Vytvoření moderní sypané batiky chce jen trochu představivosti a zkušenosti, kterou získáme při práci. Originalita, vzhledem k tomu, že nikdy předem nevíme, jak bude vzor vypadat po dokončení, je však vždy zaručená. Sypáním barevného prášku nebo prášků několika různých barev na vlhkou látku vzniknou barevné tečky, které se rozpíjejí.
Budete potřebovat
- barvy na textil DUHA či Iberia
- gumové rukavice
- mikroténovou fólii či sáčky
- savo pro bělení prádla
- špejli s vatičkou
- látka pro batikování (ubrus, povlak na polštář, závěs či jinou domácí textilii)
- mikrovlnnou troubu (popř. hrnec s pařáčkem)
Postup

Před započetím práce si na balící papír nakreslíme předlohu dekorace určené pro ubrousky a ozdobný pruh na ubrus. Vše kreslíme v poměru 1:1, abychom měli jistotu při malbě savem, kterou již nelze opravovat. Inspirací nám může být i zvlněné květenství keře.

Ustřihneme pruh látky, namočíme, vyždímáme a položíme na mikroténovou fólii. Navlékneme si tenké gumové, či mikroténové rukavice a na mokrou látku začneme jemně sypat barevný prášek na barvení textilu. Potom celou plochu látky přikryjeme mikroténem (lze použít i rozstřižený sáček), který zabrání prosáknutí barev z jiné části látky.

Chceme-li, aby tečkovaný vzor dobře vynikl, použijeme k sypání nejen světlé a středně syté odstíny, ale přidáme také výrazně tmavé práškové barvy (Iberia nebo Duha).

Zabalenou látku složíme, nebo srolujeme a vložíme do dalšího mikroténového sáčku, jež necháme volně otevřený. Vše vložíme do mikrovlnné trouby, nastavíme ji na nejvyšší stupeň pečení bez mikrovln a zahříváme po dobu 3 – 6 minut. Čím větší objem látky, tím delší dobu fixace potřebuje a naopak.

Nemáme-li k dispozici tuto troubu, můžeme sypanou batiku zafixovat také v horké páře. Do hrnce vložíme pařák, nalijeme vodu, dovnitř dáme batikovanou látku zabalenou v mikroténové fólii se sáčkem, a balíček necháme propařovat po dobu 15 až 20 minut.

Po zafixování barev látku opatrně ze sáčku vyndáme. Trochu spečený mikrotén raději rozstřihneme a látku lehce vytáhneme, abychom ještě horkou barvu nerozmazali. Potom ji důkladně vymácháme, necháme uschnout a vyžehlíme.

Na takto připravený textil můžeme malovat savem. Na špejli si navineme trochu vaty a namočíme ji do sava perex pro bělení prádla. Nakreslenou předlohu, podle níž začneme malovat načisto, si raději položíme poblíž. Po několika minutách působení sava, začnou vystupovat bělavé linky.

Po dostatečném odbarvení látku přemácháme v několika vodách , abychom odstranili i poslední zbytky sava. Kresba hezky vynikne též na podkladu vytvořeném různými plochami několika barev. Zřetelná a jednoduchá kresba kocoura je dobře viditelná i na světlých místech.

Látku pokaženou prvními pokusy zachráníme novým obarvením a posypáním tmavým práškem. Zapečením poměrně mokré látky se sypanou batikou v mikrovlnné troubě, nastavené na pečení kombinované s mikrovlnami, se vytvořil vzor ve tvaru elektromagnetických siločar. Látka s těmito „kocouřími moury“ se hodila k lemování kočičího motivu.

Lemovací proužky, asi 6 cm široké, přišijeme vždy na dvě strany protilehlé k sobě, okraj ohneme do rubu, založíme a přišijeme i zde. Pak stejným způsobem přišijeme i dvě zbývající strany. Lemovací proužky po stranách v okraji založíme dovnitř a zapošijeme.
Publikováno: 18. 10. 2017, Autor: Miroslava Kubišová (text + foto), Marca (foto)
, Profil autora: Redakce