Líbí se vám keramické drobnůstky a chtěli byste si také zkusit jejich výrobu? Nemusíte se trápit tím, že nemáte přístup ke keramické peci. Samotvrdnoucí hmota v mnoha případech hlínu nahradí. Drobné dekorace, korálky nebo ozdůbky na květináče či na zeď si vytvoříte za jedno odpoledne, práci zvládnou i děti.
Ukázky prací s Jovihmotou



V prodejnách výtvarných potřeb nebo ve větších papírnictvích koupíme buď bílou nebo terakotovou hmotu, které se říká „Jovi“ nebo Keraplast. Dále si nachystáme ostrý řezák, nůž, nůžky, dřívka s různými hranami, vykrajovací formičky, kousky látek s hrubou strukturou, zbytky provázků na zdobení, temperové nebo akrylátové barvy, štětce, bezbarvý lak, omyvatelnou podložku, na které budeme pracovat.
Hmotu odebíráme po kouscích, vždy důkladně promačkáme a ruce si navlhčujeme ve vodě. Zbývající hmotu necháme zabalenou ve vlhkém hadříku a v mikrotenovém sáčku.
Postup

Korálky:Z kousku hmoty vyválíme váleček, nakrájíme nožem na kousky, vytvarujeme buď malé kouličky, válečky nebo kostičky. Navlékneme je na špejli tak, aby se po ní daly volně posunout, pak stáhneme dolů a ještě upravíme tvar. Pozor na otřepané okraje dírek, zahladíme je opatrně koncem špejle tak, abychom neuzavřeli dírku.


Ježek na tužky:Z kousku hmoty vytvarujeme tělo ježka, pomocí tužky nebo chránítek na tužky napícháme dírky (můžeme je lehce natřít mastným krémem na ruce) a ostrým dřívkem naznačíme obrysy očí a tlamičku, ostrými nůžkami nastříháme bodlinky. Chránítka na tužky můžeme chvíli ve hmotě nechat, než lehce zaschne (asi 1 hodinu) pak je ale vyndáme.


Drobnosti z plátů:Pomocí válečku na nudle vyválíme asi 4 mm silný plát. Z něj vykrajujeme formičkami nebo vyřízneme řezákem nejrůznější tvary, otiskneme do nich kousky provázků nebo hrubých tkanin, korálky nebo hlavy hřebíků. Stočíme-li proužek hmoty přes korkový špunt, vznikne hezký kroužek na ubrousky. Vykrájet můžeme i různé tvary na knoflíky a drobné šperky.


Pytlíček na čaj nebo kořenka:Na obdélníkový plát hmoty otiskneme hrubou strukturu z kousku juty nebo provázků. Dáme pozor, aby se plát nepřilepil k podložce. Podložku je vhodné před otiskováním navlhčit.


Nařasíme okraje kolem korkové zátky a spojíme boční strany přitisknutím přes sebe a pak zaoblíme tak, že vytvoříme tvar pytlíku se zdrhnutým okrajem.

Dovnitř pytlíčku můžeme vložit zmuchlané kousky novin, které průběžně vyměňujeme. Hmota tak bude lépe vysychat. Korkovou zátku ponecháme lehce zasunutou v otvoru, aby se pytlík nezbortil.

Ze šňůrek a hádků:Tzv. „šnůrová“ technika je známá několik tisíc let. Nic nám nebrání zkusit ji také. Ze stočených proužků vytváříme nejrůznější ploché i prostorové tvary, pomoci si můžeme šablonkou. Pokud potřebujeme napojit dvě šňůrky, nařízneme jejich konce řezákem a pak přitiskneme na sebe.

Stojánek na vajíčka vyrobíme tak, že na ploché točené kolečko posadíme kalíšek, který jsme obtočili přesně podle vajíčka. Vajíčko necháme ve stojánku asi hodinu, než hmota zavadne, pak jej opatrně vyjmeme. Podobně vytvoříme kalíšek na tužky obtočením např. kolem kelímku od jogurtu.

Vyrobené drobnosti necháme důkladně vyschnout. Podle velikosti to trvá několik hodin až třeba dva dny. Pak je můžeme ozdobit temperovými či akrylátovými barvami nebo nechat v přírodní terakotové a na závěr jen přestříkat bezbarvým lakem. Drobné šperky můžeme také ozdobit bezbarvým nebo perleťovým lakem na nehty.
Publikováno: 28. 10. 2017, Autor: PePa (text a foto)
, Profil autora: Redakce