Právě soutěžíme o:
vstupenky na veletrh Střechy Praha vstupenky na veletrh Střechy Praha
Načítám ...
Žádné výsledky
Hledaný výraz: koupel
Nalezené články:
Přihlášení  |  Registrace Český kutil do mailu
reklama

Okna a jejich čištění v zimě: hadrem nebo šikovnými přístroji?

Okna a jejich čištění v zimě: hadrem nebo šikovnými přístroji?

Vánoce se blíží mílovými kroky. Běžným jevem většiny domácností je provedení velmi důkladného úklidu, protože na svátku chceme mít domácnost čistou, voňavou a prostě pěkně uklizenou, abychom se cítili dobře. V bezmrazém počasí se pustíme do čištění oken. Běžná praxe je čistit okna pomocí hadru a utěrky z mikrovlákna. Ale pokud chceme mít tento úklid hotový co nejdříve, pak existuje ruční akumulátorová stěrka na okna. Čím a jak vlastně okna v zimě čistit a leštit?

reklama

Zásady čištění oken v zimě

V předvánočním shonu se snažíte zajistit vše, od řádného úklidu v domácnosti až po perfektně čistá okna. A právě mytí oken v zimním období má svoje zásady, kterých se musíte držet. Hlavně jde o teploty vzduchu, protože při mrazivých dnech rozhodně okna nemyjte. Dokážete si představit, co může zmrzlá voda napáchat za škody na rámech a těsněních? Jednoduše dojde k jejich poškození a případná oprava trvá nejen delší dobu z důvodu objednání nových dílů, ale především při větších škodách způsobí doslova vichřici v peněžence.

Když svítí sluníčko nebo když je zataženo?

Aby okna byla dokonale čistá, okna čistěte vždy, když jsou teploty nad bodem mrazu a tehdy, když je zataženo. Leštění oken po jejich umytí je totiž doslova peklem za slunečného počasí, kdy na sklech zůstávají šmouhy a nedaří se je dočistit, ani když několikrát za sebou vyměníte lešticí utěrku. K mytí oken a rámů použijte vlahou vodu, doplněnou o malé množství saponátu, jako je například Jar. Ten okna dokonale zbaví všech nečistot a mastnoty, která se podílí právě na vzniku nehezkých zašedlých skvrn na sklech.

Postup mytí oken

Po otevření oken začněte čištěním vnější strany. Ne úplně dokonale vyždímaným hadrem, který by měl být měkký a dobře by měl absorbovat nečistoty, nejprve dokonale očistěte rámy, až poté, po jeho vymáchání teprve samotné okenní tabule. Druhou připravenou utěrkou následně utírejte dočista, případně využijte dočišťovací rukavici nebo utěrku z mikrovlákna, kde nehrozí, že by mohlo dojít k poškrábání skel.

Pokud jsou okna zašpiněná velmi silně, před vyleštěním myjte dvakrát za sebou, aby byly výsledný efekt opravdu dobrý. Také je možné sáhnout po leštícím přípravku na sklo s přídavkem alkoholu, který tabule velmi dobře odmastí, a po vyleštění si nemusíte dělat hlavu se skvrnami. Při čištění oken také nezapomeňte na kontrolu a přezkoušení zavíracího mechanismu a vyčištění drážky hlavního nosného rámu oken. Dost často se stává, že do těchto míst se dostanou nečistoty a vlhkost a výsledkem může být až plíseň, která se velmi nesnadno odstraňuje, a to především teď v zimním období.

Využijte AKU čistič skel

Velmi šikovnou a obratnou pomůckou pro čištění oken je akumulátorová stěrka, fungující na bázi malého ručního vysavače, kterým z oken stáhnete najednou vodu i nečistoty. V základní výbavě přístroje kromě sací široké hubice a nabíječky je i vlhčící sada. Ta je koncipována jako běžný rozprašovač, ale vybavený roztírací houbičkou, vyrobenou z mikrovlákna. Díky tomu je mytí oken bleskurychlé, po navlhčení skel ihned stíráte přístrojem vodu, takže nedochází ke vzniku skvrn nebo efektu nedočištěných oken, což nastane tehdy, když svítí slunce a kapky vody na sklech zaschnou. Samozřejmě, že rámy musíte očistit pomocí navlhčeného hadru a utěrky.

Praktické tipy pro usnadnění čištění oken

  • Pokud nevlastníte AKU stěrku na čištění skel, pak vždy pracujte ve dvou lidech, kdy jeden okna včetně rámů myje, druhý člověk pak leští. Uvidíte, jak vám půjde práce rychle od ruky.
  • V případě práce ve větší výšce nezapomínejte na použití pevné obuvi a rozkládacích schůdků. Pevná obuv je na místě z důvodu bezpečnosti při práci, s letní otevřenou obuví si tak maximálně způsobíte nepříjemné zrnění, když uklouznete.
  • I vysavač můžete mít akumulátorový. Moderní typy jsou koncipovány jako 2 v 1, kdy můžete provádět jak běžné vysávání, tak čištění špatně přístupných míst. Solidní výdrž na jedno nabití zajišťují dnes již sériově dodávané lithiové baterie. Po každém vysávání a čištění oken stěrkou nezapomeňte baterii dobít, aby nedošlo k jejímu poškození. To vzniká v případě, že baterie se vybije a dlouhou dobu se jí nedostává nabíjení.

Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto)

Klíčová slova:


Související články

Vaše okna budou okna katedrály 6  fotek

Vaše okna budou okna katedrály

Zvědavé pohledy nás mohou pěkně znervózňovat. Před pohledy zvenčí nás nemusí nutně chránit jen nová okenní tabule. Tentýž účel splní i transparentní f ...


Péče o plastová okna není nijak složitá 6  fotek

Péče o plastová okna není nijak složitá

Plastová okna snižují energetickou náročnost staveb a ve srovnání s dřevěnými vyžadují vcelku nenáročnou údržbu. Přestože se nemusejí každých pět let ...


Je potřeba pečovat i o plastová okna? 3  fotek

Je potřeba pečovat i o plastová okna?

Plastová okna jsou oblíbená nejenom kvůli příznivé, ale jejich nespornou výhodou je to, že nevyžadují kromě běžného umytí prakticky žádnou speciáln ...


Proč moderní okna potřebují údržbu 5  fotek

Proč moderní okna potřebují údržbu

Pokud jste si nová okna pořídili teprve nedávno, samozřejmě očekáváte, že budou dlouho bez problémů sloužit. Neměli byste ale zapomínat, že všechna ...


Čistá okna a prosklené plochy 5  fotek

Čistá okna a prosklené plochy

Velké skleněné plochy jsou trendem posledních let. Sklo je moderní materiál, který vytváří dojem lehkosti a vzdušnosti a úzce propojuje venkovní pr ...


reklama
reklama

reklama
Diskuze kutilů
1
0
Stínění oken Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Milos novy
0
KŘUPE PODLAHA. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Podlaha mi křupe. Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 JOSEF KÁDNER
0
Porucha myčky Fagor Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Zuzana Dvořáková
0
Přeskládání parket - co použít jako podklad Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jan Novak
0
www.supersoused.cz - má někdo reference?? Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mirek Sýkora
0
Čím vytmelit díru v desce linky na baterii Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Mil Plam
0
Čím přilepit umakart na lince Domácnost
Poslední příspěvek: 30.11.-0001 00:00 Jaroslav Patrný
1
reklama
reklama


Kontakty | e-mail: redakce@ceskykutil.cz

© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o.
Všechna práva vyhrazena. ISSN 1802-4270.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.© 2007 - 2020 Český kutil.cz, s.r.o. Všechna práva vyhrazena, ISSN 1802-4270. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Český kutil, s.r.o. zakázáno.
×