Právě soutěžíme o:
kuchyňské výrobky Fiskars kuchyňské výrobky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Škůdce slimák – jak na něj

Škůdce slimák – jak na něj
Naše zahrady jen výjimečně pustoší ryjící divočáci a nebo je okusují jeleni. Většinu nepřátel úrody ani pořádně nevidíme, zato po jiných můžeme dokonce uklouznout. A to už nemluvíme o škodách, které způsobují: právě slimáci nám zvláště v posledních letech svou všudypřítomností pořádně znepříjemňují život. Firma Agrobio nabízí přípravky, které naši úrodu ochrání.
reklama

Zbavit se slimáků lze (vždy alespoň na čas), jen je dobré vědět jak. Se sběrem do vědra, solením nebo pálením daleko nedojdeme, zato věda nám nabízí několik cest.

Nemusíme skládat ruce do klína

V zásadě se dá říci, že existuje chemický, biologický a mechanický způsob likvidace. Pro útlocitnější povahy je určen elegantní způsob, jak slimáky nelikvidovat, ale zabránit jim v nalézání do výsadeb okrasných rostlin.

Spoléhání na chemii

Nejrozšířenější způsob chemické likvidace slimáků je aplikace přípravku Vanish slug pellets s účinnou látkou metaldehyd. Prostředek je to dobrý, ale pozor: ve vlhku nevydrží a nebo působí mnohem méně. Problematické je jeho užití i tam, kde chováme domácí zvířata, která by se jím po konzumaci mohla otrávit. Je ovšem jen na nás, zda budeme v boji se slizkým nepřítelem vycházet z maximy „účel světí prostředky“ a po zahradě a jejím okolí rozsypávat látku nebezpečnou pro necílové organismy. Modernější způsob chemického boje se slimákem přináší Mesurol Schneckenkorn, který je vůči dešti a vlhkosti (což slimáci milují) přece jen odolnější.

Biologická cesta

Za obchodním názvem Ferramol se skrývá způsob velmi účinný a zároveň bezpečný pro necílové organismy. Aktivní látka tohoto přípravku, která se nejen v přírodě vyskytuje, ale dokonce se běžně používá v potravinářství, je fosforečnan železitý. Takže pokud přípravek náhodou sežere pes nebo kočka, neuškodí jim, ostatně podobně, jako ježkům. Nevadí žížalám, včelám, ani ptákům. Je nasměrován výhradně proti slimákům.

Slimáci doplatí na svou žravost, protože vůně granulí je pro ně neodolatelná a vyláká je z jejich úkrytů. Jakmile je sežerou, rychle se u nich dostaví pocit nasycení, proto se stáhnou do děr a tam uhynou. Přitom nedochází k nadměrné a odpudivé tvorbě slizu, takže povrch záhonů zůstává na rozdíl od jiných podobných přípravků čistý. Účinnost Ferramolu neslábne ani za deště, kdy bývají slimáci nejaktivnější, právě naopak – granule vlivem vlhka nabobtnají a jsou pro slimáky ještě atraktivnější (za sucha se zase scvrknou na původní velikost).

Mechanický způsob likvidace

Na hnusné škůdce můžeme jít i ryze ekologicky, čemuž slouží speciální past. Jak to funguje? Podle návodu ji nastražíme do půdy na zahradě, naplníme vodou a přidáme návnadu. Princip je stejný, jakým se na pivo lákali švábi, i slimáci do pasti prostě nalezou a utopí se. My jen občas past vyjmeme ze země a obsah vysypeme. Při správném zacházení vydrží dlouhou dobu.

Aby se nám slimáci raději vyhnuli

Takový způsob je sen. Můžeme při úpornosti tohoto tvora na něco takového vůbec pomyslet? Nový a unikátní způsob jak slimáky pouze odpuzovat, je použít proti nim speciální dekorativní mulč Pokon – Kakaové mušle. Hmota vyrobená z kakaových slupek se používá zejména k zamulčování okrasných výsadeb a truhlíků proti výskytu plevelů. Je velmi dekorativní a odpuzuje nejen slimáky, ale i kočky, pro něž jsou některé květinové záhony k rozkošnickému válení zcela neodolatelné. Navíc nám tento mulč bude nějaký čas krásně vonět po kakau…

Vyrobeno ve spolupráci s AgroBio OPAVA.

Autor: Jiří Jan a Agrobio (text), Agrobio (foto)

Klíčová slova:


Související články

Ochrana proti chorobám zeleniny 9  fotek

Ochrana proti chorobám zeleniny

Každoročně, vždy v průběhu letních měsíců července a srpna, nejčastěji dochází k napadání převážně zeleniny tzv.“pravými“ plísněmi. Ve vlhkém počas ...


Ochrana a výživa zahrady v létě 13  fotek

Ochrana a výživa zahrady v létě

Po jarní kultivaci zahrady, přípravě půdy, setí a sázení, nepředstavuje plné léto začínající čas sklizně a pak už jen se založenýma rukama dohlížení n ...


Mravenci, švábi, mouchy a ti ostatní 7  fotek

Mravenci, švábi, mouchy a ti ostatní

Život nám nemusí ztěžovat jen přírodní pohromy, jakými jsou požáry, povodně, vichřice a srážka s blbcem. Mrňaví nepřátelé dokážou z života udělat mimo ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 11.6.2018 13:15 Jana
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 18.6.2017 12:47 Marek
1
Rok v zahradě - leden Pěstujeme
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:38 Administrátor Andrea
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 23.2.2017 19:42 Pavlína
0
Jaky kultivator? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 4.1.2017 02:55 jakub
1
Nemoc švestky? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.7.2016 18:04 Petr
0
Vytvoření valu na zahradě Zahrada
Poslední příspěvek: 15.1.2016 14:07 Lucie Veselá
0
Odkud venkovní obklady Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:57 Jan Hrubý
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Rok v zahradě - leden Pěstujeme
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:38 Administrátor Andrea
1
jošta - housenky Pěstujeme
Poslední příspěvek: 25.8.2013 17:48 Dana Matějovská
1
Nemoc švestky? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.7.2016 18:04 Petr
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×