Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Kousek moře na zahradě

Kousek moře na zahradě

Boom slané bazénové vody v posledních letech se stal fenoménem nejen domácích bazénů. Začíná se také rozšiřovat i do veřejných plaveckých zařízení. Stále více lidí dává dnes přednost slané úpravě bazénové vody před chlorovou chemií. Tato metoda úpravy vody má mnoho výhod a proto si již našla cestu do mnoha domácností. Údržba bazénové vody s pomocí soli je šetrnější vůči vašemu zdraví, životnímu prostředí i rodinnému rozpočtu. Oproti klasické chemii nevyvolává bazénová sůl nepříjemné alergické reakce jako pálení očí či svědění kůže, nezapáchá ani nezanechává stopy na kůži a plavkách.

reklama

Jak na to?

Sůl, lépe řečeno chlorid sodný nelze do vody jen tak nasypat, rozmíchat a hodit nohy na stůl. To by sice bylo fajn, ale takto získaná slaná voda by nesplňovala to, co od ní čekáme. A to je především dosažení průzračně čisté vody. Možná nevíte, že solí upravená voda také obsahuje chlor. Ano, chlor. Jedná se ale o chlor vznikající přirozenou cestou, tj. rozpuštěním soli a jejím rozkladem na kyslík, ozón a plynný chlor. K tomu budeme potřebovat solničku neboli chlorátor neboli solonizační jednotku.

Solonizační jednotka

Jedná se o zařízení, které na principu elektrolýzy využívá slanou vodu, kterou přeměňuje na potřebné látky pro boj se znečištěním, zejména plynný (volný) chlor. Ten nezapáchá jako běžný chlor, nemění ani chuť vody a je šetrný vůči lidskému organismu. A i přesto je účinný a okamžitě vodu dezinfikuje. Poradí si také i s přítomností mikroorganismů a řas, ušetříte tak za bazénovou chemii. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, která se pohybuje kolem dvaceti tisíc korun a výš. To je ovšem prakticky jediná vyšší investice. Solonizační jednotka po instalaci funguje nepřetržitě, k napájení využívá elektrickou energii. Náklady na sůl se za jednu sezónu pohybují v řádu stovek korun.

Dobrá zpráva je také to, že slanou úpravu vody si můžete zařídit jak v novém, tak ve stávajícím bazénu. Pro instalaci solničky stačí splňovat několik technologických podmínek, které zjistíte od výrobce nebo bazénového specialisty. Další výhodou je skutečnost, že může být nainstalována i do bazénu s již napuštěnou vodou, nemusíte ji vypouštět. Jedinou nevýhodou tak je to, že sůl se moc nepřátelí z kovem. Způsobuje korozi a kov a ztrácí tak svůj obvyklý vzhled a vlastnosti. Pokud již váš bazén obsahuje nějaké kovové prvky, jakou jsou žebříky, tepelné výměníky a další nerezové součásti, je potřeba je vyměnit za plastové nebo za ty vyrobené z titanové oceli.

Účinky na zdraví

Upravená slaná voda v bazénu má koncentraci 0,4 - 0,5% rozpuštěné soli, což je přibližně poloviční slanost lidské slzy. U mořské vody je to až sedminásobek, tedy 3,5%. I když je takto upravená slaná voda asi 7x méně slaná než voda mořská, stále jsou její účinky na lidský organismus blahodárné. V bazénu se slanou vodu se mohou koupat i osoby s citlivou pokožkou nebo onemocněním kůže (lupénka, atopický ekzém apod.) Působí příznivě i na normální pokožku. Slaná voda má dokonce mírné antiseptické účinky. Díky své koncentraci soli (cca 0,5%) ve vodě vás nebude voda dráždit do očí, na rozdíl od vody chlorované.

Autor: Josef Dušek (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Údržba bazénu 5  fotek

Údržba bazénu

Údržba bazénu a vody v něm je celoroční záležitost, kterou nesmíme zanedbat. Problémy přináší především špatně fungující filtrace nebo nevhodné che ...


Umístění bazénu na zahradě 4  fotek

Umístění bazénu na zahradě

Vlastnictví zahradního bazénu je velmi příjemná záležitost. Jenže výstavba takového složitého zařízení, jakým bazén bezesporu je, představuje nejed ...


Výkop a podklad bazénu 4  fotek

Výkop a podklad bazénu

Až se léto zeptá, co jste dělali na jaře, můžete mu odpovědět, že jste kopali výkop pro bazén a připravovali podklad. A to proto, abyste se v létě ...


Instalace bazénu do připraveného výkopu 5  fotek

Instalace bazénu do připraveného výkopu

Usazení a instalace bazénu není záležitost na jedno odpoledne. Pokud se ovšem chceme koupat v bazénu, který stojí na rovné základové desce, nebortí ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
0
koupací jezírko bez řas Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jana
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×