reklama

Vyrobte dětem originální kufřík na výtvarné potřeby

Pokud chcete ušetřit při pořizování pomůcek dětem do školy a přitom jim splnit jejich přání ohledně motivů oblíbených postaviček, přinášíme návod na výrobu originálního kufříku na výtvarné potřeby.

Vyrobte dětem originální kufřík s oblíbeným motivem

Vybavení do školy není levná záležitost

Každý rok je to pro rodiče školáků stejné. Konec školního roku, pak dva měsíce prázdnin, začátek školního roku. S nástupem do další třídy nás čeká nákup sešitů, učebnic a dalších pomůcek, vybavení pro hodiny výtvarné výchovy nevyjímaje. Není toho zrovna málo za malé peníze. Jen takový kufřík na výtvarno. Úplně obyčejný pořídíte okolo stovky. Ale který prvňáček se spokojí s obyčejným jednobarevným kufříkem? Každý zbožňuje nějakého -mana, holčičky se zas vidí v různých vílách a princeznách. Ovšem designový kufřík s oblíbeným hrdinou pořídíte i za dvoj- až trojnásobek původní ceny. Co takhle vytvořit naprostý originál? Použijeme k tomu lepidlo Herkules v inovovaném obalu.

Co potřebujeme pro výrobu originálního kufříku na výtvarné potřeby?

Pro výrobu originálního kufříku potřebujeme kufřík s papírovým povrchem; ubrousek s obrázkem oblíbené postavičky (nebojte se, že byste nesehnali zrovna tu dítkem oblíbenou, v nabídce je od "Bárta Simpsna", přes Šmouly, až po víly Zvonilky téměř vše); bílou akrylovou barvu a štětec. Dále pak nůžky a lepidlo vhodné na decoupage (já používám už několik let lepidlo Herkules). A pokud si troufnete na dobarvení pozadí, pak potřebujete ještě akrylové barvy. Žehlička bez funkce napařování vám ušetří námahu při aplikování ubrousku.

Materiál na výrobu
Materiál na výrobu

Z ubrousku vystřihneme jednotlivá autíčka. Protože budu obrázky rozprostírat po celé ploše víka, je potřeba je vystřihnout opravdu pečlivě, aby neprosvítalo pozadí. Pokud lepíte motiv, který chcete mít i s původním pozadím, můžete okraje jen natrhat prsty, ubrousek se pak lépe aplikuje, nebo můžete nalepit celý čtverec. Pak si pohrajte s jeho umístěním. Obrázek by měl být přesně uprostřed plochy, aby celkový dojem nepůsobil rušivě.

Z ubrousku vystřihněte motivy
Z ubrousku vystřihněte motivy

Jak je na první pohled patrné, jedno z autíček je světlé barvy. Pokud jej lepíte na bílý podklad, nebudete muset podbarvovat, ostatní barevné podklady potřebují upravit. Vystřižený buldozer jsem položila na podklad, prsty přidržela a obtáhla tužkou. Snažte se spíš podkreslovat, než přetahovat skutečnou velikost obrázku. Takto vyznačený prostor vybarvíte bílou akrylovou barvou. A necháte zaschnout. Pracujte opatrně. Chceteli obrázek dokreslit, není to zas až takový problém, protože všechnu přetaženou barvu přemalujete, pokud ovšem budou na kufříku jen ubrouskové motivy, bílá barva by z okolí buldozeru vystupovala.

Předkreslete si obrys obrázku
Předkreslete si obrys obrázku
Plochu vybarvěte bílou akrylovou barvou
Plochu vybarvěte bílou akrylovou barvou (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Ukážeme si dva způsoby aplikace ubrousku. Nanášením za mokra a zažehlováním. Pro nanášení ubrousku do mokrého lepidla postupujeme ze začátku stejně, jako u zažehlování. Nanesete lepidlo na plochu, kam má obrázek přijít. Ale nenecháme zaschnout a hned pokračujeme. Sejměte z ubrousku dvě spodní vrstvy. Nejde Vám to? Navlhčete si bříško ukazováčku a palce a roh ubrousku prostě stiskněte. Na každém prstu vám ulpí jedna vrstva. Tu vrchní opatrně odloupněte. Přiložte na lepidlem potaženou plochu.

Podklad potřeme lepidlem
Podklad potřeme lepidlem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Ubrousek opatrně rozprostřete do lepidla. Vezměte štětec s jemným vlasem (tvrdé štětce mokrý ubrousek potrhají), namočte do lepidla, otřete přebytečnou kapalinu a opět velmi opatrně začněte vyrovnávat obrázek. Musíte počítat s tím, že vám vzniknou krabatiny. Tímto způsobem nanášení vzniká spoustu nerovností, ubrouskový papír navlhne a má tendenci se natahovat. Proto je potřeba pracovat zlehka, určitě netahejte štětec po obrázku ve velkých tazích, ubrousek by tento tlak nevydržel a roztrhl by se. Na druhém obrázku je vidět detail vzniklé krabatiny.

Přiložíme ubrousek
Přiložíme ubrousek (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Zafixujeme opět lepidlem
Zafixujeme opět lepidlem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Pokud chcete mít obrázek co nejvíc rovný a hladký, zvolte techniku zažehlování. Vyznačené a vybělené místo polepíme Herkulesem. Lepidlo necháme důkladně zaschnout. Zapněte žehličku na nízký teplotní stupeň. Nyní vezměte pečící papír, přiložte přes obrázek a směrem od středu do stran zažehlete. Já pracuji bez papíru, jelikož raději vidím na místo, které žehlím a mohu ihned napravovat některé chyby. Jako například když se mi náhodou obrázek pod papírem přehnul a já jej nažehlila s přehlým okrajem. Pak nezbylo nic jiného, než ubrousek navlhčit a sundat. A začít znovu. Žehličku používejte bez napařování, nejlépe s úplně hladkou žehlící plochou. Takové žehličky jsou k mání v obchodech s elektrem od cca 300 korun.

Ubrousek na podklad nažehlíme
Ubrousek na podklad nažehlíme (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

I takto nanesený ubrousek je potřeba zafixovat lepidlem. Práce je ovšem o trochu jednodušší, pokud nebudete nějak výrazně pracovat dlouho na jednom místě, měl by se ubrousek zachovat o to lépe, že zespoda je zaschlý a tudíž vlhkem se tolik nekroutí. Jakmile lepidlo zaschne, je třeba ještě celý výsledný motiv zalakovat vrchním lakem. Herkules je vodouředitelné lepidlo, tudíž omýváním byste postupně odmyli nejen lepidlo, ale také nalepené obrázky. Vrchní laky koupíte v potřebách pro tvořilky, stačí se porozhlédnout po netu. Dnes jsou k dostání i v některých prodejnách s papírenským zbožím.

Motivy přetřeme opatrně lepidlem
Motivy přetřeme opatrně lepidlem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Kufřík můžeme ještě domalovat akrylovými barvami
Kufřík můžeme ještě domalovat akrylovými barvami (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Něco málo o Herkulesu

Herkules je univerzální lepidlo pro domácnost, školy, kancelář i domácí dílnu. Je velkým pomocníkem pro všechny tvořivé. Díky inovativním novým obalům je práce s nimi zas o něco příjemnější. Velikost balení 30 g a 130 g je díky vylepšenému hrotovému či fixovému aplikátoru dokonale přesný. Úzkou hubičkou lze lepidlo aplikovat i do škvír bez potřísnění okolních míst. Lahvičky mají na svém těle speciální prohlubeň - prostor pro prsty, lépe se drží i menším dětem.

Novinkou v sortimentu je lepicí tyčinka. Jistě si řeknete, že takových, a určitě levnějších, najdete v papírnictví hromadu. Ale jak takové tyčinky dopadnou po nějaké době, když je otevřeme a něco s nimi nalepíme? Vyschnou. Z některých se stanou divné válečky, které nejdou ani vysunout, natož s nimi něco nalepit. A protože jsem se přímo od výrobce dozvěděla, že s touto tyčinkou by mělo jít přilepit i dřevo, máme téma pro další článek - otestujeme tyčinku opravdu důkladně.

Vzhled vzal skutečně za své, ale léty osvědčené a kvalitní složení zůstalo. To stále stejně dobře lepí, hodí se na dřevovláknité a savé materiály - korek, papír, karton nebo kůži. Zkrátka inovovaný Herkules nesmí v žádné domácnosti chybět.

Více informací nalzenete na www.herkules-soutez.cz.

Publikováno: 24. 9. 2014, Autor: Pavla Wagnerová Málková (text a foto), Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková