Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Antikutil - při práci je potřeba přemýšlet

Antikutil - při práci je potřeba přemýšlet
Antikutilové se vyskytují všude, i mezi řemeslníky. Přitom by mnohdy stačilo jen trochu přemýšlet a nestalo by se to, co nám popsala jedna naše čtenářka. I dobrý výrobek se dá pokazit nebo zničit neodbornou nebo nedomyšlenou montáží, podívejte se jak.
reklama

Renovace k pláči místo pro radost

Následující text jsme pro vás vybrali přímo z dotazu naší čtenářky, paní Mirky:

"Najít dobrého řemeslníka je těžké. My jsme pozdě poznali, že jsme si nevybrali ani dobrou firmu k přestavbě bytového jádra a kuchyně. Do tří měsíců po nové přestavbě nám v kuchyni zplesnivěla zeď a zadní strany horních skříněk. Přestavba trvala čtyři týdny, a jak jsem se informovala, je prý normální a možné na konci přestavby zavěsit na novou zeď kuchyňskou linku, takže reklamovat výskyt plísně bylo obtížné.

Nyní stále nevíme, čeho se vyvarovat, co ještě opravit a jaká se vůbec stala přesně chyba. Zeď je opravená, skříňky máme nové a chystáme se je znovu na zeď zavěsit. Bojím se, aby se stejný problém neobjevil znova."

Osobně mě zarazila i podivná instalace digestoře. Myslím si, že skříňka nemohla nahradit záslepku na boční straně digestoře. Taky zpracování otvoru ve zdi pro zadní vývod asi nebylo v pořádku. Mohla tak unikat pára za skříňky a způsobit tu plíseň? Nevíme na co dávat pozor, aby nová montáž horních skříněk a digestoře byla tentokrát správná.

Co tedy způsobilo takovou plíseň? Na digestoři chyběla boční záslepka - mohla plíseň vzniknout z par, které se škvírou vedle boční skříňky možná dostaly až na zeď za skřínkami? Za horními skřínkami byla jen asi půlcentimetrová mezera. Mohou být rovné zavěšovací háky nevhodné?

Jak to spravit?

Rada šéfredaktora (a truhláře) zní takto:
"Kvůli maximálnímu zlevnění při výrobě má kuchyň záda skříněk přetloukaná přes korpus. Tím jsou záda z neupraveného sololitu přímo na stěně. Pokud je ve stěně po rekonstrukci zbytková vlhkost, mohla být příčinou. V případě suché zdi by plíseň neměla vzniknout, mnoho skříněk je věšeno přímo na stěnu.

Kdyby záda byla vložena v drážce centimetr odsazené od boku skřínky tak, jak se to často dělá, mohl by za ní proudit vzduch. Nejvíc škody a vlhkost do stěny zřejmě ale přinesla digestoř a její nezadělaný boční vývod. Pokud hodně vaříte, není to až tak neobvyklý jev, stalo by se to možná i se zadělaným bočním vývodem.

Jako jedno z řešení bych navrhoval nová záda u kuchyně a celou linku zavěsit na kovovou konzoli, která ji odsadí od stěny. Možné je také zezadu natlouci na boky korpusu půl centimetru silné lišty a umožnit proudění vzduchu za linkou. A boční otvor digestoře kvalitně utěsnit. Záda bych doporučoval směrem ke stěně natřít bezbarvým lakem aby se spory plísně v sololitu neuchytávaly.

Dalším a elegantním řešením by bylo horní skřínky rozebrat povolením šroubů, které je drží. Pak u truhláře nebo firmy, co kuchyň montovala nechat vyfrézovat nebo vyříznout drážku cca 8 až 10 mm od zadní hrany boku skřínky a to samé i u dna a půdy. Připravit nová záda a vsunout je do drážek. Při této variantě je pak nutné o oněch 10 mm zmenšit hloubku polic. Výhodou tohoto systému je, že za linkou vznikne dilatace pro proudění vzduchu a lze tudy vést i například přívod elektriky pro světlo pod linkou.

Milí čtenáři, pokud máte podobnou zkušenost nebo ještě další radu, podělte se o ni s námi v diskusi pod článkem nebo na facebookových stránkách Českého Kutila. Ale raději vám přejeme, abyste takové problémy při rekonstrukcích a renovacích vůbec řešit nemuseli.

Autor: čtenářka Mirka(text a foto), Pavel (text)

Související články

Antikutil - škoda času na odfláknutou práci 13  fotek

Antikutil - škoda času na odfláknutou práci

Opravy jen tak, aby se neřeklo? Bohužel ano, někdy se nestačíme divit, na jakou „hudlařinu“ jsou lidé ochotní vynaložit energii. Pár příkladů pro vás ...


Antikutil - renovací k horšímu 4  fotek

Antikutil - renovací k horšímu

Ne vždy renovace nebo rekonstrukce vylepší stávající stav a při tom je to často jen proto, že ji provádějí neodborníci nebo zkrátka lemplové.


Antikutil - neposedné kabely já mám 7  fotek

Antikutil - neposedné kabely já mám

Když jsem přemýšlel o tématu dnešního antikutila, seděl jsem právě u psacího stolu. A už jako snad po sté jsem se zadíval na hrozivou hromadu kabelů, ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×