Právě soutěžíme o:
nářadí do dílny nářadí do dílny
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

BAUHAUS Rádce – orchideje

BAUHAUS Rádce – orchideje

Velmi oblíbenou pokojovou rostlinou, která pěkně zdobí okna, je orchidej. Pěstování této rostliny se mnoho lidí obává, proto přinášíme několik rad, na co se soustředit již při nákupu květiny a jak dál postupovat při péči. Jen tak můžeme docílit bohatého květenství.

reklama

Při nákupu je důležité sledovat, jestli jsou kořeny svěže zelené, poupata nezaschlá, listy lesklé a pevné, substrát mírně vlhký. V případě, že budete orchideje kupovat za chladného počasí, nechejte si je zabalit, aby Vám „nenachladly“. Nejčastěji pěstovaný je druh Phalaenepsis hlavně proto, že není tolik náročný na pěstování a prostředí jako jiné druhy. Tento druh orchideje velmi často a dlouho kvete a prospívá mu teplo například panelákových bytů.

Lehce pěstovatelnou orchidejí je rod Vanda. Tu je možné přes léto umístit na chráněné stanoviště, nejlépe zavěsit na strom. Tento druh totiž při svém růstu není závislý na půdě a kořeny jsou volné. Jako jediný má od přírody modré květy, ostatní orchideje, které mají modré květy, jsou dobarvované. Až tyto květy odkvetou a narostou další, ty budou mít již barvu bílou.

Stanoviště

Rostliny umisťujeme do prostředí, kde je teplota 20 - 25º C. Teplota by neměla nikdy klesnout pod 16º C. Orchideje vyžadují hodně světla, proto je optimální umístit je na okno, které je orientované k východu nebo západu. Dejte ale pozor, aby rostlina nebyla vystavena přímému slunci. Orchideje vyžadují opěrné tyčky k podepření květenství, aby se nelámaly.

Zálivka

Orchideje zaléváme teprve tehdy, když je substrát dosti vyschlý. To poznáme podle toho, že je květináč s rostlinou lehký. Rostlinu ale nesmíme nechat úplně přeschnout. Optimální je zalévat orchidej 1x týdně, pokud možno dešťovou nebo odstátou vodou. Pro orchideje jsou nejvhodnější průhledné květináče, které mají na dně opěrné nožky, díky kterým voda odtéká a kořeny v nich nehnijí.

Orchideje nás obdarují krásným a opakovaným květenstvím jen tehdy pokud budete dodržovat jejich nároky, jako jsou správná zálivka, umístění, a případná ochrana proti chorobám a škůdcům. Odkvetlé květy průběžně odstraňujeme, květenství odstřihneme nad druhým očkem, listy otíráme měkkým hadříkem nebo použijeme lesk na listy.

Substrát a hnojiva

Substrát kupujte speciální pro orchideje. Tento substrát obsahuje rašeliník a piniovou kůru. Orchideje hnojíme speciálními hnojivy pro orchideje, protože vyžadují jen velmi malé množství živin. Hnojení se provádí 1x za měsíc mimo vegetační období a 1x za 14 dní ve vegetačním období. Pro hnojení se dají použít hnojivové tyčinky, které se zapraví do půdy. Tyto tyčinky uvolňují živiny po dobu 2 měsíců. Orchideje přesazujeme v období klidu a to každé dva roky.

Choroby a škůdci

Houbové choroby se nejčastěji vyskytují, pokud je rostlina v chladu a vlhku. Rostliny by se proto neměly rosit a zalévat večer a květy i listy by neměly být dlouho mokré. Také poškozenými kořeny může do rostliny vniknout choroba.

Další choroby mohou být virového původu, ty se vyznačují skvrnami, proužkami na listech a deformacemi listů. Rostliny také mohou napadnout škůdci, jako jsou štítenky a puklice. Jestliže si nejste jistí, jaký škůdce nebo choroba napadla vaši rostlinu, pak ji vyfoťte a fotografii doneste do specializovaného centra BAUHAUS, kde vám rádi poradí, jak byste měli s rostlinou dále bojovat.

Fotogalerie k článku:

Autor: Bauhaus (text a foto), Pavla (foto)

Související články

Předpěstování a přímý výsev rostlin 5  fotek

Předpěstování a přímý výsev rostlin

Již na konci února se začíná většina pěstitelů a zahrádkářů připravovat na nadcházející jaro. Řeší, jaké rostliny budou letos pěstovat, nakupují se ...


Květinové truhlíky a nádoby na květiny 11  fotek

Květinové truhlíky a nádoby na květiny

Kdo by si nepřál, aby se jeho balkón nebo terasa nestaly všedním prostorem, ale naopak oázou zeleně. Pomocí klasických a nových balkónových květin ...


Výběr sekačky nebo zahradního traktoru 8  fotek

Výběr sekačky nebo zahradního traktoru

Sekání trávy je nikdy nekončící práce na zahradě. Buď vám půjde lehce od ruky a trávník vám bude dělat radost nebo se budete dřít... Před výběrem n ...


Grilovací sezóna může začít! 4  fotek

Grilovací sezóna může začít!

Aktuální počasí přímo vybízí ke grilování. Mnozí z nás již oprášili své uskladněné pomocníky, další se poohlíží po novém typu, protože ten starý ji ...


Výběr a pokládka zámkové dlažby 8  fotek

Výběr a pokládka zámkové dlažby

Kam všude se hodí zámková dlažba? Ideální je určitě na příjezdovou cestu, jako chodník kolem domu, pod pergolu, ale třeba i kolem bazénu. Zkrátka j ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 11.6.2018 13:15 Jana
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 18.6.2017 12:47 Marek
1
Rok v zahradě - leden Pěstujeme
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:38 Administrátor Andrea
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 23.2.2017 19:42 Pavlína
0
Jaky kultivator? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 4.1.2017 02:55 jakub
1
Nemoc švestky? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.7.2016 18:04 Petr
0
Vytvoření valu na zahradě Zahrada
Poslední příspěvek: 15.1.2016 14:07 Lucie Veselá
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
jošta - housenky Pěstujeme
Poslední příspěvek: 25.8.2013 17:48 Dana Matějovská
1
Nemoc švestky? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.7.2016 18:04 Petr
1
Rok v zahradě - leden Pěstujeme
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:38 Administrátor Andrea
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×