Právě soutěžíme o:
balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek balíček dárkových předmětů od SECA Borohrádek
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

BIO Kompostér - urychlovač kompostu

BIO Kompostér - urychlovač kompostu
Kompostování je poměrně časté slovo ve slovníku zahrádkářů a chalupářů. Kdo vlastní nějaký ten kousek trávníku, na začátku sezony začíná řešit problém, co s posekanou trávou. Zvláště pokud se jedná o trávník okolo chalupy, kam jezdíme v tom lepším případě 1x za 14 dní. Jako řešení většinou dojde na založení kompostu. A díky urychlovači kompostu Bio Kompostér nebudete čekat na kvalitní kompost několik let.
reklama

Co je vlastně kompost

Nahlédněme do encyklopedie. Kompost je organický prostředek pro zlepšení půdy obsahující stabilizované organické látky a rostlinné živiny získaný řízeným biologickým rozkladem směsi sestávající zejména z rostlinných zbytků a mající deklarované kvalitativní znaky. Lidově řečeno, kompost je rozložený odpad ze zahrádek, zahrad, ale také z domácnosti.

Co lze kompostovat

Kompostovat můžeme zbytky ovoce a zeleniny, trávu, listí, větvičky, plevel, popel ze dřeva, ale také např. lógr z kávy, skořápky z vajíček, piliny a kůru. Rozhodně není vhodné dávat do kompostu chorobami napadené rostliny, chemicky ošetřené materiály, plasty, sklo či kovy.

Stačí se projít kolem zahrad a zahrádek a narazíte na zajímavá, někdy až umělecká, díla. V těchto prvních případech nemusí pravděpodobně majitelé kompostu řešit velké množství odpadu.

Tady se jedná již o uložení trávy z poměrně větších ploch. Využít takováto místa lze různým způsobem. Komentář nechám na každém z vás...

Na těchto fotkách majitelé uloženého odpadu neřeší žádný kompost. V jednom případě bohužel ani ten fakt, že vyváží na úplně cizí pozemek. Navíc pokud se člověk rád prochází okolím, nerad se dívá na takto nevábně vyhlížející zákoutí.

K čemu nám kompost bude

Kompost slouží jako přírodní hnojivo. Hodí se ke všem plodinám. Můžete jím pohnojit zeleninové a ovocné záhony, stromy, trávník, ale také květiny venku i doma.

Správný kompost zraje cca půl roku až rok. Ale tuto dobu můžeme i zkrátit, pokud použijeme přípravek Bio Kompostér. Je složen ze směsi přírodních bakterií, enzymů a živin, které jsou potřebné ke kultivaci. Základem je bakterie vyskytující se v přírodě (v půdě a vodě).

Postup

  1. Náš kompost je trochu větších rozměrů. Dáváme sem odpad z cca hektarové louky, tudíž musíme počítat s délkou sezony i množstvím posekané trávy. Urychlení zrání kompostu je pro nás zajímavé a rádi je vyzkoušíme.

  2. Urychlovač zrání kompostu má vynikající efekt - nevzniká nežádoucí procesu vyhnívání, tvorby toxinů a úniku páchnoucích látek do ovzduší. Tím dochází i k omezení nadměrného výskytu obtížného hmyzu v okolí kompostu a také rozvoje nežádoucích plísní.

  3. 1 kg přípravku vystačí na cca 5 m3 hmoty. Pro aktivaci rozmícháme 1 - 1,5 polévkové lžíce kompostéru ve 2,5 - 3 litrech vlažné vody. Nikdy nepoužívejte horkou vodu.

  4. Roztok důkladně rozmícháme. Voda musí být chladná (cca 30 - 40 stupňů), pokud by byla vařící, zničili bychom tím tolik potřebné bakterie, pokud by byla studená, nedošlo by k aktivaci enzymů.

  5. Samozřejmě není nic jednoduššího, než si vše rozmíchat přímo v konvi či kýblu. Ale pokud se vám stane, stejně jako mně, že nemůžete najít dostatečně dlouhé míchátko, nařeďte a důkladně promíchejte roztok v malé nádobě....

  6. ... a poté přelijete obsah misky do konve do potřebného množství vody, promícháte a necháte 30 minut odstát. Po této době je směs připravená k použití.

  7. A pak již jen stačí nahnat manžela, aby popadl konev a prolil budoucí kompost aktivními enzymy.

Pepův tipVeškeré informace o bio produktech najdete na www.druchema.cz nebo www.biogolem.cz.
Autor: Pavla (text a foto)

Související články

Bakterie v prášku do septiku a žumpy 9  fotek

Bakterie v prášku do septiku a žumpy

Máte rodinný domek, chalupu či chatu na vsi bez kanalizace a čističku odpadních vod zatím možná jen plánujete? Pak určitě víte, že plnější žumpa, sept ...


Autokosmetika Tempo umyje auto úplně sama 21  fotek

Autokosmetika Tempo umyje auto úplně sama

Nevím, jak je to jinde, ale u nás se pokaždé dohadujeme, kdo umyje auto. Do myčky nejezdíme moc často, ne, že by nám bylo líto peněz, ale přeci jen ru ...


Druchema inovuje legendární lepidlo Herkules 5  fotek

Druchema inovuje legendární lepidlo Herkules

Legendární lepidlo Herkules, které je jednou z vlajkových lodí společnosti Druchema, získává právě v těchto dnech nový design a lepší uživatelské m ...


Pěstujte hladové bakterie 6  fotek

Pěstujte hladové bakterie

Už zase stojíte nad svým krásným, novým a ergonomicky dokonale promyšleným dřezem, který ovšem po mytí nádobí odtéká tak pomalu, že vás chytá běs, pro ...


Na ucpané potrubí nasaďte bakterie 3  fotek

Na ucpané potrubí nasaďte bakterie

Umyvadlo už zase téměř neodtéká a vařící voda s téměř půllitrem přípravku na mytí nádobí nepomáhá. „Co s tím?“, ptáte se sami sebe a chystáte se uděla ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
0
Choroba rajčat Pěstujeme
Poslední příspěvek: 11.6.2018 13:15 Jana
0
usychající hrušeň Pěstujeme
Poslední příspěvek: 18.6.2017 12:47 Marek
1
Rok v zahradě - leden Pěstujeme
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:38 Administrátor Andrea
0
Vyklízení trávníků Pěstujeme
Poslední příspěvek: 23.2.2017 19:42 Pavlína
0
Jaky kultivator? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 4.1.2017 02:55 jakub
1
Nemoc švestky? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.7.2016 18:04 Petr
0
Vytvoření valu na zahradě Zahrada
Poslední příspěvek: 15.1.2016 14:07 Lucie Veselá
0
Odkud venkovní obklady Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:57 Jan Hrubý
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
jošta - housenky Pěstujeme
Poslední příspěvek: 25.8.2013 17:48 Dana Matějovská
1
Nemoc švestky? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 30.7.2016 18:04 Petr
1
Rok v zahradě - leden Pěstujeme
Poslední příspěvek: 28.3.2017 12:38 Administrátor Andrea
1
Čemeřice - jakou půdu? Pěstujeme
Poslední příspěvek: 8.2.2019 21:07 Anna
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×