Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Čas zalévaní je opět tady

Čas zalévaní je opět tady

První vlna letních veder udeřila a my se opět musíme začít zabývat zaléváním na zahradě, aby nám kytičky neuschly a abychom nepřišli o úrodu zeleniny a ovoce. Nezbývá tedy než spustit čerpadlo, rozmotat hadici, zvolit vhodnou trysku a jdeme na to. Každá rostlina vyžaduje odlišný způsob a dobu zalévání a množství vody. Zalévat můžeme buď konví nebo pohodlněji hadicí. Ti, kdo mají u domu nebo na zahrádce vyhloubenou studnu, si mohou výskat, tedy až do chvíle, kdy jim studna vyschne. Což se v současných horkých letech bez potřebného množství srážek stává téměř každému. Potom už nezbývá, než se napojit na vodovod. To je nejen finančně náročné, ale množství vody odebírané k zalévání je regulováno v suchých oblastech vyhláškami. Pojďme se však zaměřit na zavlažování jako takové a jak začít jinak než hadicemi.

reklama

Zavlažovací hadice

Všude dosáhnou, všude se dostanou. Zavlažovací hadice využijete pro ruční zalévání trávníku, dřevin, záhonů i okrasných skalek. Své uplatnění naleznou také při udržování chodníků a okolí domu, napouštění bazénu, čištění a oplachování zahradního nábytku, mytí automobilu a podobně. Při výběru zohledněte typ, délku, průměr a materiál hadice, stejně jako dodávané příslušenství. Nejčastěji se používají hadice o vnitřním průměru 1/2“ a 3/4“. Jedná se o označení v palcích. Jeden palec je 2,54 cm. Odtud tedy snadno můžeme odvodit vnitřní průměr hadice. Čím menší je průměr, tím větší jsou tlakové ztráty, 1/2“ hadice by proto neměla být delší než 30 metrů, 3/4“ hadice by pak neměla přesáhnout 50 metrů. Větší průměr hadice je zárukou efektivnějšího zalévání. Na našem trhu jsou k dostaní i hadice jak menších tak větších průměrů. Pamatovat bychom ale měli na to, že tloušťka hadice by měla dosahovat minimálně 5 mm a měla by nabídnout pracovní tlak přibližně 10 Bar (Atm).

Typy hadic

  • Pořídit si můžeme klasickou zahradní hadici. Ta bývá vyrobena z kvalitního materiálu bez obsahu škodlivých látek a s ochranou vůči UV záření.
  • Smršťovací hadice. V současnosti velmi oblíbený typ. Hadice je opravdu lehoučká a krátká! Když však zapneme přívod vody, automaticky zvětší svoji délku až třikrát v porovnání s původní délkou. Hadice se automaticky opět smrští, jakmile je přívod vody zastaven a voda vypuštěna. Díky své bezkonkurenční hmotnosti odpadá námaha, kterou vyžaduje používání běžných těžkých a objemných hadic.
  • Prokapávací hadice slouží k zapojení do automatických závlahových systémů. Pokládá se do záhonů, kolem keřů a stromů. Pro lepší vzhled se přikrývá vrstvou kůry. Vždy když se spustí voda, hadice propustí kapky vody. Nedojde tak k přelití záhonu. Jedná se elegantní způsob, který ovšem vyžaduje závlahový systém.

Koncovky, rozprašovače

  • Nejběžnější způsob zakončení hadice je připojením postřikovacích a zavlažovacích pistolí. Ty zajišťují univerzální využití při zavlažování různých druhů rostlin i dřevin. Mohou disponovat řadou funkcí a různými nastaveními proudu.
  • Na zahrádkách a trávnících také můžeme použít rotační, pulzní nebo oscilační zavlažovače. Ty se jednoduše položí (oscilační) nebo zapíchnou do země (rotační, pulzní). Po spuštění vody začnou kropit. Pulzní a oscilační jsou vhodné pro postřik větších ploch zatímco rotační na plochy menší – dosah do 12 metrů. U všech se dá regulovat nastavení plochy postřiku - slouží k vymezení prostoru, který budete zavlažovat a individuální regulace trysky umožňuje navolit různé druhy postřiku.

Příslušenství

  • Pro úsporné a efektivní řešení zavlažování vaší zahrady je hadice opatřená praktickým navijákem, pomocí kterého lze hadici snadno, rychle a bez zamotání navinout. Je velmi skladná a lze ji jednoduše přenášet. Navijáky s automatickým systémem navíjení a odvíjení, kde s pomocí odstředivé brzdy lze hadici jednoduše vytáhnout na požadovanou délku a v případě potřeby zase vrátit zpět. Integrované vedení hadice zajišťuje rovnoměrný přívod bez uzlů nebo zauzlení hadice.
  • Hadice s pojízdným vozíkem zajistí pohodlnou manipulaci. Hadice se pomocí kliky navine na buben. Nemusíte nic tahat, kolečka pojedou za vás.
  • Při každodenním používání zajisté oceníte celou řadu praktických vychytávek jako jsou spojky, rychlospojky, rozdělovače atp.

Autor: Josef Dušek (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Zalévání – závlahové systémy 14  fotek

Zalévání – závlahové systémy

Zavlažovací systém se může na první pohled jevit jako přehnaně nákladná a zbytečná investice, ale při podrobnějším pohledu se možná přesvědčíte o prav ...


Správné vybavení pro zalévání trávníků, květin a zeleniny 5  fotek

Správné vybavení pro zalévání trávníků, květin a zeleniny

Od čerstvých zelených listů až po rozkvetlé květiny, plody sklizených z jahodníkových keříků a vypěstovanou zeleninu - všechny tyto rostliny, které ...


Zalévání a zavlažování 21  fotek

Zalévání a zavlažování

V období letních veder jsou zahrada i trávník vystaveny silným a mnohdy příliš intenzivním paprskům slunce. Nezbývá nám nic jiného, než zalévat, zalév ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
0
vodárna Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří Saddam
0
KAMENNÝ KOBEREC Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Uherková Michaela
0
folie do bázenu z palet Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 luis
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
1
Jezírko a měděné svody Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 5.4.2013 14:10 Jan Pudil
1
Nafukovací bazén-plíseň Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 21.7.2012 15:09 Milan
1
bazénové schůdky Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 27.1.2018 17:46 Romana
1
Jak zkrášlit betonovou stěnu? Zahrada
Poslední příspěvek: 20.9.2015 18:43 Magdalna Kuchaříková
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×