Právě soutěžíme o:
montérkové kalhoty CERVA Dayboro montérkové kalhoty CERVA Dayboro
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Recyklace elektrozařízení v České republice

Recyklace elektrozařízení v České republice

Přesně 19 818 tun. Tolik nejčastěji starých mikrovlnek, mobilů, rychlovarných konvic, přímotopů, meteostanic nebo set-top boxů se v loňském roce vybralo napříč republikou. Tento recyklační úspěch se podařil především díky 2 877 červeným kontejnerům. Jak vyplývá z průzkumu neziskové společnosti ASEKOL, 81 % Čechů jejich existenci a snadné použití oceňuje, a právě díky červeným kontejnerům vysloužilou elektroniku aktivně třídí. Pořádně si došlápnout na paty evropským recyklačním velmocím navíc v tomto roce Čechům pomůže rozmístění dalších 700 „chytrých“ červených kontejnerů. Zabudované čidlo bude monitorovat míru naplněnosti a přivolá případný svoz.

reklama

Jak vyplývá z interních statistik ASEKOL, nejvíce vysloužilých elektrozařízení odevzdali v uplynulém roce již tradičně obyvatelé Středočeského kraje, a to 2 636 tun, což je o 445 tun více než v roce 2015. Pokud však vezmeme v potaz přepočet na obyvatele, pak pomyslné prvenství v rámci e-recyklace získává Pardubický kraj. Na jednoho obyvatele se vysbírá 2,34 kg. Nejaktivnějšími třídiči, a tedy „skokany roku“ ve sběru elektrozařízení jsou obyvatelé Karlovarského kraje. Zatímco v roce 2015 každý z nich do červeného kontejneru vhodil 1,5 kg elektrozařízení, v roce 2016 to byly již téměř 2 kilogramy (1,93 kg). Největší rezervy v třídění vysloužilé elektroniky naopak mají v Ústeckém kraji, kde se podařilo za loňský rok vytřídit v průměru pouze 1,44 kg na osobu. Nejnižší zaznamenaný nárůst pak statistiky neziskové společnosti ASEKOL zaznamenaly v Jihomoravském kraji. V roce 2016 se na osobu vybralo pouze o 20 g více než v roce předešlém – to odpovídá přibližně váze jedné tužkové baterie.

Recyklace vysloužilých elektrozařízení prostřednictvím červených kontejnerů neustále roste. V roce 2016 je využilo o téměř 20 procent víc obyvatel Česka než v roce předchozím. Aktuálně tak aktivně třídí 81 % domácností – většinou minimálně dvakrát ročně, v návaznosti na pravidelné vyklízení starých věcí. Počítá se do toho samozřejmě i recyklace starých baterií, které zatím často stále ještě nesprávně končí v běžném odpadkovém koši.

Z průzkumu veřejného mínění pro neziskovou organizaci ASEKOL taky vyplynulo, že 90 % českých domácností dobře zná koncept a fungování červených kontejnerů. Toto povědomí ale ještě není zárukou toho, že domácnosti drobné elektrospotřebiče skutečně třídí. Dvě třetiny dotazovaných domácností totiž přiznává, že její členové mají stále ve svých šuplících a krabicích zastrčených hluboko ve skříni své (elektro)kostlivce. Nejčastěji se jedná o nefunkční nebo staré mobilní telefony, rozbité fény, žehličky, příslušenství ke stolním počítačům v podobě myší a klávesnic, starší modely přehrávačů apod.

Dle odborných odhadů ASEKOL ale Češi stále odevzdají k recyklaci pouze přibližně 25 % drobné elektroniky. Tradičně nejaktivnější období z hlediska e-recyklace bývá u nás období vánočních svátků. V červených kontejnerech končí vysloužilé mobilní telefony, elektrické kartáčky na zuby, nefunkční holicí a depilační strojky, případně staré elektronické hračky. Za vysloužilou drobnou elektroniku určenou do červených kontejnerů se považují zařízení do velikosti 40 × 50 cm. Naopak velké spotřebiče a žárovky je vhodné dovést do sběrného dvora, protože vyžadují speciální zacházení. Vše o červených kontejnerech je přehledně uvedeno a dostupné 24 hodin denně na www.cervenekontejnery.cz.

Autor: Asekol (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Tipy na velký domácí úklid 4  fotek

Tipy na velký domácí úklid

Chystáte se na velký úklid a nevíte, kam vyhodit knihy, oblečení, rozbitý mixér nebo pánve? Zbyly vám po generálním úklidu na chalupě pytle plné vy ...


Čistota vs. domácí čističky odpadů 2  fotek

Čistota vs. domácí čističky odpadů

Běžné čisticí prostředky mohou zpomalit nebo dokonce zastavit fungování domácích čističek odpadních vod. Ekologické mycí prostředky jsou ale drahé ...


Objevte kouzlo vlastní biozahrádky 2  fotek

Objevte kouzlo vlastní biozahrádky

Slova jako bio, eko nebo přírodní jsou v dnešní době hojně využívaná. Setkáváme se s nimi v potravinářství, oděvním průmyslu nebo například u kosme ...


reklama
reklama

reklama
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×