reklama

Pořizujete nový krb či krbová kamna? Poradíme vám s výběrem

S příchodem chladnějších dnů stále častěji zapalujeme oheň v krbových kamnech, až zvolna přejdeme v plnou topnou sezónu. Pokud řešíte na poslední chvíli nákup krbových kamen, určitě se vám bude hodit několik málo rad na toto téma. Třeba vám pomůžeme zodpovědět nejdůležitější otázky, které si doma kladete.

i (Zdroj: BAUHAUS)
Vybíráte nový krb či krbová kamna? Určitě se vám bude hodit několik málo rad

Podle čeho vybírat krb či krbová kamna?

Při výběru vhodných krbových kamen či krbu je nutné si položit spoustu otázek. Jako první vás musí zajímat odvod kouře. Nemá-li váš byt či dům komín, ještě stále se nemusíte vzdát vidiny posezení před krbem. Můžete se zaměřit na elektrické krby, které dodávají obraz reálného ohně, a lze je nainstalovat do jakékoliv místnosti. Nebo pořídíte komínový systém pro dodatečnou stavbu komínu, který je veden nikoliv skrz střechu, ale podél stěny domu. Další otázkou je bezpečnost. Zkuste se také zamyslet, jestli nebudete chtít teplo z kamen využít třeba pro přípravu pokrmů.

Při výběru krbu či krbových kamen nezapomínejte na bezpečnost
i (Zdroj: BAUHAUS)
Při výběru krbu či krbových kamen nezapomínejte na bezpečnost

Uzavřený nebo otevřený krb?

Z každého topeniště občas vyfoukne nějaký ten čmoudík, ovšem u krbu s dvířky máte jistotu, že nebudete muset denně otírat saze z nábytku a kouř nebude cítit z každé textilie. Navíc uzavřené krby mají vyšší výkon, než otevřené. U otevřeného krbu se část tepla ztrácí. Z otevřeného krbu mohou vylétnout jiskry, vyskočit žhavý uhlík. Uzavřený krb vás uchrání těmto nepříjemnostem a pohled do plamenů vám dopřeje skoro stejným způsobem.

Některé typy kamen umožňují vestavění kamen do krbu
Některé typy kamen umožňují vestavění kamen do krbu (Zdroj: BAUHAUS)
Zde volně stojící
Zde volně stojící (Zdroj: BAUHAUS)

Výběr materiálu krbu či krbových kamen

Při výběru vhodného krbu či kamen je potřeba se zaměřit i na materiál. Většina kamen je vyrobena z ocelového plechu nebo litiny. Dvojitá stěna pláště garantuje kvalitní rozvod tepla do místnosti. Bezpečnější jsou krby s dvojitou stěnou. Pokud pořídíte kamna obložená přírodním kamenem nebo keramikou, máte jistotu, že ještě dlouho po vyhoření budou schopna vést teplo. Také si ulehčíte čištění takového povrchu a v neposlední řadě získáte výrazný dekorační prvek v místnosti. Krbová kamna můžete bez problémů nechat hořet 24 hodin denně, aniž by došlo k jejich poškození.

Kachlová kamna mohou být obložená keramikou
Kachlová kamna mohou být obložená keramikou (Zdroj: BAUHAUS)
Většina kamen je vyrobena z ocelového plechu nebo litiny
Většina kamen je vyrobena z ocelového plechu nebo litiny (Zdroj: BAUHAUS)

Jaké palivo je do krbu nejvhodnější?

Většina krbových kamen je konstruována tak, že v nich lze topit jak dřevem, tak dřevěnými či uhelnými briketami. Záleží na uvážení každého jednotlivce. Samozřejmě topení dřevem je ekologičtější záležitost, protože se do vzduchu neuvolňuje tolik CO2, jako z uhlí. Pokud sáhnete po dřevu, vybírejte raději listnaté dřevo. Má vyšší výhřevnost a neobsahuje tolik pryskyřice, jako jehličnany. Kamna se budou méně zanášet a ušetříte i na množství ztopeného dřeva.

Samotné palivo neskladujte v bezprostřední blízkosti kamen. Ušetříte si sice cestu při přikládání, ale zvláště u otevřených krbů hrozí, že odlétnutá jiskra zapálí dřevo uložené vedle kamen. Do kamen nikdy nedávejte dřevo vlhké, čerstvě pokácené, to samé platí o vlhkých uhelných briketách. Uhlí se většinou skladuje ve sklepech, dřevo ve dřevníku.

Většina krbových kamen je konstruována tak, že v nich lze topit jak dřevem, tak dřevěnými či uhelnými briketami
Většina krbových kamen je konstruována tak, že v nich lze topit jak dřevem, tak dřevěnými či uhelnými briketami (Zdroj: BAUHAUS)
Některá krbová kamna umožňují použít až 50cm polena
Některá krbová kamna umožňují použít až 50cm polena (Zdroj: BAUHAUS)

Při výběru krbu či krbových kamen zohledněte i umístění

Při výběru krbových kamen nezapomeňte posoudit, kde bude topidlo umístěné. S každými nově zakoupenými krbovými kamny dostanete návod k použití. Zde se dočtete, jaká je minimální vzdálenost od zdi, jaký povrch je vhodný pod kamna, kde je bezpečná vzdálenost mezi krbem a okolním hořlavým materiálem, jako je např. nábytek. Každá kamna potřebují ke spalování vzduch, je potřeba zajistit, aby nejen kolem kamen, ale také v celé místnosti dostatečně cirkuloval čerstvý vzduch.

Máte-li podlahu ze dřeva, nebude zrovna nejlepší nápad přímo na ni postavit kamna. Použijte podkladový plech, který vložíte pod kamna. Ten by měl přečnívat alespoň půl metru před kamna a 30 cm do stran od dvířek. Máte-li stěny obložené dřevem nebo dokonce třeba polystyrenovými rozetami, můžete si koledovat o malér. Lepší je mít čistou zeď nebo stěnu obloženou kachlíky. Poslední jmenovaný způsob je ideální pro jednoduchou údržbu stěny za a vedle kamen.

Litinová krbová vložka nabízí díky velkorysému rohovému prosklení výborný pohled na oheň a dotváří tak příjemnou atmosféru domova
i (Zdroj: BAUHAUS)
Litinová krbová vložka nabízí díky velkorysému rohovému prosklení výborný pohled na oheň a dotváří tak příjemnou atmosféru domova

Kdy volat kominíka

Ještě než poprvé zapálíte oheň v krbu, měl by vás navštívit kominík. Ten může posoudit stav vašeho komínu, popř. doporučit způsob opravy, vyčistí kouřovod a překontroluje správnost připojení krbových kamen na komín. Především pak těsnost jednotlivých dílů. Věděli jste, že trubky, které nejsou odizolované nebo jsou vedeny kolmo, by neměly být delší než 1 metr? Také prostor kolem komínku z kamen by měl být prázdný, posadit dřevěnou ozdobu na trubku od kamen by byl prostě nerozum.

Stavba krbové stavebnice

Pokud jste vybrali krbovou stavebnici, je potřeba ji podle návodu sestavit. U výrobku máte přiložený návod k instalaci. Vždy si jej pročtěte. Neodbornou manipulací můžete výrobek poškodit a tím ztratit nárok na záruku.

Vybalte všechny díly, zadní část umístěte ke stěně
Vybalte všechny díly, zadní část umístěte ke stěně (Zdroj: BAUHAUS)
Krbovou vložku postavte do správné polohy
Krbovou vložku postavte do správné polohy (Zdroj: BAUHAUS)
Přimontujte bočnice a ostatní díly
Přimontujte bočnice a ostatní díly (Zdroj: BAUHAUS)
Obložení můžete jednoduše přetřít vhodnou barvou
Obložení můžete jednoduše přetřít vhodnou barvou (Zdroj: BAUHAUS)

Zdroj: BAUHAUS, www.haassohn-rukov.cz

Publikováno: 1. 7. 2024, Autor: BAUHAUS (text a foto), Profil autora: Redakce