reklama

Schody ze skla

Schodiště je často nazýváno srdcem domu, a proto si zasluhuje pečlivou volbu. Nejde jen o propojení dvou podlaží, schodiště je do určité míry dominantou, která se může stát dekorativním doplňkem interiéru. V moderních interiérech můžeme vsadit na lehkost a eleganci, které nám nabízejí sklo a kov.

Schody ze skla

Výsledný tvar schodiště závisí především na zvoleném materiálu a tvaru. Existuje mnoho materiálů, ze kterých můžeme vybírat, každý má jiné přednosti a nedostatky, každý je vhodný do jiných podmínek. Můžeme vybírat z kamene, betonu, dřeva, kovu, skla a kombinace těchto materiálů, případně také doplňkových povrchových úprav - mechanických či chemických.Dnešní trend ve stylu schodišť je zaměřen na jednoduchost, vzdušnost a lehkost. Nejčastěji je volen přímý typ schodiště, který je tvarově jednoduchý a čistý, ale umožňuje navíc zaměřit se na výběr materiálů na schodnice, podstupnice i zábradlí. Díky barevné i tvarové rozmanitosti dnešních materiálů se schodiště může stát malým uměleckým dílem. U schodů ze skla navíc dosáhneme toho, že skvěle prosvětlí tmavší prostory.

Schody ze skla
Schody ze skla
Schody ze skla
Schody ze skla

Vrstvené bezpečnostní sklo

  • Skládá se ze dvou nebo více tabulí plochého skla, které jsou spojeny jednou nebo více vrstvami pružné polyvinylbuteralové fólie s vysokou pevností.
  • Je založeno na vysoké soudržnosti střední vrstvy polyvinylbuteralové fólie a její velké přilnavosti ke sklu, čímž se zmenšuje nebezpečí zranění.
  • Fólie může být buď průhledná, matná nebo barevná.
  • Místo základního plochého skla je možné použít také speciální skla, např. skla protisluneční, skla bránící průhledu, tepelně-izolační skla, zvukově-izolační skla nebo skla protipožární.

Dnes je nejoblíbenějším materiálem pro výrobu schodišť kov – povrchově upravovaná ocel nebo nerez. Takové schodiště je pevné a odolné. Do interiéru však vnáší prvek chladu, který je potřeba zjemnit kombinací s tzv. teplými materiály, například dřevem. Ale kupodivu i sklem. Jak říkají odborníci: schodiště v kombinaci kovu a skla patří mezi designové lahůdky. Podobně je na tom i celoskleněné schodiště se skleněnými schodnicemi i nášlapy.

  • Skleněné schody mohou být naprosto čiré, barevné či z protiskluzového skla.
  • Pochozí skla můžeme uplatnit na skleněná schodiště, skleněné podlahy a skleněné lávky.
  • A nemusíme se ničeho bát – všechny prvky se dělají z kaleného bezpečnostního skla o síle 10 – 12 mm. Dá skutečně hodně práce takové sklo rozbít, a když už se to podaří, rozpadne se na drobné hranolky, o které se nikdo neporaní. Používá se dokonce sklo lepené, které i po rozbití zůstane vcelku.

Průsvitná schodiště

Schodiště skleněná nebo alespoň se skleněnou nášlapnou plochou byla vyvinuta pro zajímavé a moderní interiéry. Nosná konstrukce jednotlivých stupňů schodiště může např. vycházet z nosné konstrukce stupňů z odlitků slitiny hliníku. Z těchto stupňů jsou použity podpory, které současně slouží jako úchytné prvky pro sklo a sloupky zábradlí. Sklo nášlapu je vždy bezpečnostní, vrstvené, hrana skla by měla být leštěná nebo broušená. Povrch skla může být čistý – sklo čiré, samozřejmě ho výrobci mohou opatřit i jakýmkoli barevným nástřikem – transparentním, neprůhledným nebo fluorescentním. Na povrch skla lze také aplikovat téměř jakýkoliv typ grafiky – např. soutiskem různých barev nebo polepem speciálními foliemi různé barvy a průsvitu – jedná se o tzv. plotrovanou grafiku. Nejžádanější je ovšem pískování jednotlivých vzorů přímo na povrch skla. Tak je zároveň zabezpečená i maximální protiskluzná úprava. Zvláštní skupinu tvoří schodiště kovová, u kterých pro výrobu nášlapů a zábradlí bylo využito sklo. Nášlapy jsou vyráběny z mnohovrstvých lepených skel, která se vytvrzují a navíc upravují tak, aby při rozbití nevznikaly šavlovité střepy. Při výrobě se využívají všechny technologie zdobení skla – může být barevné, matné či pískované.

Průsvitná schodiště
Průsvitná schodiště
Průsvitná schodiště
Průsvitná schodiště

Správné schodiště

Díky vědeckotechnické revoluci, lidskému úsilí a neustálému objevování nových technik a možností dnes ve stavitelství používáme technicky i chemicky ošetřené materiály, jako jsou například tenká, ale přesto pevná skla. A přestože každé schodiště je typické pro jistý prostor či funkci, musí všechna splňovat jednu normu, která zaručí, aby bylo pohodlné a bezpečné.

  • Jeden stupeň schodiště, schod, tvoří stupnice a podstupnice. Stupnice je vodorovná část, na kterou našlapujeme, podstupnice je část svislá nebo šikmá pod stupněm, která může být i vynechána. Toto schodiště působí lehce, vzdušně a hodí se právě do obytných prostor.
  • Stupnice schodišť bez podstupnic bývají většinou dřevěné nebo skleněné. Stupně tvoří rameno schodiště. V jednom rameni musí být nejméně tři a nejvíce osmnáct stupňů. Všechny stupně v jednom rameni musí mít stejnou výšku, v přímém rameni také šířku.
  • Pokud výška podlaží vyžaduje více než 18 stupňů, musí být do ramene vložena podesta, jejíž délka musí být násobkem délky kroku, tedy 63 cm, plus jedenkrát šířka stupně. Rozměry schodů tedy vychází z průměrné délky kroku.
  • Ideální profil stupně je 17 cm výška a 29 cm šířka. Nejpohodlnějšímu stoupání odpovídá vzorec pro výpočet profilu stupně 2x17+29=63 cm (obecně 2xh+b=60 až 63 cm). Podesta takového schodiště je dlouhá 63+29=92 cm.
  • Podestou nazýváme také nástupní a výstupní prostor schodiště: i když nemusí být přesně vymezen, musí umožnit bezpečný přístup ke schodišti. Minimální průchozí šířka hlavního schodiště v rodinném domě nebo bytě je 90 cm.
  • Užitná šířka schodišťového ramene musí být nejméně 80 cm. Do užitné šířky ramene nesmí zasahovat žádná překážka, ani zábradlí. Madlo zábradlí musí být minimálně ve výšce 90 cm nad hranou každého schodu, pokud hloubka volného prostoru nepřesáhne tři metry. U hloubky 3 až 12 m je výška zábradlí 1 m.
  • Velkou pozornost je potřeba věnovat podchodné výšce. Ta má být od stupnice ke stropu nejméně 210 cm.

Vybíráme z časopisu Praktik.

Publikováno: 30. 11. 2017, Autor: Praktik (text), firmy Izolas, VV Sklo, Schody Jelínek-interiér a firma Koudelka (foto), Profil autora: Redakce