Právě soutěžíme o:
kuchyňské výrobky Fiskars kuchyňské výrobky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Adventní svícen vyrobíte za hodinu

Adventní svícen vyrobíte za hodinu

Vánoce si bez adventního svícnu neumím představit. Každý rok jsem očesala tůji nebo smrk rodčiům na zahradě, abych měla zelený živý věnec. Po vánocích jsem to všechno vzala a vyhodila. Navíc omotávat větvičkami polystyrenový korpus není práce zrovna příjemná, takové větvičky ze smrků udělají na kůži opravdovou paseku. Letos jsem udělala změnu. Tůji jsem nechala bez zásahu a věnec vyrobila z nepotřebné kartonové krabice. A abych měla na stole přeci jen něco živého, natrhala jsem si Barborku.

reklama

Mnoho materiálu a nářadí netřeba...

  • karton
  • krepový papír
  • lepidlo
  • vánoční kouličky a mašle
  • nůžky
  • štětec
  • dvě mísy (kružítko)
  • tavná pistole

Pokud nemáte doma nepotřebnou kartonovou krabici, poohlédněte se v nejbližším obchodě. Jistě vaše žádost nezůstane nevyslyšena. Pokud má krabice ohlé díly, nevadí, vystřižený nebo vyřízlý kruh na sebe položíte pootočený, takže se ohlé kusy vypodloží protidílem. Nemáte doma kružítko? Vůbec nevadí, vypomůžete si například mísou. Nebo hrncem či talířem. Postačí dvě různé velikosti. Mísu položte dnem vzhůru na karton a obkreslete ji.
Stejně tak postupujte u druhého menšího kolečka. To bude vnitřek kruhu, proto zvažte, jak široký okraj kruhu chcete mít. Špatně narýsovanou kružnici klidně přemalujte, korpus se bude potahovat papírem, tak vůbec nevadí, když těch nepovedených čar bude víc.

Namalované kruhy vystříhneme nebo vyřízneme ostrým řezákem. Na korpus můžete slepit i více kusů, vznikne vyšší věnec. Ke slepení použijeme vhodné lepidlo na papír. Já sáhla po osvědčené značce. Lepidla Herkules mě provází celým životem a navíc se jedná o českou značku. Na papír je naprosto ideální, pro kutily má výbornou vlastnost, ačkoliv je lepidlo bílé, po zaschnutí zcela zprůhlední. Používám jej i na lepení dřeva nebo na decoupage. Děti využívají lepicí tyčinku, která je letošní novinkou v sortimentu, já využiji jak tubu s aplikátorem, tak velké balení pro nanášení štětcem.
Kruh potřeme lepidlem, přiložíme druhý díl a slepíme. Vůbec nevadí, pokud je jeden kruh na některém místě širší, než ten druhý. Jakmile lepidlo zaschne, nůžkami přesah jednoduše odstřihneme. Pokud lepíme více dílů na sebe, aby vznikl vyšší korpus, je dobré věnec zatížit, aby jednotlivé kruhy k sobě dobře přilnuly. Můžeme nechat zasychat do druhého dne, ale není to nutné. Po hodině by měl být vyšší věnec zcela suchý. Při lepení dvou dílů můžeme po cca 15 minutách pokračovat v práci.

Nyní se trochu zašpiníme od lepidla. Ale protože je lepidlo lehce smyvatelné, nemusíme se tím trápit. Je potřeba polepit obě strany vzniklého korpusu včetně vnější a vnitřní hrany. Z krepového papíru (můžete použít i ozdobný papír, balicí nebo kreativní) vystřihneme cca 10 cm vysoký pruh. Já jednodušše odstřihla kus z role, jde to lehce, není potřeba celý zakoupený pás rozbalovat. Pásem papíru začneme omotávat kruh, snažte se dodržovat stejně široké odstupy. Protože motáme kruh, vzniknou z jedné strany odchlipy. Nepřimačkávejte je, výsledek bude o to efektnější. Konec papírového pásu se snažte dát na spodní stranu korpusu. Lze i každé obtočení potřít lepidlem, následující vrstva papíru bude o to víc zafixovaná.

Jakmile je papír zaschlý, můžeme přistoupit k aplikaci ozdob. A zde se skutečně meze nekladou. Z čajových svíček jsem vyndala svíčky a tavnou pistolí přilepila jen kalíšky. Do takto připravených vaniček můžete dávat nejen původní čajové svíčky, ale třeba i svíčky vysoké, které by po shoření jinak stékaly na věnec, takto se udrží rozehřátý vosk v kalášku. K dekoraci můžet použít vánoční koule i kouličky, mašle, ale také sušené plody a květiny, různé vánoční dekorace, apod. Jen pozor, ať jsou dál od kalíšků na svíčky. Aby u vás na vánoce ještě nebylo veselo. Voda po hašení by vás v bramborovém salátu skutečně netěšila. Vše připevníme tavnou pistolí. Barvu zvolte podle své momentální nálady nebo se inspirujte třeba na internetu, fotek s ukázkou tvorby ostatních najdete mraky. Pokud vsadíte na klasiku zelená, červená, zlatá, určitě neprohloupíte.
Upozorňuji, že rozpálená svíčka v kalíšku může silikon na spodní straně rozehřát. Pokud budete mít věnec nakřivo položený, mohlo by dojít k sesuvu svíček. Můžete tedy kalíšky zafixovat oblepením nějaké dekorace. Ale pozor, aby nebyla sama hořlavá. Bezpečnost především.

Autor: Pavla (text a foto)

Související články

Hvězdičkový závěs z modelitu 14  fotek

Hvězdičkový závěs z modelitu

O modelitu nebudeme psát poprvé a hodně z vás jej již zná. Před Vánoci to může být dobrý tip jak zabavit děti nebo jaký jim vymyslet dáreček na tvořen ...


Vyrobte si z papíru taštičku na drobné dárky a šperky 19  fotek

Vyrobte si z papíru taštičku na drobné dárky a šperky

Vybrat dárek pro členy rodiny není zas až takový problém. Horší je to s jejich zabalením. Pokud se jedná o narozeniny či svátek, není toho tolik, v ...


Zápisníček na tajnosti nejen pro holky 13  fotek

Zápisníček na tajnosti nejen pro holky

Zápisníček, kam se dají zapisovat ty nejtajnější údaje, musí splňovat důležité náležitosti. Např. musí být tak velký, aby se vešel i do maličké kab ...


Výroba vánočního osvětlení 10  fotek

Výroba vánočního osvětlení

Vánoční světýlka, ozdobné svítící řetězy, svíčky, lampičky. Na pultech obchodů na nás svítí a blikají již od poloviny září. Přesto někdo touží mít ...


Mýty a fakta o lepidlech pro domácnosti a kanceláře 10  fotek

Mýty a fakta o lepidlech pro domácnosti a kanceláře

I v dnešní technické době existuje několik praktických předmětů, které by nám pro fungování v domácnosti i kanceláři rozhodně neměly chybět. Vedle ...


reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×