Právě soutěžíme o:
nářadí do dílny nářadí do dílny
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Bydlet ve dřevě (1)

Bydlet ve dřevě (1)
Dům postavený ze dřeva jsme u nás dlouho brali vážně pouze jako víkendovou chalupu, romantický srub a nebo zahradní domek. Zatímco v Evropě jsou moderní dřevostavby pro stálé bydlení normální, v Česku stále podvědomě ctíme vzor poctivého zděného gruntu, který se z generace na generaci dědil.
reklama

Tento vztah k dřevěným domům se ale mění. Evropané jakoby na přelomu osmdesátých a devadesátých let dřevo masově znovuobjevili: stavělo se z něj rychle, cenově přijatelně, ale dřevostavby hlavně odpovídaly vzrůstající touze lidí po zdravé alternativě životního stylu blíž přírodě a snaze využívat především obnovitelné zdroje. U nás jsme se probudili po roce 2000, takže zatímco před rokem 2005 v celém Česku vzniklo ročně domů postavených na bázi dřeva sto osmdesát, v současnosti jich za rok vyroste půl druhého tisíce. A za poslední čtyři roky tento počet vzrostl dokonce osminásobně. Ze dřeva se už staví i do výšky.

České dřevo jde do světa…

…ale už ne jak se říká nastojato. V Evropě se nám smáli, když jsme prodali zahraniční firmě za pár šupů les, ještě jim ho odvezli, a z téhož dřeva pak draze kupovali hotová prkna. Obsah pojmu přidaná hodnota jsme při prodeji neuplatňovali a jasný nám začínal být, až když jsme za ni sami museli zaplatit. Naštěstí tomu tak ale nebylo všude a dokonce již za předchozí společenské formace, jejíž ekonomika trpěla extrémní nepružností, ve firmě RD Jeseník dokázali dřevo zhodnotit.
Pracovali zde s osvědčenou licenční západoněmeckou technologií OKAL. Dnes v nástupnickém podniku RD Rýmařov dřevodomy podle vlastních projektů vyvážejí do světa a zájem je veliký – přes dvacet tisíc jejich domů stojí v Řecku, Švýcarsku či na Slovensku, v Německu jejich stavební systém nejnověji předvedl, co umí, když pro holandského developera vzniklo sto osmdesát domů za šest měsíců. A zájem už roste i doma. Pochopili rychle, co vyspělý zákazník žádá, a tak cesta vedla od velkých sérií jednoho typu, přes uspokojení individuálního náročného zákazníka, až k dnešnímu univerzálnímu stavebnímu systému pro široký stavební trh.

Víc a taky výš

Dřeva máme v Česku dost. Je to obnovitelná surovina, která při rozumném hospodaření vlastně neubývá. Novostavby jsou většinou budovány v nízkoenergetickém standardu, takže k dosažení stejné tepelné pohody stačí stěna poloviční šířky než u cihlových domů – dům o stejném půdorysu jako zděný má tím pádem vlastně obytnou plochu větší.

A staví se opravdu svižně, když nepočítáme výjimečné rychlostní rekordy, pokud se pro dům ze dřeva rozhodnete, za měsíc můžete klidně bydlet. Nejčastěji se staví rodinné domky, ale začínají se prosazovat i celé ulice řadových domů a nejnověji i bytovky ze dřeva. Až do loňského roku totiž platila norma, podle níž se nedalo stavět výš, než do devíti metrů.

Nejnověji to půjde až do dvanácti, což představuje tři patra a přízemí (v Berlíně už postavili pater pět a v Londýně šest). To výstavbu natolik zlevní, že se „bydlení ve dřevě“ stane pro čekatele na byt určitě zajímavou alternativou.

Ekologicky stavět a ekologicky bydlet

Další rozšíření ekologických domů ze dřeva záleží na tom, jakou výslednou kvalitu bydlení nám nabídnou moderní stavební systémy. O správnosti této cesty pochyby nejsou, vždyť novou těžbu vápence, písku a kamene lze nahradit užitím obnovitelných materiálů, ve výrobě používat pokud možno bezemisní technologie, nedostatek kvalifikované práce ve stavebnictví nahradit prefabrikovanými systémy, které tím, jak zrychlí stavbu, ji i výrazně zlevní. Energetické parametry staveb splňuje už sandwichový systém v základním statickém korpusu, takže nic není nutné dodatečně zateplovat. Takže zda se jako obyvatelé těchto domů budeme i my v jejich uživatelsky přívětivém a zdravém prostředí chovat k našemu prostředí odpovědně už záleží opravdu jen na nás.

Budoucnost

Už dnes si lze k typovým projektům objednat energetický paket, který dokáže snížit energetickou spotřebu měrné jednotky až o šedesát procent. A alternativní technologie lze uplatnit i při větrání, topení a ohřevu vody. A jít lze samozřejmě ještě dál: protože si nelze dřevěné domy pro třetí tisíciletí představit jako dávné podhorské roubenky, na příkladu prvního sériového pasivního domu si příště ukážeme, jaké materiály a technologie rýmařovští používají. Tradice a budoucnost se v nich zajímavě snoubí.

Připraveno ve spolupráci s firmou RD Rýmařov.

Autor: Jiří Jan a RD Rýmařov (text), RD Rýmařov (foto)

Klíčová slova:


Související články

Pasivní dům nemusí být dražší 5  fotek

Pasivní dům nemusí být dražší

U měst roste to, co někdy pojmenováváme satelit a jindy „paneláky naležato“: na malých parcelách rostou rodinné domky které, pokud mají klasickou kons ...


Bydlet ve dřevě (2) 7  fotek

Bydlet ve dřevě (2)

Moderní bydlení pro třetí tisíciletí lze stavět i jako sériové pasivní domy na bázi dřeva, v nichž se tradice a budoucnost zajímavě snoubí. Jejich pří ...


Dřevěný dům budiž pochválen 8  fotek

Dřevěný dům budiž pochválen

Pračlověk nežil jen v jeskyních a pod skalními převisy. Uměl totiž nejen opatrovat oheň a štípat pazourky, ale stavěl si i docela solidní obydlí. Arch ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
Vysoký kanál Novostavby
Poslední příspěvek: 13.5.2019 13:19 Luba
0
Prosba o pomoc Novostavby
Poslední příspěvek: 3.4.2018 11:12 Martin
8
dřevostavby(rámová konstrukce+OSB) Novostavby
Poslední příspěvek: 9.3.2018 13:44 David Říha
1
Kamenná dlažba z odseků Novostavby
Poslední příspěvek: 8.2.2018 12:33 Gabriela
0
venkovní žaluzie Novostavby
Poslední příspěvek: 16.12.2017 13:05 Andrea Roubalová
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
8
dřevostavby(rámová konstrukce+OSB) Novostavby
Poslední příspěvek: 9.3.2018 13:44 David Říha
5
Cena projektu na dřevostavbu Novostavby
Poslední příspěvek: 11.12.2016 07:41 Karel Kostr
2
Infratopení Novostavby
Poslední příspěvek: 28.8.2011 14:19 olomouc
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
Stará dřevěnice Novostavby
Poslední příspěvek: 8.11.2012 19:23 Marie Trnková
1
Kamenná dlažba z odseků Novostavby
Poslední příspěvek: 8.2.2018 12:33 Gabriela
1
Vysoký kanál Novostavby
Poslední příspěvek: 13.5.2019 13:19 Luba
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×