reklama

Březen v zahradě

Zahrádkářské jaro je tady. Zima ukazuje zbytky síly na horách, ale v nižších polohách už vykukují první jarní květy ze záhonů (nebo alespoň za okny z truhlíků). Nesmíme se však nechat omámit prvními silnějšími slunečními paprsky. Unáhlené zásahy do zahrady nemusejí dopadnout dobře.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Březen v zahradě je ve znamení prvních květů – například prvosenek

Mnohdy stačí jeden nedočkavec v zahrádkářské osadě nebo na vesnici a ostatní už mají pocit, že něco promeškají. Předčasný řez nebo výsev může rostliny poškodit. Počasí, ač se tváří velmi příjemně, dokáže prodělávat poměrně velké zvraty.

Co na březen říkají lidové pranostiky?

  • Březen suchý, duben mokrý a květen větrný pytle obilím a sudy vínem naplní.
  • Kolik březnových mlh, tolik červencových lijáků.
  • Hřmí-li v březnu, sněží v květnu.
  • Na svatou Františku (9. 3.) déšť, neurodí se brambory.
  • Když se vlaštovička vrací přes moře, každý sedlák lenoch, který neoře (12. 3.).
  • Mrzne-li na svatou Gertrudu (17. 3.), mrzne ještě 40 dní.

Co nás čeká na zahrádce?

Nepřenosné nádrže vyčistíme, abychom je mohli začít používat. Přenosné nádrže umístíme zpět na jejich místo. Jímáme do nich dešťovou vodu, která je pro zalévání nejvhodnější. Na všech záhonech začneme s pletím, dokud jsou plevele ještě mladé a netvoří semena.

Březen v zahradě je ve znamení prvních výsevů. Kromě petržele a mrkve, kterou jsme mohli sít průběžně podle podmínek již od konce listopadu, pokračujeme venku s výsevy salátů (konec března), ředkviček, pastináku, kedlubnů a špenátu. V druhé polovině měsíce vyséváme jarní ředkev. V případě chladného počasí si pomůžeme bílou netkanou textilií.

Netkaná textilie ochrání výsadbu před zimou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Netkaná textilie ochrání výsadbu před zimou

Do poloviny měsíce vysejeme černý kořen. Půdu je třeba hluboko zpracovat. Do studeného pařeniště vyséváme pórek. Do výsevních truhlíčků vyséváme celer, rajčata a papriku, pokud jsme ji již nevyseli koncem února. Papriku je vhodnější vysévat rovnou do kontejnerků a ponechat vždy jen jednu rostlinu. V druhé polovině března sázíme jarní česnek. V březnu také vysadíme v zahradě sazečku odrůd, které jsou odolnější k vybíhání do květu.

Milovníci ovaru s křenem si v této době mohou vysadit kořenové řízky křenu. Z řízků je třeba odstranit všechny postranní kořínky a vyslepit všechny pupeny. Asi 1 cm silné řízky sázíme do hluboké, nejlépe písčité půdy šikmo. Osivo kopru vysejeme do řádků nebo jej rozhodíme naširoko na záhony. Vysévat již můžeme také hrách, ovšem pouze ten běžný. Hrách dřeňový by pozdní mrazíky mohly poškodit.

Hrách lze vysít už v březnu, neboť mu nevadí přízemní mrazíky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hrách lze vysít už v březnu, neboť mu nevadí přízemní mrazíky

Koncem března uděláme hrůbky na záhonech s chřestem. Jinou možností je rostlinu zakrývat černou fólií nebo nějakou nádobou. Dobře očistíme jahodiště od suchých nebo poškozených a nemocných listů. Je čas přihnojit jahodník, rybíz, angrešt, ale také další ovocné dřeviny. Od poloviny března v zahradě můžeme přeroubovávat jádroviny. Peckoviny bychom naopak měli přeroubovat do poloviny března.

Během března můžeme udělat základní řez jádrovin. Je-li jejich růst bujný, s řezem ještě počkáme. V případě potřeby seškrábeme starou borku stromů na plachtu a spálíme. Za šupinkami borky se ukrývají škůdci. Vysazujeme některé okrasné a ovocné dřeviny. S výsadbou broskvoní nespěcháme.

Je čas na řez stromů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Je čas na řez stromů

V posledních letech se velmi rozšířilo americké padlí angreštové. Nutné je z keřů odstranit všechny napadené vrcholky a spálit je. Následovat by měly opakované postřiky fungicidními prostředky. Včas odstraníme z trvalek zimní kryt. Odstraníme též odumřelé a poškozené části rostlin. Vřesům odstřihneme odkvetlé konce výhonů. Rostliny tak znovu získají kompaktní tvar. Řez vyžadují také růže. Řežeme je podle zásad jednotlivých skupin. Pokud jste na podzim nestihli výsadbu živého plotu, lze to dohnat ještě nyní v březnu. Byla-li zima suchá, je třeba dobře zavlažit všechny neopadavé jehličnany a stálezelené listnáče.

Zdroj informací: VIO

Publikováno: 1. 3. 2024, Autor: VIO (text a foto), Profil autora: Redakce