne ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
co delate kdyz nic nedelate Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Petr
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×