Právě soutěžíme o:
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Čím v zimě přilepšit malým opeřencům a jaké krmení pro ptáčky jim nasypat do krmítka?

Čím v zimě přilepšit malým opeřencům a jaké krmení pro ptáčky jim nasypat do krmítka?

Zimní měsíce, zasněžená a promrzlá země neskýtá malým opeřencům příliš možností, jak přijít k potravě. Pokud máte možnost umístit na zahradu, balkón či okno krmítko, pak je nejvyšší čas to udělat. Dlaskové, sýkorky, vrabci, kosi, strakapoudi a další ptáci, kteří na zimu neodlétají do teplých krajin, jsou vděční za jakékoliv přilepšení, které v krmítku najdou. Ne všechna potrava, kterou lidé v dobré víře do krmítek umisťují, je však pro ptáky vhodná. Může jim dokonce uškodit. Jak to tedy je? Čím a jak správně přikrmovat v zimě ptactvo?

reklama

V první řadě bychom se měli zaměřit na tvar a vzhled krmítka, do kterého ptáčkům sypeme. Mělo by mít dostatečně velkou a širokou stříšku, která potravu ochrání před deštěm a sněhem. Jedině tak nebude vlhnout a plesnivět. Zároveň by krmítko mělo být dostatečně prostorné, aby si pro připravenou potravu mohli přiletět i větší druhy ptáčků, jako jsou třeba kosi nebo strakapoudi. Krmítko by také mělo být umístěné v dostatečné výšce, aby se na něj nedostaly kočky nebo psi. Ideální je tak 1,5 – 2 metry na zemí.

Jaká potrava je pro ptactvo nejvhodnější?

Ideální pro krmení pro ptáčky jsou různé druhy semínek. Většina opeřenců má ráda slunečnicová semínka. Pokud je doplníte menším množstvím semínek máku, prosa, lněným semínkem, řepkou, loupaným ovsem a pšenicí, drcenými ovesnými vločkami, ale i oříšky, pak to bude pro opeřence hotová hostina.

Do blízkosti krmítka můžete také umístit lojové koule, na nich si rádi pochutnají sýkorky, strakapoudi a brhlíci. Sušené ovoce – jablka nebo hrušky, usušené plody šípků nebo jeřabin budou chutnat hlavně kosům a kvíčalám. Malí vrabci si pochutnají i na strouhance – pozor však na to, aby neobsahovala sůl. Pokud budete strouhanku připravovat doma, pak z pečiva pečlivě odstraňte krystalky soli. Sůl opeřencům opravdu neprospívá.

Je dobré kupovat již připravené směsi určené do krmítek?

V obchodech se dá prakticky za pár korun koupit celá řada směsí určených k sypání do krmítek. Určitě takovou směs můžete pořídit, ale dbejte na to, aby měla vyšší podíl slunečnice. Tu má totiž ráda valná většina opeřenců. Naopak pokud směs obsahuje větší množství prosa, lnu nebo řepky, tak tato semínka většinou zůstávají v krmítku nevyzobaná a je nutné je čas od času vymést. Jinak hrozí, že navlhnou a začnou plesnivět. Je tedy vhodnější si buď připlatit pár korun za kvalitnější krmení pro ptáčky nebo vsadit na jistotu a koupit samotná slunečnicová semínka. Když je doplníte lojovými koulemi, bude se to ptáčky kolem krmítka za chvíli jen hemžit a vy můžete pozorovat, kterým druhům jste hostinu připravili.

Co do krmítka rozhodně nepatří?

Jak už jsme psali, tak do krmítka by neměla přijít strouhanka obsahující sůl. Také zbytky z kuchyně v podobě tvrdého chleba či dalšího pečiva nebo dokonce houskové knedlíky do krmítka nepatří! Ani zbytky vánočky nebo cukroví, které obsahuje velké množství cukru, opeřencům příliš neprospějí. Rozumné není ani přidávání rýže, ať suché nebo vařené, a ani těstovin. V případě, že jim chcete přilepšit něčím masitým, tak se rozhodně vyhněte zbytkům uzenin! Tyto potraviny mohou ptákům způsobit silné zažívací potíže, v nejhorší případě i uhynutí.

Nejběžnějšími návštěvníky u krmítek bývají sýkorky koňadry (obrázek 1), naopak poměrně vzácným návštěvníkem jsou červenky (obrázek 2)

Na jaké opeřence se u našich krmítek můžete těšit?

Nejčastějšími návštěvníky těchto ptačích hostinců jsou v našich končinách sýkorky – koňadra a modřinka. Dále můžete spatřit zvonce, dlasky, vrabce domácího i polního. Z větších opeřenců ke krmítku často zavítají kosi a strakapoudi. Vzácněji se pak u krmítka objeví stehlíci, čížci, sýkorky babky a uhelníčci, pěnkavy, hýlové, drozdi nebo střízlíci. Opravdovou vzácností jsou pak červenky a brkoslavové.

Autor: Andrea Drobílková (text), pixabay.com (foto)

Související články

Ptáci na zahradním krmítku

Na zahradě je postavené krmítko pro ptáky se dvěma velkými zásobníky slunečnicových semínek a poblíž krmítka je nainstalovaná videokamera. Díky tomu m ...

CEMEX umístil na dobříňskou štěrkovnu čtyři ptačí hnízdiště 43  fotek

CEMEX umístil na dobříňskou štěrkovnu čtyři ptačí hnízdiště

Společnost CEMEX umístila první čtyři betonové ostrůvky na štěrkopískovně Dobříň u Roudnice nad Labem. Starostové a zastupitelé okolních obcí přihl ...


Zabraňte zvěři poničit v zimě stromy a keře na zahradě 8  fotek

Zabraňte zvěři poničit v zimě stromy a keře na zahradě

Zima je pro rostliny obdobím vegetačního klidu, ovšem pro zvěř je znamením nedostatku potravy. Jakmile kraj pokryje sněhová nadílka, lesní a polní ...


Krmíte v zimě ptáčky? 7  fotek

Krmíte v zimě ptáčky?

Krmení ptáčků v zimě je naším národním sportem a mnohdy se předháníme, kdo bude mít krásnější krmítko a čím vším dokážeme ptactvu vylepšit jejich j ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
2
Nátěr dřevěného plotu Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 28.12.2019 10:51 Jirka
1
Bočnice pergoly s otočnými lamely Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 20.10.2019 09:39 Lukáš
2
Jaký křovinořez vybrat? Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.10.2019 10:07 Tomáš
1
2
Svinky ve skleníku Pěstujeme
Poslední příspěvek: 20.7.2019 20:42 Miroslava Kubešová
1
kultivátor Eurosystem P70 Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 9.6.2019 09:53 honza
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
23
Zahradní nábytek Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:06 Jindřich Polesný
14
Hliníková pergola? Zahradní stavby
Poslední příspěvek: 27.1.2018 12:04 Libor
10
Nátěr zahradního nábytku Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 9.2.2019 17:42 Jana
10
Zastřešení bazénu jaké? Bazény a závlahy
Poslední příspěvek: 30.4.2019 06:40 Lada
9
Zahradni lahatko Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 22.7.2018 19:12 lenka fremalova
9
čím čistit zámkovou dlažbu Zahrada
Poslední příspěvek: 13.4.2019 19:25 Jaroslav Marinak
8
Krb +Udírna Zahradní nábytek
Poslední příspěvek: 3.3.2013 16:58 Jaroslav Uher
5
Sekacka pro starsi zenu Zahradní nářadí a technika
Poslední příspěvek: 27.2.2019 13:28 Standa
5
3
Aplikace na rozeznávání rostlin Katalog rostlin
Poslední příspěvek: 30.7.2018 10:59 Věra
reklama
reklama

Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×