Právě soutěžíme o:
knihu Revoluce jednoho stébla slámy knihu Revoluce jednoho stébla slámy
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Bruska nejen na nůžky a nože - Woodster WG 08

Bruska nejen na nůžky a nože - Woodster  WG 08
Jaký je lepší nůž a vrták, ostrý nebo tupý, jaká sekera, dláto nebo nůžky? Zbytečná otázka, jasně že ostré. Aby takové byly, musí je občas někdo nabrousit, ostré nevydrží napořád. Tupých nožů, dlát a vrtáků mám doma i v dílně dost. Proto jsem se na test brousícího systému Woodster WG 08, jak mu výrobce říká, docela těšil. Kdo by si nechtěl zkusit něco nabrousit a ještě vlastně v práci. Brusku nám na test půjčila firma Garland, výhradní dovozce pro český trh nejen firem Scheppach a Woodster na českém trhu. Brusek má Garland ve své nabídce více, my však vyzkoušeli tuto.
reklama

Brousím, tedy jsem

Jak je bruska pro domácnost dílnu i řemeslo důležitá, dosvědčuje fakt, že vedle sekaček a kompresorů byla na předním místě v tom, co si dříve kutilové vyráběli. Stačil motor z pračky, hřídel a bylo to. To dnes už naštěstí není zapotřebí, i když mnohé exponáty dobře slouží dodneška.

Test začíná - Bruska Woodster WG 08

Woodster je dceřinou společností Scheppachu, která nabízí stroje pro náročné hobby použití. Výrobce udává, že jde o brousící systém, trochu mě to tahá za uši a zní mi to jako vytahování, ale uvidíme, podíváme se, co se v krabici schovává. Bruska je překvapivě lehká, myslel jsem, že bude její tělo z odlitku, ale je z tvrzeného plastu. To je kvůli možné mírně stříkající vodě dobrá varianta. Kompaktnost a tuhost stroje je i tak dost solidní.

Chod motoru je po zapnutí ve srovnání s jinými bruskami velmi tichý, otáčky jsou optimálně pomalé pro mokré broušení. To je způsobeno použitím tichého a bezúdržbového indukčního motoru.

Bruska by měla být na pevném stole nebo podložce. Je stabilní a není nutné ji díky gumovým podstavcům připevňovat ke stolu. Naopak, kam ji postavíme, tam pevně zůstane. Je dobré umístit ji do takové pracovní výšky, abychom se u práce zbytečně nehrbili. Pracovní prostor by měl být dostatečně osvětlen. K tomu stačí přenosná stolní lampička.

Brusku samozřejmě definuje jak kvalita provedení a rychlost otáček, tak především použitý kotouč a pohodlný přístup s nástrojem k němu. Brousící kotouč by neměl rychle ubírat ani přepalovat. I proto je pomaloběžný a ve vodní lázni.

Bohaté příslušenství

Co je opravdu dobré, je sada příslušenství, vodících pouzder a opěrek pro nože dláta, ale i sekeru. Samotná vodítka a příslušenství jsou dostatečné robustní, úchyty nože a dlát jsou výlisky z plechu a masivnější odlitky. Přestavení přípravků je rychlé a jednoduché. Vodítka umožní dlouhý a přesný posun nože nebo jiného ostří přes kámen bez jakéhokoliv odklonu od úhlu broušení.

K přesnému nastavení uhlu slouží pomocná plastová šablonka s piktogramy. Nenajdeme-li na ní vhodný úhel, nastavíme vodítka tak, aby kopírovala původní úhel ostří. Brousit můžeme samozřejmě i bez nástavců a úchytů, to využijeme hlavně u dlát a atypických tvarů ostří. Je to jen o našem citu v rukou.

Do škály užitečného příslušenství patří i orovnávací kámen. Ten má dvojí zrnitost a uhlazuje zrna a tvar na brusném kotouči.

Mokrý kotouč je základ

Před prací nalejeme čistou vodu. Nádobka má snížený okraj, který určuje správnou výšku vody. Kotouč je dobré důkladně namočit, to znamená chvíli nechat ve vodě nebo běžet naprázdno. Kotouč nasáklý a máčený vodou je k broušené oceli a kovu jemnější. Materiál se nepřepálí. Jde to tedy pomalu a bez jisker.

Pro většinu z nás je bruska něco, co se točí, je na tom nějaký brusný kotouč a lítají z toho jiskry. To je ale pravda jen při broušení na rychlém hrubém kotouči nebo rozbruškou. Zde nic neodletuje a je na vás, jestli si na broušení vezmete brýle nebo ne, já se pohodlně obešel bez nich. Po vyzkoušení a nabroušení pár nožů, sekery a nůžek musím uznat, že brousící kotouč je opravdu vynikající.

Co lze brousit?

Je to bruska opravdu na ostření, nikoliv na opracování materiálu. Tomu odpovídají i otáčky a použitý kotouč. Jestli si to budeme plést, můžeme si brusku velmi rychle pokazit.

V každé domácnosti, kuchyni, garáži nebo dílně se najde mnoho věcí, které můžeme nabroušením začít znovu pořádně používat. Ať už jde o nože, nůžky, dláta, vrtáky, sekery nebo jiné drobnosti. Před zimou uvítáme třeba ostrou sekerku.

Rozčilovalo vás celé dětství špatné ořezávátko, co pojídalo vaše oblíbené tužky a pastelky a nyní se to samé děje vašim dětem? Povolte šroubek na nožíku ořezávátka (není-li to jenom nějaký plastový aušus) a zkuste ho nabrousit, uvidíte ten rozdíl.

Jeden lepší vrták stojí přes sto korun. Spousta lidí jej po opotřebení dá do krabičky k tupým a koupí nový. To je ale chyba. Nabrousit jde i SK plátek u vidiového vrtáku. Po troše praxe můžeme z našich starých tupých vrtáků udělat obnovením ostří nové. A to i v případě neobvyklých tvarů nebo vrtáků do dřeva.

Já na rychlé a hrubé kotoučové brusce dělám špičky na dřevěných kulatinkách dětem na luk a kuš, obrušuju na ní hrany plastu, když vyrábím štíty a meče nebo hračky pro své ratolesti. Kotouč to nemá moc rád, ale zatím neprotestoval. Na nové brusce tohoto tipu není dobré kombinovat různé druhy materiálu a zbytečně ničit kotouč, takže na ní to raději zkoušet nebudu.

Nůžky, nože, brousím…

Hláška z legendárního a krásného dětského filmu mě napadla, když jsem zkoušel, co vše lze na brusce Woodster WG 08 nabrousit. Důležité je při broušení nespěchat, netlačit, pomalými jemnými tahy vytáhnout ostří a doleštit a strhnout na koženém honovacím kotouči s brusnou leštící pastou.

Je to poprvé, co jsem si broušení užíval a hrál si s ním. Mám svoji malou dvoukotoučovou brusku také s jedním pomalým namáčeným kotoučem, ale kotouč má příliš hrubou zrnitost, kámen a bruska je bez jakékoliv pomocné hrazdy nebo vodítka. I při delším broušením na testované brusce od firmy Scheppach máte pocit, že kotouč musí vydržet řadu let. Když na něj při broušení sáhnete, díky pomalému běhu a jemné zrnitosti vás nijak nespálí.

Nářadí a nástroje, co máme my kutilové doma, si občas nabrousíme rozbruškou nebo na pásové brusce. Vždy jde ale o hrubé a rychlé ubírání materiálu. To dokládají i odletující jiskry. Výsledek však nikdy nebude takový, jako na pomaloběžném kvalitním máčeném kotouči. Kotouč je tak jemný, že nebude problém na něm nabrousit i některé tvary řezbářských dlát

.

Z jaké strany brousíme?

Z jaké strany budeme vodní brusný kotouč využívat, je na nás. Vodítka je možné přestavit z obou stran. U koženého obtahovacího výrobce doporučuje jen po směru rotace kotouče. Broušený nástroj se nesmí zaříznout do kůže a poškodit ji tak. Na kůži se používá olej a brusná pasta. Ta vyleští ostří a strhne i ty nejmenší otřepy.

Co je ostřejší, nůž nebo špachtle?

A nebyl bych to ani já, abych si nevyzkoušel něco navíc. Zajímalo mě, jestli se dá na takovéto dobré brusce nabrousit i kus plechu, převlečený za špachtli. Ostrý nůž dokáže ukrojit na tenké plátky i měkké rajče, stejně jako molitanovou houbičku na nádobí. Stejně tak na ukázku oholit kousek ruky. Zjistíme, jestli to zvládne i obyčejná zednická špachtle.

Není potřeba ji upínat do přípravku. Stačí zapřít za konec dřevěné rukojeti a začít brousit. Její nabroušení trvalo asi tři minutky. Co pak dokázala uříznout, vidíte na fotkách. Byla důstojným soupeřem kvalitnímu kuchyňskému noži od Fiskars. Co je ostré, musí holit. Chlapi jsou prostě takoví a je jedno, jestli je to dláto, sekera, špachtle nebo nůž. Ostrost se dá poznat klasicky po chlapsku, tedy jestli holí nebo řezáním papíru nastojato. Obojí splnil nůž i špachtle.

Co je ostré, je bezpečné

Základní pravidlo, které platí u většiny nástrojů a nářadí. Tupým se více zraníme. Více tlačíme do řezu a méně respektujeme, co nám nástroj nebo nářadí napovídá. Mnohdy pak nástroj zlomíme nebo zapečeme či překalíme.

Jestli jsem si na začátku dělal srandu z brousícího systému, už si ji nedělám. Vážně to funguje. Bruska má k bohatému příslušenství ještě jednu drobnou a užitečnou vychytávku. Ta se týká přívodního kabelu. Protože jde o práci s vodou, je přístroj ochráněn proudovým chráničem, vestavěným do sítového adaptéru. Jestli chcete udělat manželce radost, kupte si brusku, když jí nabrousíte všechny nože v kuchyni, určitě se zlobit nebude. Pak si ji můžete přeparkovat do dílny (tedy tu brusku, ne manželku), alespoň tak to mám v plánu já, snad mi to projde.

Autor: Pavel Zeman (text a foto)

Související články

Vyhrajte kvalitní nástroje od Garlandu 4  fotek

Vyhrajte kvalitní nástroje od Garlandu

Kdo z kutilů či řemeslníků může říct, že má dílnu perfektně vybavenou a vlastně už nic nového nepotřebuje. Vždy se hodí nový kousek, který ulehčí p ...


Pásová a čelní bruska Scheppach BTS 800 a videotest Českého Kutila

Potřebujete každou chvíli v dílně něco obrousit, začistit a berete do ruky pásovou brusku nebo něco upnete a obrušujete na stolní? Vyzkoušeli jsme ...

Úhlová bruska: přístroj s dlouhou historií, který si poradí s kovy a kamenem 6  fotek

Úhlová bruska: přístroj s dlouhou historií, který si poradí s kovy a kamenem

Úhlová bruska je univerzální přístroj, vhodný do každé dílny. Kromě řezání a broušení kovů si zvláště ve výkonnějším provedení dokáže poradit i s b ...


Ošetření zahradního náčiní na roubování stromů 6  fotek

Ošetření zahradního náčiní na roubování stromů

Po Novém roce nastane pomalu sezóna a příprava na roubování ovocných stromů. Předtím bychom ale měli zkontrolovat všechno potřebné náčiní a připrav ...


Pokosová pila HM 100 Lxu s potahem a laserem 39  fotek

Pokosová pila HM 100 Lxu s potahem a laserem

Z hranolků, latí, prken a trámů postavíte při troše zručnosti cokoliv, jen je potřeba mít to čím pořádně a přesně uříznout. Můžete se trápit ruční pil ...


Štípačky - aneb sekera je za dva zlatý a štípačka za tolar 17  fotek

Štípačky - aneb sekera je za dva zlatý a štípačka za tolar

Potřebujete dřevo do krbu, kamen nebo kotle? Žádný problém. Dřevo je levné, zatím je ho dostatek a na mnoha chatách a chalupách prostě ani jiný zdroj ...


Pila Divar 55 - tři pily v jedné

Není pila jako pila, každá má jiné využití. Pokud nechcete mít dílnu přeplněnou různými typy, stačí si správně vybrat. Ponorná pila Woodster Divar 55 ...

Divar 55 - ponorná pila pro každého 9  fotek

Divar 55 - ponorná pila pro každého

Možnost nařezat si přesně deskový materiál na požadovaný rozměr je většinou ten poslední krůček ke kutilské nezávislosti na hobbyprodejnách a dřevopro ...


Vertikutátor Cub Cadet - hezčí tráva než u souseda 19  fotek

Vertikutátor Cub Cadet - hezčí tráva než u souseda

Než jsem si sám před dvěma lety vyzkoušel vertikutaci na vlastní kůži, přišlo mi to jen jako dobrý tahák na kupujícího. Už si to nemyslím. Ze zahrady ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×