Právě soutěžíme o:
zahradnické nůžky Fiskars zahradnické nůžky Fiskars
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Bazénová chemie - abychom neměli brčálník

Bazénová chemie - abychom neměli brčálník

Abychom si mohli v létě užít průzračně čistou vodu v bazénu, je potřeba jí věnovat velkou péči a pomocí chemie do bazénů udržovat její kvalitu. Kromě chemie je nutné bazénovou vodu průběžně ošetřovat pomocí bazénového příslušenství.

reklama

Někteří uživatelé mají za to, že bazénová chemie je zbytečnost. Postavili si na zahradě bazén, do kterého investovali velké úsilí i spoustu peněz. Po letní sezóně, kdy bazén hojně využili, se jeho voda nevábně zbarvila do zelena a hněda, zapáchá a na jeho hladině skotačí miliardy najád, aby se z nich mohli pěkně vylíhnout komáři a ztrpčovat nám život. Nezbývá, než takovou vody vypustit, bazén vyčistit a začít přemýšlet, jak příště takové situaci předejít.

Odpověď je prostá. Existuje celá řada výrobků, označovaných jako chemie do bazénů, která téměř všechny starosti vezme na sebe. Přípravky jsou rozděleny do několika skupin podle konkrétní účinné složky a jejího působení.

Bazénová chlorová chemie

Je v našich bazénech, vířivkách a umělých koupalištích používána nejčastěji. Patří sem přípravky na bázi aktivního chlóru, tzv. látky s velkým oxidačním potenciálem. Spolehlivě zaručují zářivě jasnou a průzračnou vodu, která bude dlouhodobě ošetřená. Vyrábí se v tabletách nebo kapalné formě, některé přípravky i jako granulát. V případě okamžitého účinku nebo rychlého navýšení koncentrace se používají Rychlorozpustné tablety, Chlor shock nebo Chlor šok. Na dlouhodobou údržbu vody použijeme Multi tablety 5v1.

Bezchlorová chemie

Další kategorie je chemie kyslíková nebo-li bezchlorová. Získává si na trhu značnou oblibu díky působení aktivního kyslíku a patří sem i přípravky, které působení aktivního kyslíku podporují a posilují. U této chemie je důležité správné dávkování a dodržování intervalů, stejně jako kontrola koncentrace činidel. Známé jsou přípravky Oxy krystaly a Oxy tablety, Aktivní kyslík a Kyslíkový Aktivátor.

Bromová chemie

Prozatím nepříliš známá a nedoceněná je bromová chemie, která je velmi vhodná pro úpravu a zabezpečení kvality ohřáté vody zejména ve vířivkách. Bromové přípravky se vyznačují vysokou účinností a jsou novinkou na trhu.

Úprava pH

Žádný z výše uvedených přípravků by nemohl správně fungovat, pokud bychom zanedbali úpravu pH. Nastavení správné hodnoty pH je ten nejdůležitější úkon v celé péči o vodu v bazénu nebo vířivce. K tomu také následně patří průběžná kontrola pH vody během sezóny (pomocí testerů). Do této kategorie patří přípravky na potlačení řas, na odstranění zákalu, čističe, odpěňovače, přípravky pro snížení tvrdosti vody, na zazimování bazénu nebo testery pro zjištění hodnot pH, kyslíku, chloru a jiných hodnot.

Bazénové příslušenství

Jsou to především nejrůznější plováky na dávkování chlorových tablet, síťky, kartáče, dávkovače, teploměry, vysavače a jiné. Naprosto nezbytnou bazénovou výbavou je bazénová filtrace písková nebo kartušová. Pro správnou funkci filtrace je potřeba vybrat kvalitní náplň - písek, sklo nebo zeolit (přírodní nebo syntetický filtrační materiál).

Velmi účinné a oblíbené jsou přípravky řady Savo, které nabízejí chlorovou chemii do bazénů v tekuté nebo krystalické formě, na desinfekci, proti řasám, na regulaci pH i vločkovače, které napomáhají filtraci a likvidují drobné nečistoty a případný zákal. Na stejném principu vyrábí své výrobky i společnost Vodnář, která se problematice vody a její úpravě věnuje již velmi dlouho a má na českém trhu čestné místo.

Bazénové chemie se nemusíme v žádném případě obávat, neboť všechny přípravky jsou zdravotně nezávadné a testované na základě platné legislativy. Naopak bychom se měli naučit s přípravky pro úpravu a ošetřování vody v bazénech a vířivkách zacházet, protože díky těmto výrobkům si ušetříme spoustu starostí.

Neošetřená voda sice na začátku působí svěže a čistě, ale čím déle "stojí", tím více v ní dochází k rozkladným procesům, hnilobám a taková voda také může poskytnout útočiště komárům a ostatnímu hmyzu, který klade svá vajíčka do vody. Vykoupat se pak ve vodě, která sice vypadá dobře, ale v žádném případě nesplňuje podmínky kvalitní vody, může být i zdraví škodlivé až nebezpečné.

Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Jak udržet nadzemní bazén čistý 3  fotek

Jak udržet nadzemní bazén čistý

V letních vedrech přijde jistě vhod vlastní bazén na zahradě. Ať v zapuštěné nebo nadzemní podobě. Aby koupání v něm bylo skutečně příjemné, je zapotř ...


Jak se správně starat o vodu v bazénu 5  fotek

Jak se správně starat o vodu v bazénu

Sezona zahradních bazénů a příjemných horkých dnů u vody je v plném proudu, i když skutečně slunné chvíle se v současnosti dají počítat spíše na ho ...


Solární plachta na bazén aneb i jednoduché věci fungují skvěle 4  fotek

Solární plachta na bazén aneb i jednoduché věci fungují skvěle

Někdy je léto prostě takové jako letos: sluníčko se ukazuje jen nakrátko, vítr po zahradě rozfoukal posekanou trávu a ještě se vyrojí jepice. Všech ...


Zastřešení bazénu a venkovního posezení 7  fotek

Zastřešení bazénu a venkovního posezení

Zastřešit venkovní bazén znamená prodloužit nejméně o měsíc plaveckou sezónu: voda tak rychle nechladne, ušetříte za čištění vody a na hladině nebu ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
0
KAMENNÝ KOBEREC Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Uherková Michaela
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
0
vodárna Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří Saddam
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×