Právě soutěžíme o:
vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup vchodovou stříšku Zenit a poukázky na nákup
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Plynový kondenzační kotel Protherm – tipy a video

Plynový kondenzační kotel Protherm – tipy a video

Dosloužil vám starý kotel a nastala chvíle, kdy je potřeba porozhlédnout se po trhu, jaké jsou dnes možnosti. Nároky na způsob výroby tepla jsou různé. Jedni preferují kotel na tuhá paliva, další vynachválí elektrické ohřívače, další nedá dopustit na plynové kotle. Podle čeho se orientovat? Je cena skutečně to první, čeho si máme všímat?

reklama

Kotle na tuhá paliva

Ve chvíli, kdy člověk objevil oheň, přestal se choulit chladem v koutě jeskyně. A protože neměl nic jiného po ruce, musel topit tím, co mu příroda nadělila. Tedy dřevem. Dnes je přeci jen větší výběr - dřevo, uhlí, biomasa. Ovšem výroba tepla tímto způsobem přináší několik úskalí. Jde především o nutnost obsluhy - zatápění a přikládání (když nemáte automatický podavač), vznikající odpad i problém s emisemi. Od roku 2022 bude navíc zakázán provoz kotlů s nižší emisní třídou. Proto je dobré zvážit, zda nižší provozní náklady vyváží komfortní pocit zatopit jen pomocí jednoho či dvou tlačítek a koleček.

Topení elektřinou

Mnoho let se mezi spotřebiteli předává informace, že nejdražším způsobem vytápění bytu je elektrické topení. Ovšem i v tomto případě je důležité říct kromě a) i to b). Topení elektřinou se rozhodně vyplatí nízkoenergetickým domům, kde je ztráta vytvořeného tepla téměř nulová. Další výhodou jsou nulové emise. Elektrokotle nevyžadují napojení na komín. Proto se všem, kterým záleží na životním prostředí, vyplatí sáhnout hlouběji do kapsy a uhradit dražší, ale ekologičtější provoz.

Plynový kotel

Plynové kotle by se měli logicky řadit na stupínek mezi kotly na tuhá paliva a elektrickým topením. Ovšem díky vývoji to již nemusí být tak jasné. Využitím kondenzační technologie lze při běžném ohřevu vody a vytápění ušetřit za rok až 30% nákladů na energie. Kondenzační kotle pracuje ve dvou rovinách. První je výroba tepla spalováním plynu, ve druhé fázi však navíc využívá teplo uvolněné při kondenzaci vodní páry obsažené ve spalinách. Tím pádem produkují mnohem méně emisí.

Nařízení Evropské unie

Při výběru plynového kondenzačního kotle je potřeba myslet i na budoucnost. Nová směrnice Evropské unie již od září 2018 stanovuje minimální požadavky na účinnost a emisní limity pro spotřebiče určené k vytápění i ohřevu vody. Již 3 roky platí zákaz výroby plynových kotlů s nuceným odtahem spalin. A v roce 2020 hodlá směrnice splnit svůj záměr - snížení emisí skleníkových plynů, zvýšení obnovitelných zdrojů energie a zvýšení energetické účinnosti.

Náš tip:

Nízká spotřeba plynu, nízká hlučnost, vysoká účinnost i moderní vzhled - to jsou kondenzační kotle Protherm. Na výběr jak v řadě závěsných kotlů, tak mezi stacionárními. Jedničkou mezi závěsnými kotli je kondenzační kotel Gepard Condens. Zcela naplňují podmínky evropské směrnice, jsou zařazené v energetické třídě A. Dále nabízí vysokou účinnost (až 108,5 %) či nízkou hlučnost a nízké provozní náklady. Ohřev vody probíhá v externím zásobníku nebo průtokovým ohřevem. Ovládání provádíte zcela intuitivně na panelu s podsvíceným displejem. Samozřejmostí je možnost propojení s eBus ekvitermním regulátorem Protherm řady Thermolink (v základním provedení, v programovatelném provedení nebo bezdrátovém programovatelném provedení).

Za povšimnutí v řadě stacionárních kotlů stojí Kondenzační kotel Medvěd Condens KKS. Jeho výhodou je maximální jednoduchost obsluhy, nízká hlučnost, vysoký stupeň účinnosti (energetická třída A), velkoobjemový primární výměník (80 l) i možnost přestavby na propan-butan. Vykazuje vysokou odolnost vůči zanášení výměníku. Je nabízen ve čtyřech výkonových provedení s plynulou modulací výkonu. Tento kotel je určen pro vytápění a přípravu teplé vody v nepřímo ohřívaném zásobníku. Nabízí opět možnost regulace podle venkovní teploty s ekvitermními regulátory řady Thermolink.

Autor: Protherm (text a foto)

Klíčová slova:


Související články

Plynové kondenzační kotle – jak fungují a jaké jsou jejich přednosti 4  fotek

Plynové kondenzační kotle – jak fungují a jaké jsou jejich přednosti

Pokud chcete vytápět pohodlně, účinně a poměrně levně, pak jsou ideálním řešením kondenzační kotle. Vývoj a výroba těchto kotlů navíc odpovídají no ...


Úspora vytápění v bytových domech - investice a návratnost 4  fotek

Úspora vytápění v bytových domech - investice a návratnost

Bytových domů postavených podobným způsobem jako na sídlišti v Rakovníku je v České republice nespočetně. Protože byly postaveny před mnoha roky, t ...


Plynové kondenzační kotle mají vysokou účinnost 8  fotek

Plynové kondenzační kotle mají vysokou účinnost

V létě nás otázka vytápění příliš netrápí, sluníčko vše vyřeší za nás, ale s příchodem sychravého počasí si častěji připomeneme, že topná sezóna je ...


Výměna starého kotle za nový 7  fotek

Výměna starého kotle za nový

Na jaře, kdy končí topná sezóna, nás většinou nenapadne řešit otázky kolem výměny kotle, ovšem ve chvíli, kdy odejdou teplé dny a nastoupí sychravý ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
1
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
0
oběhové čerpadlo ALPHA 2 Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jiří
0
Jaký materiál pro rozvody topení Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Nicholas
2
Čím topíte ve starším RD? Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 4.6.2017 20:20 Matej
2
Nový kotel Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 30.8.2019 10:27 Jan
2
Elektřina - plyn Energie, rozvody, TZB
Poslední příspěvek: 19.10.2018 08:17 Mílo
2
Stavební folie Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 11.1.2017 21:35 luk fjsk
1
1
1
Zateplení ploché střechy Stavba a rekonstrukce
Poslední příspěvek: 8.8.2017 18:54 Michal Mervart
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2019 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×