reklama

Vyrobte si jednoduchý, a přesto originální stojánek na vánoční stromek

Nestihli jsme koupit stojánek na stromeček nebo jsme jej spíše při vánočním úklidu nenašli? Můžeme si navrhnout vlastní a sami si ho vyrobit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyrobte si stojan na vánoční stromeček (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Postačí nám na to čtyři prkénka, pilka a trochu zručnosti a za dvě hodinky máme hotovo. Třeba se Ježíškovi zalíbí natolik, že nadílka bude o něco větší. Stojánek na stromeček můžeme vyrobit ze smrkového nebo borového prkénka nebo spárovky. Vhodná síla materiálu je cca 2cm. Materiál by měl být zdravý a bez větších suků. Stojánek se skládá ze čtyř shodných ramen, která jsou spojena pouze přeplátováním do poloviny výšky materiálu. Rameno našeho stromečku se vejde na prkénko 50×16cm.

Postup:

Tvar stojánku si můžeme zvolit libovolný. Pro přesnost si však ze sololitu nebo tvrdého papíru připravíme přesnou tvarovou šablonku. Stačí polovina jednoho ramene. Tvar šablonky okopírujeme zrcadlově na připravené prkénko. Tak budou obě strany shodné.

Papírovou šablonku obkreslete na dřevo
i (Zdroj: PePa)
Papírovou šablonku obkreslete na dřevo

Ostrou přímočarou pilkou pak vyřízneme tvar ramene i otevřené spoje. Při řezání držíme pilku kolmo k materiálu, aby nepodřezávala. Otřepy začistíme smirkem na špalíčku.

Jednotlivé části stojánku vyřízněte
Jednotlivé části stojánku vyřízněte (Zdroj: PePa)
Vyřízněte všechny vyznačené části
Vyřízněte všechny vyznačené části (Zdroj: PePa)

Vyříznutí spojů přeplátováním si před vyříznutím nejprve přesně orýsujeme. Šířka zářezu odpovídá síle materiálu. Hloubka zářezu je polovina šířky prkénka. Po vyříznutí stojánek sesadíme. Vnitřní čtverec vzniklý odsazením přeplátování od sebe přesně změříme. Měl by mít asi 5-6cm.

Změřte otvor
Změřte otvor (Zdroj: PePa)
Vykružovákem vyřízněte otvor
Vykružovákem vyřízněte otvor (Zdroj: PePa)

Připravíme si dva kousky dřeva shodných rozměrů. Vykružovací pilkou pak do nich vyvrtáme otvory pro vsazení stromečku. Otvor vyvrtaný vykružovací pilkou by měl mít průměr 4-5cm. Připravené díly vlepíme do sestaveného stojánku a zajistíme svěrkami. Lepíme pouze dvě protilehlá ramena stojánku.

Slepte a upevněte svorkami
i (Zdroj: PePa)
Slepte a upevněte svorkami

Po dostatečném zaschnutí lepidla svěrky povolíme a odstraníme. Stojánek máme hotov.

Praktický dřevěný stojánek na stromeček
Praktický dřevěný stojánek na stromeček (Zdroj: PePa)
Stojánek se dá složit
Stojánek se dá složit (Zdroj: PePa)

Celý ho dobrousíme načisto, přičemž strhneme hrany. Nakonec jej povrchově upravíme bezbarvým lakem, případně barevnou lazurou.

Zdroj informací: Pavel Zeman

Publikováno: 15. 12. 2022, Autor: PePa (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman