Právě soutěžíme o:
kuchyňské výrobky Fiskars kuchyňské výrobky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

BAUHAUS rádce - Krby a krbová kamna

BAUHAUS rádce - Krby a krbová kamna

S příchodem chladnějších dnů stále častěji zapalujeme oheň v krbových kamnech, až zvolna přejdeme v plnou topnou sezónu. Pokud řešíte na poslední chvíli nákup krbových kamen, určitě se vám bude hodit několik málo rad na toto téma. Třeba vám pomůžeme zodpovědět nejdůležitější otázky, které si doma kladete.

reklama

Při výběru vhodných krbových kamen či krbu je nutné si položit spoustu otázek. Jako první vás musí zajímat odvod kouře. Nemá-li váš byt či dům komín, ještě stále se nemusíte vzdát vidiny posezení před krbem. Můžete se zaměřit na elektrické krby, které dodávají obraz reálného ohně a můžete si je nainstalovat do jakékoliv místnosti. Nebo pořídíte komínový systém pro dodatečnou stavbu komínu, který je veden nikoliv skrz střechu, ale podél stěny domu. Další otázkou je bezpečnost. Zkuste se také zamyslet, jestli nebudete chtít teplo z kamen využít třeba pro přípravu pokrmů.

Uzavřený nebo otevřený krb?

Z každého topeniště občas vyfoukne nějaký ten čmoudík, ovšem u krbu s dvířky máte jistotu, že nebudete muset denně otírat saze z nábytku a kouř nebude cítit z každé textilie. Navíc uzavřené krby mají vyšší výkon, než otevřené. U otevřeného krbu se část tepla ztrácí. Z otevřeného krbu mohou vylétnout jiskry, vyskočit žhavý uhlík. Uzavřený krb vás uchrání těmto nepříjemnostem a pohled do plamenů vám dopřeje skoro stejným způsobem.

Litinová kamna Franklin 2v1 umožňují vestavění kamen do krbu

Výběr materiálu

Většina kamen je vyrobena z ocelového plechu nebo litiny. Dvojitá stěna pláště garantuje kvalitní rozvod tepla do místnosti. Bezpečnější jsou krby s dvojitou stěnou. Pokud pořídíte kamna obložená přírodním kamenem nebo keramikou, máte jistotu, že ještě dlouho po vyhoření budou schopna vést teplo. Také si ulehčíte čištění takového povrchu a v neposlední řadě získáte výrazný dekorační prvek v místnosti. Krbová kamna můžete bez problémů nechat hořet 24 hodin denně, aniž by došlo k jejich poškození.

Jaké palivo je do krbu nejvhodnější?

Většina krbových kamen je konstruována tak, že v nich lze topit jak dřevem, tak dřevěnými či uhelnými briketami. Záleží na uvážení každého jednotlivce. Samozřejmě topení dřevem je ekologičtější záležitost, protože se do vzduchu neuvolňuje tolik CO2, jako z uhlí. Pokud sáhnete po dřevu, vybírejte raději listnaté dřevo. Má vyšší výhřevnost a neobsahuje tolik pryskyřice, jako jehličnany. Kamna se budou méně zanášet a ušetříte i na množství ztopeného dřeva. Samotné palivo neskladujte v bezprostřední blízkosti kamen. Ušetříte si sice cestu při přikládání, ale zvláště u otevřených krbů hrozí, že odlétnutá jiskra zapálí dřevo uložené vedle kamen. Do kamen nikdy nedávejte dřevo vlhké, čerstvě pokácené, to samé platí o vlhkých uhelných briketách. Uhlí se většinou skladuje ve sklepech, dřevo ve dřevníku.

Vhodné místo pro umístění krbových kamen

S každými nově zakoupenými krbovými kamny dostanete návod k použití. Zde se dočtete, jaká je minimální vzdálenost od zdi, jaký povrch je vhodný pod kamna, kde je bezpečná vzdálenost mezi krbem a okolním hořlavým materiálem, jako je např. nábytek.
Každá kamna potřebují ke spalování vzduch, je potřeba zajistit, aby nejen kolem kamen, ale také v celé místnosti dostatečně cirkuloval čerstvý vzduch. Máte-li podlahu ze dřeva, nebude zrovna nejlepší nápad přímo na ni postavit kamna. Použijte podkladový plech, který vložíte pod kamna. Ten by měl přečnívat alespoň půl metru před kamna a 30 cm do stran od dvířek. Máte-li stěny obložené dřevem nebo dokonce třeba polystyrenovými rozetami, můžete si koledovat o malér. Lepší je mít čistou zeď nebo stěnu obloženou kachlíky. Poslední jmenovaný způsob je ideální pro jednoduchou údržbu stěny za a vedle kamen.

Náš tip: Čistá dvířka bez chemie

Využijte vyhaslého popela. Naneste na navlhčené noviny a sklo krbu vyčistěte. Nakonec přeleštíte suchými novinami či hadříkem. Nikdy nepoužívejte drátěnku ani třeba písek na nádobí, mohli byste sklo poničit.

Kdy volat kominíka

Ještě než poprvé zapálíte oheň v krbu, měl by vás navštívit kominík. Ten může posoudit stav vašeho komínu, popř. doporučit způsob opravy, vyčistí kouřovod a překontroluje správnost připojení krbových kamen na komín. Především pak těsnost jednotlivých dílů. Věděli jste, že trubky, které nejsou odizolované nebo jsou vedeny kolmo, by neměly být delší než 1 metr? Také prostor kolem komínku z kamen by měl být prázdný, posadit dřevěnou ozdobu na trubku od kamen by byl prostě nerozum.

Doporučujeme: Krbový komplet Pinus II

Komplet obsahuje krbovou vložku Pinus a 9 dílů obestavby. Krb dokážete sestavit dle přiloženého návodu. Výkon tohoto kompletu je mezi 3,1 - 8,8 kW. Výhřevnost má 55 - 160 m3. Topit můžete dřevem nebo ekobriketami. Obestavbu lze natřít barvou dle vašeho výběru, nemusíte tedy řešit, zda vybraný model pasuje do vašeho interiéru. Prostě si ho jednoduše přizpůsobíte. Zakoupíte ve všech odborných centrech BAUHAUS.

Autor: BAUHAUS (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

BAUHAUS Rádce – klimatizace a ventilátory 11  fotek

BAUHAUS Rádce – klimatizace a ventilátory

V létě je vedro, v zimě zima. V zimě si můžeme doma přitopit, vzít si teplejší oblečení, ale v létě nám nezbývá, než se vysvléci a jít k vodě. Otev ...


Skončila listopadová soutěž o poukázky na nákup v BAUHAUSu 3  fotek

Skončila listopadová soutěž o poukázky na nákup v BAUHAUSu

Listopad s sebou přináší krásně zbarvené listí na stromech, ale také spoustu práce na zahradě před nástupem zimy. I v interiéru je stále co dělat. ...


Hrob v průběhu ročních období 9  fotek

Hrob v průběhu ročních období

Hrob bývá většinou osázen podle sezony. Na jaře začíná kolo maceškami, i když je možné použít i jiné brzy kvetoucí rostliny. Také pomněnky a fialky ...


Podzimní práce na zahradě a příprava zahrady na zimu 4  fotek

Podzimní práce na zahradě a příprava zahrady na zimu

Skončilo léto a na zahradě i kolem domu je stále se co otáčet. Je potřeba sklidit a uskladnit veškeré ovoce, vyndat z půdy cibule okrasných květin, ...


Údržba zahradního nábytku 5  fotek

Údržba zahradního nábytku

Začíná se nám oteplovat a to je čas na přípravu zahradního nábytku na sezónu a jeho údržbu. Pravidelná údržba je často zanedbávána, ale její důklad ...


reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 2.2.2016 03:35 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 7.11.2015 12:17 Mil Plam
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 1.10.2015 16:37 Mirek Sýkora
0
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 4.6.2015 09:16 Zuzana Dvořáková
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.5.2015 10:06 JOSEF KÁDNER
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 29.5.2015 21:35 JOSEF KÁDNER
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 23.4.2015 20:53 Milos novy
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×