Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Cembrit: obklad fasády

Cembrit: obklad fasády
Ani v létě nechodíme většinou nazí, a co teprve když přijdou plískanice. S domem to dopadá podobně – pokud není vyřešena fasáda, je v něm nejen zima, ale navíc bídně vypadá. Takže otázka zní: jak dům obléct, aby fasáda plnila všechny funkce a zároveň domu slušela? Nezaměnitelnou podobu jí můžeme dát obložením dřevocementovými deskami HardiePlank.
reklama

Dřevěné fasády dobře izolují. Když se dům obloží profily z dřevěného masivu ve spojení s vysoce tepelně izolačními materiály, může vnější stěna domu při zachování stejné hodnoty U (tedy součinitele prostupu tepla) být podstatně tenčí. Jenže nic naplat, zachování dřeva vyžaduje naši pozornost a povrchovou úpravu většiny dřevěných obkladů je třeba pravidelně opakovat.

Krajka z prken

Obzvlášť dobře vypadají obklady překládanými prkny: při tomto starém a osvědčeném způsobu přes sebe jednotlivá prkna přesahují, takže voda po fasádě stéká a riziko zatékání pod ní je i při větrem hnaném dešti minimální. U nás tento způsob není nejběžnější, což je škoda. Na našem kontinentu jej známe hlavně ze Skandinávie, ale neodmyslitelný je hlavně z hollywoodské podoby amerických městeček, jimž spolu s upravenými trávníky, nízkými bílými plůtky, červenými javory a zapadajícím sluncem dodává neopakovatelnou atmosféru ospalého středostavovského hnízda.

O dřevo je ale nutné se starat

Jenže kdo měl s obkladem z přes sebe přesahujících prken co praktického do činění, ví, že dobře natřít tuhle na pohled příjemnou plochu, je práce dost náročná, a že také spotřeba barvy je značná. Dřevo, které bylo vystaveno povětrnostním změnám, pije jako blázen, a spotřeba barvy nebo laku je přirozeně větší, než když jde o hladkou plochu. Uspokojení z dokonalého vzhledu a zajímavé struktury, na níž slunce kreslí pěkné stíny, poněkud chabne s vědomím, že za nemnoho let budeme muset naše úsilí opakovat.

Chytré řešení

Na problém trvanlivosti obkladu a nutnosti jeho periodicky se opakujících povrchových úprav lze vyzrát, když výhody dřevěného obkladu sloučíme s výhodami klasických fasádních materiálů, v tomto případě spojením dřevěných vláken a cementu. Taková deska je v mnoha ohledech šetrná k životnímu prostředí, vykazuje nejen vysokou rázovou a mechanickou odolnost, ale nepraská, neloupe se, ani neštěpí a její barevnost je stálá. Není divu, že se výrobce těchto HardiePlank desek nebojí na ně dávat desetiletou záruku.

Stačí nám dokonce základní nářadí

Na rám umístěný ať už na zdivu a nebo zateplení obklad prostě instalujeme jen s běžným nářadím. Jinak je to klasika: dvakrát měříme a jednou řežeme, k čemuž nám stačí i obyčejná pila. Na podkladní konstrukci se Planks desky přibíjejí přímo, nic nemusíme předvrtávat, prostě je přitlučeme kladivem a hřebíky, nastřelíme, nebo přišroubujeme. Samozřejmě existuje i specializované nářadí – například na řezání jakási „gillotinka“. A protože jde o promyšlený fasádní systém, desky doplňují rohové profily Hardie Trim, které se použijí i na ukončení obkladu u oken, dveří a podbití střechy.

Výhody Planks desek

Vydrží všechno: nejhorší klimatické podmínky i oheň. Škůdci se jim zdaleka vyhnou.

Jsou prakticky bezúdržbové: tedy žádné natírání, opakující se úmorná práce ani peníze navíc. Přitom vybírat můžeme z jedenadvaceti barev provedených dvouvrstvým akrylátovým nátěrem.

Vypadají přirozeně: vzhledem a strukturou na dotek se podobají hrubě nařezanému cedrovému dřevu, dlouhé jsou 3600, široké 180 a silné 8 mm, doporučený přesah by měl být 30 mm.

Pozor – spoje fasádních desek bychom měli střídat tak, aby vazba byla střídavá, třeba jako u cihel.

Více informací na www.cembrit.cz.

Autor: Jiří Jan a Cembrit (text), Cembrit (foto)

Klíčová slova:


Související články

Planks desky – dokonalá alternativa dřevěných obkladů

Planks desky lze jednoduše formátovat ruční pilou. Desky se instalují na svislý rošt bez předtvrtávání otvorů - pouze pomocí hřebíkovačky nebo s použi ...

Planks desky od Cembrit

Když se dům obloží profily ze dřeva je to nádhera. Dobře vypadají obklady překládanými prkny. Jenže zachování dřeva vyžaduje povrchovou úpravu obkladů ...

Dům z pórobetonu 2  fotek

Dům z pórobetonu

V posledních několika měsících se na nás ze všech médií hrnou informace o tom, co je a co není ekologické. Ekologie konečně, i když pozvolna, přestává ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×