Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Byt plný pater aneb Změna dispozice bydlení

Byt plný pater aneb Změna dispozice bydlení
Přes zimu mnozí z vás možná budou uvažovat o změně dispozic bydlení, o rekonstrukci nebo renovaci bytu či domku. Pro inspiraci jsme pro vás připravili několik tipů. Dnes se podíváme do bytu mladé rodiny. První fotografie vznikly už před pár lety, bydlení se proměňovalo postupně, jak rostl počet členů rodiny.
reklama

Dva mladí manželé po dlouhém hledání dostali příležitost pro vytvoření bytečku podle svých představ. Příležitost našli ve starém činžovním domě, původně sloužícím jako svobodárna. Dům byl celý rozdělen na malé samostatné místnosti se sociálním zařízením na chodbě. Propojením takovýchto dvou bývalých bytů vznikl prostor o ploše asi 40 metrů. Martin s Pavlou přemýšleli, jak celý prostor co nejlépe využít. A to tak, aby se jim tam vešlo vše, co domácnost potřebuje i co mají rádi.

Nakonec pro větší vzdušnost obě místnosti částečně probourali a spojili velkou otevřenou bránou. Podle potřeby je možné obě místnosti oddělit velkými prosklenými posuvnými dveřmi.

Celý byt měli svépomocí zrekonstruován za půl roku. Na drobné doladění a dekorace zbyl čas později. Oba jsou šikovní a tak manžel zvládl sádrokartony, elektriku i ostatní potřebné věci sám. Jen na pár drobností si pozvali řemeslníky.

Museli spěchat, na otálení nezbýval čas. Paní se měl brzy narodit nový člen rodiny. Nakonec vše stihli tak, jak si předsevzali a malý Štěpánek už se nastěhoval do novotou vonícího předělaného bytu.

V obývacím pokoji je kromě sedačky, komody a křesla se stolkem jen vzdušná policová knihovna a vestavné dřevěné patro. To slouží nejen jako zvýšená postel. Nalézá se pod ním šatna celé rodiny a pod schody se ještě vešla minipracovna s počítačem. Ve většině činžovních domů mají byty dost vysoké stropy, takže spaní na patře se nemusíme bát, stačí jen večer místnost dobře vyvětrat a ztlumit topení. Zde jsou na patře ještě poličky na knihy a na drobnosti a naproti žebříku malá knihovnička.

Kuchyň a úložný prostor

Kuchyň ve tvaru U je vybrána podle katalogu Koryny a skřínky zkombinované tak, aby působila vzdušně. Bílou barvu skříněk je možné doplnit barevnými doplňky a dobře se k ní ladí ostatní zařízení. Korková podlaha u linky je v jídelní části kuchyně pokryta světlým kobercem stejně jako podlaha v obývací části.

Recept na vzdušnost i v malém bytě není nijak složitý. Kuchyň kromě linky a spotřebičů potřebuje prostorný jídelní stůl, pro početnější návštěvu se hodí stohovatelné židle. Postýlka na kolečkách a dost místa na hraní na koberci je zas potřeba pro mrňouska. Batolí se na dohled maminky, která může v kuchyni vařit. Šicí stroj po babičce za posuvnými dveřmi i série obrázků nad lištou dveří doplňují útulný dojem z kuchyně.

Úložný prostor je potřeba v každé domácnosti, ale sezonní věci, které se nevešly do šatny pod patro, musely zmizet ve sklepě, jinak by v bytě nebylo k hnutí. V první fázi bydlení byla ještě toaleta společná s dalším nájemníkem na patře, takže nebylo možné využít prostor pod stropem, ale časem se i tato situace změnila.

Další člen rodiny, další místnost

A protože život běží ve spirále, podobná situace se opakovala za tři roky. Paní Pavla byla znovu v očekávání a v patře naproti nim se uvolnila ještě jedna místnost. Po zdlouhavém úřadování ji mohli připojit ke svému bytu. Přepažili tak původní chodbu a vznikla předsíň. Splnil se jim sen nejen o větším bytě, ale i o samostatném dětském pokoji. Postupem času i do dětského pokoje přibylo spací patro.

Konečně si také mohli odpustit používání společného záchodu na chodbě a vybudovat si vlastní koupelnu a toaletu jako součást svého bytu.

Na WC se vešla malá skřínka na domácí chemii, do koupelny kromě pračky i stahovací sušák na prádlo.

Pro dvě malé děti je potřeba pokojík pestrý, veselý a bezpečný, proto v první fázi byl v pokoji stůl na kreslení, skříňky na hračky a kromě postýlek teplý korek a koberec na podlaze a spousta místa na hraní. Hračky se večer ukryjí do barevných krabic a dřevěné police vedle postýlky.

Na vše zbývalo opět asi půl roku a díky velkému nasazení obou, a při dodělávkách hlavně manžela, se podařilo vše zvládnou.

Pavla s Martinem stihli vybudovat i šikovný úložný prostor v předsíni. Pohodlně se do něj dá dostat po výklopných schodech, které po složení nikde nepřekážejí. Na jejich montáž se můžete podívat zde.

Bílá barva stěn, dveří k příslušenství i do komory i bílá šatní skříň prostor opticky nezmenšují, takže působí vzdušně a čistě.

Poté, co děti povyrostly, Štěpán se začal chystat do školy a přibylo pár věcí, které se již do komody nevešly, vyměnili rodiče dětem postýlky za spaní na patře. Patro na míru postavil šikovný táta svépomocí, takže opět ušetřili za práci řemeslníků. Pod patrem přibyla k polici na hračky ještě šatní skříň, jako schody slouží otevřené boxy ze dřeva.

Na patře je dost místa pro dvě matrace položené kolmo k sobě, prostor mezi nimi ještě odděluje malá knihovnička.

Police na hračky, komoda i psací stůl zůstaly na svém místě, jen nad stůl přibyla polička a malý Barborčin stolek bude brzo vyměněn za větší.

A protože tahle rodina patří k našim známým, když jsme je nedávno potkali s kočárkem, jen tak z legrace jsme se zeptali, jestli náhodou k dalšímu dítku nepřibyl k bytu i další pokoj. Odpověděli, že ano, takže už se těšíme, až se dostaneme na návštěvu a vyfotíme pro vás další změny.

Tipy pro inspiraci

Chcete-li měnit dispozice bytu nějak zásadně a nejste si jistí, požádejte o radu odborníky - bytové architekty nebo návrháře z nábytkářských studií. V rámci zakázek na nábytek připravují 3D návrhy změn, i když si nenecháte udělat nábytek na zakázku a návrh budete muset zaplatit, může vám ušetřit čas i zklamání s nepovedenou proměnou.

V menších bytech s vysokými stropy využijte prostor pro spací nebo úložná patra a podia, v předsíních, na WC a komorách i snížené úložné prostory - každý kousek místa se hodí.

Otevřené police působí vzdušněji než mohutné knihovny a skříně. Policím můžete přidat dvířka i boky ze skla, aby se na knihy neprášilo. Nechte volná místa na pěknou vázu nebo dekoraci či fotografii.

Pro ukládání šatstva pořiďte vestavěné skříně ode zdi ke zdi a od podlahy ke stropu nebo vestavěnou šatnu - zmenšíte sice celkovou podlahovou plochu pokoje, ale kompaktní stěna skříní působí méně mohutně než velké skříně postavené do prostoru - prostě se jen přiblíží stěna místnosti. Opticky prostor zvětšíte zrcadlovými plochami na dveřích.

Drobnosti schovejte do pěkných úložných boxů a krabic v nižších policích, Krabice a boxy by měly mít rozměry odpovídající rozměrům a výškám polic, jen tak nebudou působit neuspořádaně.

Do dětského pokoje se hodí barevné nebo obrázkové úložné boxy, pod postel můžete využít boxy na kolečkách.

Autor: PePa (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Plánujete rekonstrukci svého panelákového bytu? Hledáte inspiraci? Náš seriál vám určitě pomůže. Díl 1. - Začínáme. 24  fotek

Plánujete rekonstrukci svého panelákového bytu? Hledáte inspiraci? Náš seriál vám určitě pomůže. Díl 1. - Začínáme.

„Život je pohyb a změna,“ pravila maminka. Pro začátek tatínkovi popotáhla psací stůl. (z knížky pro děti Kočka Linda, poklad rodiny) „Tato citace je ...


Návštěva aneb ze tří bytů jeden 33  fotek

Návštěva aneb ze tří bytů jeden

Velká náhoda a štěstí bylo pro pana Libora a jeho paní, že se v domě, kde chtěli bydlet, uvolnilo patro, skládající se ze tří malých nízkometrážních b ...


Výklopné schůdky 20  fotek

Výklopné schůdky

Nedostatek místa v malém bytě pomohlo vyřešit vytvoření úložného prostoru na sníženém podhledu v předsíni. Důležité bylo, aby se dalo do sníženého pod ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×