Vánoční světýlka, ozdobné svítící řetězy, svíčky, lampičky. Na pultech obchodů na nás svítí a blikají již od poloviny září. Přesto někdo touží mít lampičky naprosto originální ve speciální barvě, aby mu ladily k výzdobě pokoje či stromku. Pak není nic jednoduššího, než si vánoční světýlka vytvořit. S naším návodem není nic jednoduššího. A zapojit do výroby můžete i děti.
Co bude na výrobu lampiček potřeba:
- nafukovací balónky
- koupený světelný řetěz (stačí 10 lampiček)
- bavlnku či vlnu
- nůžky
- kvalitní lepidlo
- misku
- vodu
- štětec
- tavnou pistoli
Výroba lampiček je jednoduchá:
1. Nafouknout balónky
Pokud doma nemáte dostatečnou zásobu nafukovacích balónků, kupte je. Ovšem počítejte s tím, že všechny zničíte. Takže jestli se děti dožadují hry s nafouknutým balónkem, kupte raději větší balení. Balónky nafoukněte do takové velikosti, jak velké chcete mít kouličky kolem světýlek, v počtu tolik kusů, kolik je na řetězu žárovek. Konec pečlivě zavažte, aby z balónku neutíkal během tvoření vzduch.
2. Výběr lepidla
Na tuto práci potřebujete lepidlo univerzální, nejlépe vhodné pro domácnost, školu i dílnu. Takové, které umí slepit papír, dřevo i třeba kůži. Tedy vhodné na lepení savých materiálů. Jedničkou na trhu je v tomto případě Herkules. Vhodné je dle normy ČSN EN 71-3 i pro lepení v hračkářském průmyslu, tedy nezávadné pro děti.
3. Příprava lepidlové lázně
Lepidlo nalijeme do misky a naředíme v poměru cca 1:1 s vodou. Důkladně promícháme. Není potřeba pracovat s původní koncentrací, Herkules má natolik výborné lepící vlastnosti, že zvládne stejnou práci i naředěný.
Nyní lze pracovat dvojím způsobem. Buď si odstřihnete pořádný kus bavlny a tu ponoříte do lepidlového roztoku, nebo ponoříte jen část vlákna a při postupující práci ho budete skrz lepidlo protahovat. Nyní je potřeba nafouknutý balónek lepkavým vláknem omotat. Motejte tak, aby vznikající síť byla rovnoměrná. Jste-li s výsledkem spokojeni, konec vlákna ustřihněte a schovejte pod nejbližší křížení. Nechte dokonale uschnout.
Pokud jsou vlákna opravdu dobře zaschlá, můžete přejít k odstraňování balónků. Každý balónek nejdřív propíchněte, nebo do něj střihněte malými nůžkami. Protože balónky jsou málo nafouklé, velký "bum" se vám nepodaří. Balónky se poté samy vyfouknout a odlepí od krajů. Velkou pinzetou splasklý balónek vyjměte z kouličky. Pracujte opatrně, ať si korpus nepoškodíte či nezdeformujete.
Kouličky navlékněte na žárovky světýlek, aby nesklouzly, přichyťte je tavnou pistolí za okraj. Nechte tavnou hmotu důkladně zaschnout a pokračujte stejným způsobem u další kouličky. Pokud máte stromek či výzdobu pokoje laděnou do barvy, vyrobte si i lampičky v požadovaném odstínu. Fantazii se meze nekladou. Kdo má rád třpytky, může ještě mokré kouličky posypat glitry a nechat zaschnout. Nebo můžete udělat duhový světelný řetěz, pokud uděláte každou kouličku jinak barevnou. Lze si také pohrát s velikostmi kouliček. Zajímavý řetěz vznikne střídáním větší a menší kouličky.
Více o použitém lepidle Herkules se dočtete na www.druchema.cz nebo přímo na stránkách www.herkules-lepidlo.cz, kde navíc posbíráte další inspiraci ke svému tvoření.
Publikováno: 12. 12. 2017, Autor: Druchema (text a foto), Profil autora: Redakce