Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Antikutil - když dětské hřiště pláče

Antikutil - když dětské hřiště pláče
Konečně začíná hezké počasí a i kalendářně už nám pomalu začíná jaro. Vezmeme tedy děti a jdeme na procházku a na hřiště. Problém je jenom v tom, že z hřiště už toho moc nezbývá. Je v dezolátním stavu. Někde koukají hřebíky, jinde šrouby. Zábradlí je uhnilé nebo vykopané v rámci soutěže pubescentů a rozlámané. Jestli kdysi mělo sloužit tomu, aby se na hřiště nedostal pes, šel by na něm nyní zaparkovat slon i s rodinou. Některá pole úplně chybí.
reklama

Od začátku stavby hřiště na něm byla nevhodně použitá osb deska na šikmé lezení. Už je zlomená a odlupující se a válí se po zemi. Štěpka drobně poranila nejedno dítě. Nyní už je tam konečně nová deska z vodovzdorné překližky. Od začátku také byla houpačka tak vysoko, že bez rodičů se na ni dítě nedostalo. Konstrukce houpačky je vytržená z kotvících želez a posunutá o něco dál. Provazy ve šplhací síti jsou přeřezané, děti mi hned řekly, kdo ze starších dětí to udělal. Jak to všechno vím? Je to, bohužel, u nás, ve vesnici, kde bydlím. Člověku je z toho až smutno.

K hřišti vede spousta oken, napočítal jsem jich asi 80. Na celkové devastaci má podíl jak nevhodně použitý a špatně povrchově upravený materiál, tak i nedobře vymyšlená konstrukce plotu. Kulaté sloupky zapuštěné do spodního tramu dovolí vodě, aby zatékala do spár okolo sloupků a velmi rychle v měkkém dřevě vykonala dílo zkázy. Viděl jsem stejný problém na několika okolních hřištích. Ptáte se, co jsem pro záchranu udělal já, když jsem „tak chytrej“? Bydlím kousek dál od hřiště, ale od začátku jsem stav komentoval a jednou pomohl nějakou drobnost opravit. Hřiště se mělo kvůli nekvalitnímu zpracování reklamovat, ale vlastní degradace materiálu začala těsně po stanovené záruce. Mezi perly při samotné stavbě patřily třeba i vypraskané trámy a sloupy s výsušnými prasklinami po celé délce o šířce cca 1 až 2 cm. Pokus o jejich schování pomocí montážní pěny a barvy pevnost materiálu opravdu nevrátil.

To co hřiště ničí, není jen počasí a déšť, ale i nezájem a dětský a teenagerovský vandalismus. Možná více než kdy jindy moralizuju, ale je mi líto vynaložené práce a nevšímavosti. Nově opravené pole už opět někdo přepral a kulatinu vylámal. Přitom někdy stačí, aby se pár rodičů domluvilo, vzali barvy a štětce a pár šroubků a občas na hřiště dohlédli a někoho napomenuli. Slouží přece jejich dětem. Za vše nemůže starosta, prezident nebo evropská unie.

A jak je to u vás? Doufám, že o něco lépe.

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Antikutil - dítě páskou nespravíte 3  fotek

Antikutil - dítě páskou nespravíte

Konečně nám začalo přicházet krásné počasí, které nás táhne ven na zahrádky a procházky. Děti už se těší taky. Tak honem vyndat z půdy pár hraček nebo ...


Antikutil - Skluzavka - dětem vstup zakázán 9  fotek

Antikutil - Skluzavka - dětem vstup zakázán

Kdokoliv z nás má dítě, stoprocentně se jednou ocitne na dětském hřišti. Bude sledovat svojí ratolest jak se tlačí u skluzavky, aby byla co nejdříve n ...


Antikutil na dvorku 7  fotek

Antikutil na dvorku

Posaďte se, prosím,... a když „náhodou“ spadnete, tak vám možná zavoláme doktora...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×