Právě soutěžíme o:
plážovou osušku Isover plážovou osušku Isover
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Jak vyrobit betlém z modelitu

Jak vyrobit betlém z modelitu
Modelit je hmota, ze které můžeme vytvářet různé figurky, svícny, závěsy ke konzolám a jiné drobné dekorační předměty. Vymodelujme z Modelitu Betlémek, který navodí tu správnou atmosféru Vánoc. Práce s Modelitem připomíná tvarování vizovického těsta - prohnětením tato hmota měkne a odležením tuhne. Po zapečení v troubě hmota zrůžoví a po delším pečení hnědne, stejně jako těsto. Pro menší lepivost si během modelování musíme průběžně vlhčit ruce i pracovní nástroje.
reklama

Budete potřebovat

Materiál

Modelit, disperzní lepidlo, pečící papír, silnou čtvrtku.

Nářadí

Váleček, párátka nebo špejle, nůž, nůžky, tužku.

 1. Pro výrobu figurek Marie, Josefa a malého Ježíška si připravíme papírové střihy na vyřezávání a tvarování postaviček. Výška kuželovitého pláště figurek je 6 cm a jeho šířka je 12 cm, rukáv je dlouhý 4 cm a široký 6 cm, závoj Marie je 8 cm dlouhý a 9 cm široký, zavinovačka je 8 cm široká, 5 cm dlouhá, a jesličky jsou 5 cm dlouhé s postranicemi 3 cm širokými nahoře i dole.

 2. K práci si připravíme misku s vodou, váleček a mokrý hadřík. Modelovací podložku potřeme vodou a z Modelitu odkrojíme 1 cm silný proužek, který rozválíme válečkem na tenkou, asi 1-2 mm silnou placku. Větší plochy raději vyválíme širokým kuchyňským válečkem. Střih pláště a rukávů ze silného papíru potřeme vodou, aby se papír nepřilepil k Modelitu a nožíkem lehce obkroužíme obrys. Potom sejmeme střih a vykrojíme plášť Marie a Josefa i s rukávy.

 3. Střih ze čtvrtky pak stočíme do kužele a spojíme jej lepící páskou. Vzniklý kužel ještě ovineme pečícím papírem, aby se Modelit nepřilepil k papíru, a pečící papír slepíme tužkovým lepidlem.

 4. Takto připravenou výztuž obalíme pláštěm vykrojeným z Modelitu a spoj přitlačíme k sobě. Kousek Modelitu vyválíme do delšího válečku, znázorňujícího paže, které ovineme rukávy. Při práci si stále máčíme prsty. Paže i s rukávy přitiskneme k plášti a vytvoříme tím jeden dlouhý propojený díl. Z kousku Modelitu uválíme kuličku hlavy, kterou napíchneme na párátko a druhý konec párátka zapíchneme do těla.

 5. Do česnekového lisu vložíme hroudičku Modelitu a protlačíme jím vlasy. Vlasy ovineme kolem temena hlavy Marie a uprostřed nad čelem je přitiskneme nožíkem do pěšinky. Připravíme si oválný závoj Marie.

 6. Potom panenku zvedneme a položíme ji na závoj, který jemně přitlačíme k hlavičce a okraje mírně zvlníme. Špičkou špejle naznačíme oči a ústa.

 7. Stejným způsobem vymodelujeme i Josefa. Vlasy a vousy protlačíme lisem na česnek a paže uvedeme do pohybu. K jedné ruce připojíme zahnutou hůl a druhou mírně pozvedneme.

 8. Tvar jesliček vystřihneme z pruhu silného papíru 5 cm širokého. Složíme z něj dva trojhránky, přičemž špičku jednoho zarýhneme do žlábku. Obě formičky obalíme pečícím papírem, na který vložíme plát Modelitu. Horní okraj jesliček nastříháme nůžkami, jako slámu.

 9. Ježíška zpodobníme v zavinovačce. Podle střihu vykrojíme z Modelitu zavinovačku a do ní vložíme kuličku hlavy zakončenou úzkým válečkem. Okraje zavinovačky ozdobíme koncem špejle a naznačíme očka s pusinkou. Konce zavinovačky složíme přes sebe a párátkem protlačíme vázání.

 10. Nezapomeneme ani na betlémskou hvězdu. Z plátu Modelitu vykrojíme chvost komety a hvězdu, kterou přitlačíme na začátek komety. Hvězdička se nám bude dobře vystřihovat nůžkami.

 11. Pro chýši uděláme trojúhelníkovou výztuž o stranách 15 x 15 cm se základnou 20 cm širokou ze silného dvojitého papíru. Výztuž ovineme pečícím papírem a od zdola nahoru lepíme na stříšku pruhy nastříhaného Modelitu. Třásně se musí překrývat, přičemž každou řadu přitiskneme na několika místech k předcházející řadě.

 12. Nakonec všechny části položíme na pekáč vyložený pečícím papírem a vložíme do trouby, kterou postupně zahříváme na 120°C. Doba vytvrzování trvá 30 minut na 1 cm tloušťky hmoty. Ke konci pečení můžeme na chvíli nastavit vyšší teplotu a za stálého hlídání dopéci růžově zbarvenou hmotu až do hněda.

 13. Stejným způsobem připravíme i placku podstavce a postranní ovály kmenů, kterými zvýšíme stříšku. Hvězdu přilepíme ke střeše, ovály kmenů k podstavci i střeše a slepíme oba díly jesliček universálním lepidlem UHU. Nakonec umístíme figurky do chýše a přilepíme je také.

Pepův tipBortí-li se výztuž střechy při pečení, podložíme výztuž koulí ze zmačkaného pečícího papíru.
Autor: Miroslava Kubišová (text + foto)

Související články

Betlém trochu jinak 21  fotek

Betlém trochu jinak

Advent už začal, Vánoce jsou za dveřmi. Nastává čas klidu a vánoční pohody. Ale je to tak doopravdy? Místo toho často zjišťujeme, co všechno jsme ješt ...


Hvězdičkový závěs z modelitu 14  fotek

Hvězdičkový závěs z modelitu

O modelitu nebudeme psát poprvé a hodně z vás jej již zná. Před Vánoci to může být dobrý tip jak zabavit děti nebo jaký jim vymyslet dáreček na tvořen ...


Ozdobné pečivo z octového těsta 13  fotek

Ozdobné pečivo z octového těsta

Přejí si vaše děti ozdůbky jaké nemá nikdo jiný a vy máte chuť si zkusit trochu pohrát? Upečte si ozdoby z octového, tzv. vizovického, těsta. Mlsný ja ...


Perníčky, které vám nikdo nesní aneb ozdoby na poslední chvíli 19  fotek

Perníčky, které vám nikdo nesní aneb ozdoby na poslední chvíli

Perníčky, které jste měli upečené na ozdobení stromečku, se „záhadně“ ztratily z krabice, protože se vám moc povedly a nějaký mlsoun objevil vaši skrý ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
0
renovace starého betlému Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Eva Kneblová
0
Kovotlačitelství. Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Bobeš
0
Lihyrove hodiny Tvoříme
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Gregor
1
Brnění - odpověď Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 20.3.2008 21:15 Pavel Hnízdil
1
Názor redakci Stará řemesla a tradice
Poslední příspěvek: 11.12.2011 11:38 PETR ZWIKIRSCH
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×