Pokud už máte aspoň malou zkušenost s linorytem a technika se vám zalíbila, můžete vyzkoušet trochu složitější vícebarevný tisk z více matric. Tentokrát zkusíme potisknout ubrus z tenkého plátna.




Při barevném tisku z více matric musíme použít tolik kusů lina, kolik chceme mít výsledných barev. Pečlivě si rozmyslíme a rozvrhneme barevné rozložení. Jednotlivé matrice si vždy označíme pro vybranou barvu, na lino si uděláme i značku, jak má být při tisku nasměrováno, abychom si soutisk nepokazili.
Při tisku na textil, který chceme používat při běžném provozu v domácnosti, použijeme barvy na textil fixované zažehlením. Pokud bychom vyráběli jen dekorativní textil (např. obraz), můžeme použít tiskařské barvy.
Vybranou barvu a její hustotu (případné ředění) vždy nejprve vyzkoušíme na odstřižku používané látky.
Postup

Pro vícebarevný tisk si nařežeme tolik stejných kousků lina pro každý obrázek, kolik budeme mít barev. Lino řežeme nejlépe podle tvrdé šablony, například ze sololitu nebo překližky.

Na kreslicí čtvrtku stejného formátu, jako má být tisk, si nakreslíme předlohu obrázku a rozvrhneme si rozložení barev. Plochy celého obrázku vybarvíme, aby se nám lépe překreslovala předloha na jednotlivé matrice.

Kontury celého obrázku si pečlivě překreslíme na pauzovací papír nebo průsvitku. Průsvitku ze zadní strany buď celou přečáráme měkkou obyčejnou tužkou nebo silně obtáhneme obrysy obrázku.

Obrázek si pomocí průsvitky přeneseme na připravené kousky lina. Plochy pro jednotlivé barvy vždy vybarvíme tužkou, abychom věděli, které plochy odrýpat a které nechat.

Ostrým dlátkem si špicí nejprve obtáhneme obrysy obrázku a vybereme menší plochy, větší plochy lina odrýpáme půlkulatým dlátkem. Dlátko vždy vedeme směrem od těla či ruky, abychom se nezranili.

Postupně si odrýpeme lino pro každou barvu zvlášť. Abychom nepopletli barvy, můžeme si jednotlivé kousky označit barevnými lihovými fixy. Lino nejprve odmastíme a vyčistíme lihem, aby barva dobře chytala.

Pomocí tvrdšího válečku si naneseme barvu na matrici z lina. Barvu dobře rozválíme, aby pokryla všechny plošky lina, a přitom nikde nestékala. Tisk si nejprve vyzkoušíme na odřezku nebo odstřižku materiálu, který chceme potisknout.

Lino s nanesenou barvou položíme na materiál a válením pomocí širokého přítlačného válečku přitiskneme. Místo válečku může posloužit PET lahev naplněnou vodou nebo váleček na nudle. Dáme pozor, abychom neušpinili okolí tisku.

Lino nejprve opatrně chytíme za růžek. Sejmeme ho z materiálu, barvu necháme zaschnout. Pokud se nám barva neotiskla stejnoměrně, můžeme se pokusit nanést ji a otisknout ještě jednou, musíme ale položit lino přesně na stejné místo.

Na kousky lina si předem uděláme značky ve stejných rozích obrázku. Naválíme další barvu na druhou matrici, lino opatrně položíme podle značek do správného místa a pomocí přítlačného válečku otiskneme přes první barvu.

Z jedné doplňkové matrice můžeme kombinovat na jeden kousek textilu či jiného materiálu k základní barvě další do různých zajímavých vzorů. Matrice po použití vždy důkladně umyjeme a osušíme.

Textilní prostírání můžeme doplnit papírovými ubrousky. Na barevné ubrousky postačí natisknout jen jednu matrici ve výrazné barvě, lino přitlačujeme jen zlehka, abychom ubrousek nepotrhali.

Drobné detaily můžeme domalovat štětcem nebo orazítkovat, použijeme barvy na textil nebo na papír dle materiálu.
Publikováno: 19. 12. 2020, Autor: PePa (text a foto)
, Profil autora: Redakce