Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Akvarelová malba s vyšíváním

Akvarelová malba s vyšíváním
Akvarelová malba s vyšíváním je technika přicházející k nám z Anglie. Na plátno v přírodní režné barvě (len nebo směsový materiál len s bavlnou) namalujeme vodovými barvami obrázek, jehož některé části po zaschnutí zvýrazníme výšivkou. Jemná barva na přírodním podkladu s vystupující výšivkou působí živě, plasticky a má perspektivní hloubku. Některý směr této techniky se přiklání k barevné výšivce na černobílé malbě, jiný naopak k černobílé výšivce na barevném podkladu či k experimentu, kdy půlka obrazu je namalovaná a druhá půlka zase vyšívaná.
reklama

Budete potřebovat na akvarelovou malbu s vyšíváním

Materiál

 • plátno (lněné či směsové)
 • rámeček
 • škrob či klih
 • akvarelové barvy
 • bavlnky
 • fixy

Nářadí na akvarelovou malbu s vyšíváním

 • štětce
 • jehlu

Postup na akvarelovou malbu s vyšíváním

 1. Plátno si napneme do vyšívacího rámu a natřeme jej neředěným škrobem nebo řídkým klihem, aby se akvarelové barvy nerozpíjely do míst, kam nemají. Po uschnutí má plátno vlastnosti papíru, barvy se na něj dobře nanášejí a za mokra se vpíjejí do sebe.

 2. Mezitím, než plátno uschne, si připravíme na papír kresbu, kterou v hlavních rysech překopírujeme na druhý papír výraznou fixou. Tento obrázek podložíme pod plátno a proti oknu prosvítající linie obkreslíme ostrou měkkou tužkou na látku.

 3. Obrázek namalujeme akvarelovými barvami. Chceme-li, aby se barvy do sebe vpíjely, zapustíme druhou barvu do ještě nezaschlé plochy. Chceme-li naopak některé stíny prohloubit s ostrým vymezením, necháme barvu zaschnout a vrstvíme na ni další barvy.

 4. Po zaschnutí můžeme začít s vyšíváním třeba jednoduchým, avšak nejvíce využitelným látacím stehem. Jde o dlouhý přední steh, při němž protahujeme podkladovou tkaninu ve více či méně pravidelných vzdálenostech.

 5. Tímto stehem můžeme zvýraznit štít domu, tympanony nad okny či okenní rámy, větve keřů a stromů, trávu nebo stvoly květin. Výšivkou však nepokrýváme celou plochu, pouze část květin, předzahrádku, okenní truhlíky atd. Větší část obrázku necháme pouze namalovanou.

 6. Plný steh patří k hlavním vyšívacím stehům. Stehy klademe jeden vedle druhého a hustě vedle sebe. Vyplňujeme jimi podle potřeby větší i menší plochy a můžeme je použít pro konturování a stínování nebo pro geometrické vzory.

 7. V našem případě jsme jej použili ke znázornění drobných lístečků. V tomto malém rozměru je každý lístek vyšitý dvěma až třemi stehy. Tento steh více využijeme při detailním zobrazení třeba jednoho květu většího rozměru.

 8. Uzlíčkové stehy se tvoří uzlováním nebo stáčením vyšívací příze na líci tkaniny a upevněním uzlíku stehem. Při francouzském uzlíku otočíme jehlu několikrát kolem příze a vpíchneme ji do stejného otvoru, kterým jsme jehlu vypíchli.

 9. Francouzským uzlíkem krásně znázorníme květy růží, muškátů i zvonky na rozkvetlé zahrádce. Na malém obrázku tento steh dobře vystihuje. Velký květ uděláme vícenásobným otočením příze kolem jehly a naopak malý květ pouze dvou až třínásobným otočením příze.

 10. Klikatý steh se používá ke zvýraznění linií i k vyplnění ploch. Vyšíváme jej ve dvou řadách střídavě svislými a šikmými stehy. Ve zpáteční řadě vpichujeme svislé stehy do stejných otvorů jako v předchozí řadě, kdežto šikmé stehy se kříží.

 11. Na obrázku jsme tímto stehem vyšili ozdobu na průčelí domu. Tímto stehem kladeným ve více řadách pod sebou bychom mohli také vyplnit plochu proutěného košíku nebo znázornit plot okolo zahrádky.

 12. Po dokončení vyjmeme z dřevěného rámečku vnitřní desku a plátěný obrázek na ni správně umístíme. Potom desku vložíme do rámu a přebytečné okraje zastřihneme. Okraje desky potřeme tužkovým lepidlem, plátno přilepíme a desku připevníme závlačkami. Povedla se vám akvarelová malba s vyšíváním?

Pepův tipTakto můžeme namalovat třeba cestičku lemovanou rozkvetlými trsy květin, zátiší se zahradní besídkou, kvetoucí jabloňový sad, průčelí domu s truhlíky muškátů nebo květináč s růžemi či levandulí apod. Na obrázku vyšíváme pouze některé části, ostatní ponecháme pouze akvarelové malbě. Nemáme-li k dispozici vyšívací rám, můžeme plátno přilepit nebo přitlouci malými hřebíčky k zadní straně rámečku. Po do dokončení plátno s obrázkem sundáme a umístíme ho do rámečku. K hezkému akvarelovému obrázku s vyšíváním nám zcela postačí znalost pouze dvou z uvedených stehů – látacího stehu a francouzského uzlíku.
Autor: Miroslava Kubišová (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Smršťovací obrázky 13  fotek

Smršťovací obrázky

Potřebujete zabavit své děti během úklidu nebo jim snad chcete ukázat malé „kouzlo“? Skvělým způsobem jsou smršťovací obrázky. Způsob jejich výroby uc ...


Kouzelná kontura pomůže s dárkem pro maminky 4  fotek

Kouzelná kontura pomůže s dárkem pro maminky

Přemýšlíte o originálním dárku pro maminku? Vyzkoušejte třeba práci s takzvanou kouzelnou konturou, neboli "maskovacím linerem". Jde o akrylové méd ...


Pappmaché a kašírování 8  fotek

Pappmaché a kašírování

Uvolňující, kreativní a plná fantazie - to vše znamená práce s pappmaché. Z nafukovacích balonků, plátů dřeva nebo recyklovatelných materálů můžete vy ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
0
mona-sward Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 babika
0
0
Domácí výroba z kůže Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Dalibor Kníže
0
Kompresor - spoj Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Martin
4
Časopisy Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 14.7.2016 07:20 Wendy
2
dveře Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 27.11.2009 09:13 Miluše Majerová
1
patinování Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 3.2.2010 21:18 koukrova
1
fladrovani Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 15.8.2009 14:12 Jana46
1
Papírový scrapbook Výtvarné techniky
Poslední příspěvek: 2.1.2017 16:58 Administrátor Andrea
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×