reklama

Bydlet ve dřevě (2)

Moderní bydlení pro třetí tisíciletí lze stavět i jako sériové pasivní domy na bázi dřeva, v nichž se tradice a budoucnost zajímavě snoubí. Jejich přívětivé prostředí a minimální ekologická stopa jde ruku v ruce s prokazatelnými úsporami energií.

Bydlení ve dřevě 2 je moderní bydlení pro třetí tisíciletí, které lze stavět i jako sériové pasivní domy na bázi dřeva. Podívejte se fakta do našeho článku.
Bydlet ve dřevě (2)
Bydlet ve dřevě (2)
Bydlet ve dřevě (2)

Pětkrát o tom, proč je stavět s RD Rýmařov ekologické:

Ekologická stopa jako vyjádření míry dopadu naší určité činnosti na životní prostředí je při stavbě a užívání domů ve dřevě

opravdu malá. Proč?

  • Protože použité materiály jsou obnovitelné a likvidovatelné, aniž by prostředí přinášely další zátěž.
  • Sandwichový systém stěn má vysoké energetické parametry, aniž by zvětšoval zastavěný prostor nebo zmenšoval bytovou plochu.
  • U tak lehké stavby je potřeba méně materiálu na její založení, což se zároveň pozitivně promítá do nákladů.
  • Staví se rychle z prefabrikovaných částí, takže stavba okolí stavební činností nezatěžuje.
  • Vzhledem k tomu, že automatické linky na výrobu panelů pracují přesně, lze provést dokončovací práce ve vysoké kvalitě.
  • Bytové domy, řadovky i vilky

    Bytové domy, řadovky i vilky
    Bytové domy, řadovky i vilky

    Zatímco kdysi plnily montované domy na bázi dřeva často roli dočasné nouzové stavby – a to nejen u nás, například tzv. finské domky, postavené po válce v rozbombardované Varšavě slouží dodnes – v současnosti se do této zdravé alternativy chce stěhovat stále víc lidí. A staví se rychle. V Brně Heršpicích vznikl obytný soubor od vydání stavebního povolení do celkové kolaudace za osm měsíců. Obsahuje přitom deset třípodlažních domů po dvanácti bytech. A za pět týdnů vznikl na klíč v Obříství u Prahy soubor dvanácti řadových domů, které splňují kategorii energeticky úsporných, použitím příslušných technologií jsou přitom dokonce schopny přejít mezi nízkoenergetické. A v nabídce pro individuálního investora nemá v rychlosti montáže model 101 z Rýmařova konkurenci: ze současných dvanácti dní na klíč ji přitom chtějí ještě zkrátit.

    Co je u pasivního modelu jinak

    Co je u pasivního modelu jinak
    Co je u pasivního modelu jinak
    Co je u pasivního modelu jinak
    Co je u pasivního modelu jinak

    Dům Kubis Lumio představuje skutečně moderní dřevěnou architekturu vyhovující i současným požadavkům na účelný interiér. Podívejme se, čím se jeho pasivní varianta liší od té běžné.

    Na první pohled jsou viditelné změny ve velikosti a vnitřním uspořádání, proti typovému projektu dům narostl do délky i do šířky a dík tomu vzrostla i celková užitná plocha domu. Méně viditelné jsou vylepšené skladby konstrukcí. Proti typovému domu jsou silnější obvodové stěny a menší součinitel prostupu tepla. Vnitřní i vnější opláštění stěn je ze sádrovláknitých desek, přičemž zvenčí je jako součást difuzně otevřené konstrukce domu použita parobrzdná úprava. Spoje konstrukcí jsou prolepeny vzduchotěsně. Tepelné izolace v nosné konstrukci stěn a střechy jsou z dřevovlákna, obvodové stěny izoluje ještě montážní předstěna nabízející i prostor k vedení nejrůznějších rozvodů. Dřevovláknitou izolaci má i fasádní systém. Všechno je nehořlavé, nikde žádné formaldehydy.

    Co je u pasivního modelu jinak
    Co je u pasivního modelu jinak

    Důležité je u pasivních domů jejich technické vybavení: řízené větrání s účinným zpětným získáváním tepla z odváděného vzduchu a zařízení pro zimní dohřev vzduchu.

    Co je u pasivního modelu jinak
    Co je u pasivního modelu jinak

    Nechybí sestava solárních kolektorů, napojená spolu s krbovou vložkou na integrovaný zásobník tepla s primárním elektrickým ohřevem a také fotovoltaická elektrárna.

    Protože dům odpovídá požadavkům programu Zelená úsporám, může investor žádat při jeho výstavbě o státní podporu.

    Připraveno ve spolupráci s firmou RD Rýmařov.

    Publikováno: 28.1.2017, Autor: Jiří Jan a RD Rýmařov (text), RD Rýmařov (foto), Profil autora: Redakce