reklama

Příjemné teplo

Podlahové a stěnové vytápění se díky jemně vyzařovanému teplu a vyrovnanému rozdělení teploty při nízkém proudění vzduchu stará o optimální pohodu. Je-li třeba vybavit starý objekt novým zařízením nebo učinit sanační opatření, dodatečně zabudované podlahové vytápění musí být přizpůsobeno stavebnímu fondu. To znamená, že musí mít co nejnižší hmotnost a výšku. Pro tento účel mohou posloužit tenkovrstvé rohože. Použijete-li je, nová podlaha bude jen o trochu vyšší než původní.

V tomto článku pro vás máme postup, jak pokládat tenkovrstvé tepelné rohože. Zároveň vám prozradíme hlavní rozdíly mezi teplovodními a elektrickými systémy.
Příjemné teplo

Topné rohože, připojovací garnitura podle systému, termostat, regulátor množství (vodní systém), spínací hodiny, izolační pásy (okrajové pásy), pružné lepidlo, zatloukací kolík.

Zatloukací kolík, stěrky, zednické lžíce, míchač malty.

Vytápění teplou vodou, nebo elektřinou

Teplovodní tenkovrstvé systémy se nehodí do nových zařízení, ale ani k podpoře stávajícího vytápění radiátory. Jelikož pracují s různými teplotami vody, jejich souhru je třeba regulovat. Proto se zařízení doplňují regulátorem množství vody a termostatem, který pravidelně měří teplotu otopné vody a podle toho reguluje její přítok. Přípojky trubek se nacházejí ve skříni uložené ve stěně, která se po montáži uzavře krytem.

Elektrické systémy topných rohoží jsou připraveny k pokládce a opatřeny koncovými přípojkami, což zaručuje rychlou a bezchybnou montáž. Mohou posloužit k temperování dětských pokojů a koupelen, kuchyní, hobby místností, rekreačních chat a zahradních domků a také k dočasné podpoře jiných systémů vytápění.

Připojení se provádí napevno přes proudový chránič (FI) prostřednictvím teplotního regulátoru s podlahovým teplotním čidlem. Systémy si můžeme zakoupit se spínacími hodinami, ale i bez nich. Termostat k regulaci teploty a časový spínač umožňují omezit délku vytápění podle doby, během níž se místnost využívá. Díky tomu lze ušetři energii i finance. Tato funkce má svoje výhody například v sanitárních prostorech. Obkládačky si udržují dostatečnou teplotu ještě hodinu po vypnutí vytápění.

Rychlá a jednoduchá pokládka

Postup

  • Pokládka tenkovrstvé tepelné rohože – postup
    Pokládka tenkovrstvé tepelné rohože – postup

    Podklad by měl být rovný, suchý a bez prachu. Poškozená místa vyspravíme vyrovnávací hmotou. Podél stěn upevníme okrajový pás z izolačního materiálu tak, aby se podlaha nebo dlaždicová podlaha v žádné části nedotýkala přímo stěny.

  • Pokládka tenkovrstvé tepelné rohože – postup
    Pokládka tenkovrstvé tepelné rohože – postup

    Následně topnou rohož přiložíme na jedné straně plochy místnosti, rozvineme, na konci místnosti rozřízneme, překlopíme, upevníme a v protisměru srolujeme. Věnujeme pozornost možným modelům pokládky v pokynech pro montáž a instalaci.

  • Pokládka tenkovrstvé tepelné rohože – postup
    Pokládka tenkovrstvé tepelné rohože – postup

    Protože pod nábytek se topné rohože nekladou, je nejlepší začít asi 50 cm od stěny. Pásy je potřeba ukládat tak, aby mezi otopnými potrubími zůstala vzdálenost cca 8 cm (vzdálenost samozřejmě závisí na příslušném systému). U keramických dlaždicových podlah, které se kladou na rovné potěry, můžeme rohože vtlačit přímo do lepidlového lože. Je-li lepidlo na dlaždice suché, opětovně na ně špachtlí se zuby naneseme elastické lepidlo a dlaždice nalepíme obvyklým způsobem. Pokud mají být topné rohože pokryté vrstvou nátěru (u jiných obkladů než u keramických dlaždic), rohože dodatečně zabezpečíme proti posouvání a vydouvání zatloukacími kolíky.

  • Pokládka tenkovrstvé tepelné rohože – postup
    Pokládka tenkovrstvé tepelné rohože – postup

    V případě keramických podlah rohože vyrovnáme flexibilní litou betonovou maltou tak, aby splynula s povrchem.

  • Pokládka tenkovrstvé tepelné rohože – postup
    Pokládka tenkovrstvé tepelné rohože – postup

    Na suchý tmel, případně vrstvu nátěru naneseme lepidlo na dlaždice vhodné pro podlahové vytápění. Nakonec podle obkladu opatrně odstřihneme přesahující část okrajových pásů, které přispívají k tlumení kročejového hluku a přebírají funkci dilatační spáry. Pásy topných rohoží můžeme položit i na stěny. V tomto případě je ale třeba použít omítku, která dobře snáší teplo, nebo flexibilní lepidlo, zvolíme-li keramický obklad.

  • Tento článek je připraven ve spolupráci s hobbymarketem BauMax.

    Publikováno: 9.11.2017, Autor: bauMax (text a foto), Profil autora: Redakce