reklama

Co nás čeká v lednu na zahradě

Zahrádku po teplotně většinou velmi proměnlivém prosinci zpravidla ovládne mrazivá paní Zima. Mrazivý a bílý leden také nejvíce zahrádce prospívá. Nejlépe je nám v teple „u kamen“ s dobrou knihou a hrnkem čaje nebo grogu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V lednu práce na zahradě nekončí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je více času na prolistování katalogů, pročtení zahrádkářských časopisů, odborných knih, článků a diskusí na internetu. Na zahrádce se také určitě nějaká práce najde, abychom se nadýchali čerstvého vzduchu a trochu se protáhli.

Co na leden říkají lidové pranostiky?

  • Lednové mlhy věští mokré jaro.
  • V lednu-li hřímá, tuhá je zima.
  • Když v lednu deště lijí, to má sedlák po naději.
  • Na Nový rok déšť, o Velikonocích sníh.
  • Suchý leden, mokrý červen.
  • Na svatého Hygina (11. 1.) pravá zima začíná.

Co nás čeká na zahrádce?

Během ledna musíme pravidelně kontrolovat uskladněnou zeleninu, brambory a ovoce. Jakmile se objeví nějaké skládkové choroby, musíme hned jejich zdroj odstranit, aby se nešířily dále. Šíření předcházíme ukládáním zdravých plodů a vytvářením optimálních podmínek. Všechny přepravky by měly být před naskladněním umyté nejlépe hypermanganovým roztokem.

Ovoce ukládáme nejlépe do jedné vrstvy stopkou dolů. Kolem stopky je totiž plod nejpevnější. Sklep pravidelně větráme, především ve dnech, kdy teplota vystoupá nad nulu.

Překontrolujeme uskladněné ovoce a zeleninu, poškozené plody vyřadíme
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Překontrolujeme uskladněné ovoce a zeleninu, poškozené plody vyřadíme

Rychlíme petržel, pažitku, cibuli a vyséváme na vatu řeřichu. Jako milou dekoraci rychlíme cibule šafránů, nízkých tulipánů, drobných narcisů apod. Kontrolujeme uskladněné cibule a hlízy okrasných květin. Kontrolujeme přezimovávané pelargónie, fuchsie, durmany a další rostliny. Uděláme si revizi v osivech. U starších osiv se vyplatí udělat zkoušku klíčivosti. Rozmyslíme si, co budeme v této sezoně vysévat a obstaráme si osiva. Překontrolujeme také přípravky na ochranu rostlin a hnojiva a případně některé doplníme.

Překontrolujeme osiva
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Překontrolujeme osiva

Dáme si do pořádku nářadí a zahradní techniku. Nabrousíme nože a zahradní nůžky. Při obchůzce zahradou kontrolujeme oplocení, aby se nám do zahrady nedostala volně žijící zvěř (srnčí, zajíci apod.), která by okousala stromky, poškodila přezimující zeleninu atd.

Kontrolujeme opory a úvazky u mladých výsadeb. Pokud někde mráz povytáhl nově vysazené rostliny, přišlápneme je zpět. Je-li více mokrého sněhu, nebo tvoří-li se na větvích námraza, odlehčíme větvím, aby se nepolámaly. Ještě stále můžeme pruhem juty lehce stáhnout túje a jalovce, aby je sníh nezdeformoval.

Odstraňujeme těžký sníh z rostlin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odstraňujeme těžký sníh z rostlin

Jestli se chceme trochu protáhnout, je vhodná doba pro zpracování kompostu. Vše, co bylo na povrchu a na stranách přemístíme dovnitř figury a naopak. Kompost by měl být vysoký kolem metru. Hnojůvku nebo močůvku můžeme právě nyní přidat na hromadu kompostu. Do kompostu můžeme také přidat popel ze dřeva.

Pokud se oteplí, zalijeme stálezelené listnáče a jehličnany. Tyto rostliny i v zimě odpařují vodu, a pokud ji nemohou přijímat, uschnou. Mnozí si pak na jaře myslí, že zmrzly. V době, kdy je vše pod sněhem, dáváme ptákům do krmítka potravu. Krmíme olejnatými semeny, vločkami a nesoleným lojem. Nikdy do krmítka nedáváme solené a kynuté pečivo a slaný lůj!

Přikrmujeme ptáčky vhodnými krmivy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přikrmujeme ptáčky vhodnými krmivy

Pokud nemrzne a záhony nejsou pod sněhem, můžeme vysévat mrkev a kořenovou petržel. Průběžně sklízíme kadeřávek, růžičkovou kapustu a pór. Odstraníme přestárlé a nemocné stromy, odřežeme zlomené větve, odstraníme kořenové výmladky a uděláme průklest. Pokud nemrzne, můžeme zmlazovat jádroviny.

Již v lednu se musíme postarat o ochranu kmenů proti přehřátí během slunečného dne a následného poškození nočním mrazem. Kmeny natíráme vápenným mlékem, obalujeme vhodným materiálem nebo stačí jen opřít prkno na jižní stranu kmenu.

Z pokojových rostlin v zimním období kvetou ještě vánoční hvězdy, rozkvétají orchideje (nejčastěji se pěstuje Phalenopsis – můrovec), kamélie, gardénie, hvězdníky.

Péči věnujeme i pokojovkám
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Péči věnujeme i pokojovkám

Kontrolujeme případný výskyt škůdců pokojových rostlin, a pokud se objeví svilušky, molice nebo červci, hned zasáhneme. Mnohdy stačí listy očistit vatou namočenou v lihu a postříkat přípravkem na bázi minerálního oleje.

Zdroj informací: VIO

Publikováno: 1. 1. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce