reklama

Nevíte si rady s atypickým bytem? Máme nápady a řešení pro moderní podkroví

Uříznout televizi nebo postel, aby se vešla do šikminy, to je trochu drastické a navíc nefunkční řešení, takže nevděčný zkosený prostor většinou schytá vestavěná skříň. Co dělat, aby vypadala dobře a moderně?

i (Zdroj: Vestavenky.cz)
Nevíte si rady s atypickým bytem? Máme nápady a řešení pro moderní podkroví (Zdroj: Vestavenky.cz)

Vestavěné skříně se nemusíte vzdát ani v podkroví

V šikmině je umístění vestavné skříně o něco obtížnější než v prostoru, kam se dá místit klasická rovná skříň. Zkušená firma si s tím poradí, ať už je zkosení větší, menší nebo třeba z více stran. Fyzikální zákony tu prostě nehrají roli. Chtěli jsme jen říci, že se nemusíte bát žádat skříň i do těch nejpodivnějších a obtížně přístupných prostor, o nichž by vám leckterý řemeslník donedávna řekl, že se pro umístění vestavěné skříně nehodí, ať už o ní uvažujeme z jakéhokoliv hlediska.

Volba dveří vestavěné skříně se z velké části může odvíjet od toho, zda v domácnosti, či alespoň v místnosti s danou skříní, žijete sami nebo s partnerem. Známe totiž spoustu případů, kdy se manželé každé ráno při oblékání přetlačují o posuvné dveře a snaží se mít otevřenou svou část vestavěné skříně. Ten, jemuž patří díl se šikminou, má menší výhodu, protože partnerovy „plné“ dveře se do něj nevecpou.

Tradiční otočné dveře sice nevypadají tak hezky jako posuvné, k jejich otevření potřebujeme více místa, nicméně tyto manželské tahanice s nimi odpadají. Proto před volbou typu otevírání skříně musíme pečlivě zvážit každou maličkost.

Dobře plánujte i typ otevírání dveří vestavné skříně
Dobře plánujte i typ otevírání dveří vestavné skříně (Zdroj: Vestavenky.cz)
Vestavěná skříň se vejde i do prostoru pod schody
Vestavěná skříň se vejde i do prostoru pod schody (Zdroj: Vestavenky.cz)

Není podkroví jako podkroví, tento prostor může plnit několik různých účelů. Častá představa, že skříň je prostě skříň a podobu místnosti by měly odlišovat hlavní funkční součásti pokoje a doplňky, je mylná. I úložné prostory musí na první pohled napovědět, kde se zrovna nacházíme.

Tenhle problém řešíme jednak členěním vnitřního prostoru, ale hlavně vzhledem vnějšku. Ten nejvíce ovlivňuje materiál, jeho povrchová úprava nebo třeba stále oblíbenější polepy. Díky nim velmi snadno odlišíme například nábytek do dámského pokoje od skříně do obývacího pokoje.

Dveře vestavěné skříně oživí polepy
Dveře vestavěné skříně oživí polepy (Zdroj: Vestavenky.cz)
Dřevěný nábytek je již tradičně velmi oblíbený
Dřevěný nábytek je již tradičně velmi oblíbený (Zdroj: Vestavenky.cz)

Atypické řešení atypického prostoru pro moderní podkroví

Ano, i v rámci atypických prostorů může být něco atypické, například pokud se šikmina nesvažuje klasicky doleva nebo doprava, ale směrem dozadu. A ojediněle se v bytech nevyskytuje ani kombinace obou zešikmení, tedy do strany i do hloubky. Ani to nepředstavuje pro konstrukci skříně neřešitelný problém. Zkrátka jen vzniknou netradiční poličky, které se dají využít k uskladnění dobře tvarovatelných, měkkých věcí jako polštáře, plyšové hračky či nafukovací lehátka.

Vestavěná skříň se vypořádá i se šikminou ubíhající dozadu
Vestavěná skříň se vypořádá i se šikminou ubíhající dozadu (Zdroj: Vestavenky.cz)
Vestavěná skříň je šikovně volený úložný prostor
Vestavěná skříň je šikovně volený úložný prostor (Zdroj: Vestavenky.cz)

Nápady a řešení pro moderní podkroví a jeho netypické prvky mohou být různé. V případě velmi složitého členění se můžete zcela vyhnout zkosení nebo vykrojení a zarovnat okraj skříně na míru s rušivým prvkem, tak jako na obrázku dole. Realizaci obvyklou pro podkroví, tedy šikmou skříň také můžeme využít i mimo místnost pod střechou, například v podobě skříně pod schody.

Pod šikminu lze umístit i tradiční skříň
Pod šikminu lze umístit i tradiční skříň (Zdroj: Vestavenky.cz)
Elegantní využití každičkého prostoru
Elegantní využití každičkého prostoru (Zdroj: Vestavenky.cz)

Především je dobré, pokud nejsme odborně na takové výši, abychom si skříň sestavili sami, vybrat správnou firmu, která dobře poradí a profesionálně realizuje zakázku. Poznáte ji třeba podle referencí nebo komunikace se zákazníkem.

Zdroj informací: Vestavenky.cz

Publikováno: 27. 9. 2023, Autor: vestavenky.cz (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Na stavbě pokračují práce na konstrukcích sádrokartonu v koupelně v podkroví

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Budeme montovat akustické příčky v podkroví. Suchá výstavba a Habito na jednom místě, prostě všude "samej sádroš". Akustickou příčku jsme zvolili pro zvukový komfort v podkroví. A tak už bude mít Karel skoro hotovou další koupelnu v podkroví.