reklama

Stojan na tužky z recyklovaného materiálu

Na pracovním stole by měl být pořádek, aby se lépe pracovalo. Psací potřeby by měly být vždy šikovně po ruce a nejlépe i přehledně roztříděné. pokud nechcete kupovat nepěkné kelímky na tužky, vyrobte si svůj vlastní stojan na psací potřeby. Využít k tomu můžete materiál, který byste jinak vyhodili bez užitku do koše. Navíc můžete do práce zapojit i děti. Vytvoříte si krásné tužkovníky každému přesně dle jeho potřeb i zálib.

Stojan na tužky z recyklovaného materiálu

Materiál

Materiál
Materiál

 

  • ruličky od toaletního papíru či papírových utěrek
  • karton či čtvrtka
  • samolepicí tapeta, ozdobný papír či ubrousek
  • lepidlo na papír (Herkules)
  • nůžky
Materiál
Materiál
Materiál
Materiál

Každý z nás používá svůj psací stůl pro jiné potřeby. Podle toho uzpůsobíme i samotný stojánek. Počet ruliček tedy necháme na každém z vás. Náš stojánek je vyroben ze 6 ruliček od toaletního papíru. 2 ruličky jsou ponechány v původní velikosti, další 3, které budou tvořit nižší patro jsou zkrácené cca o 2 cm a na poslední řadu byla rozříznuta jedna rulička na půlku. Můžete použít řezák či kvalitní nůžky. Pokud nemáte pro děti vhodné nůžky, doporučujeme komfortní nůžky Fiskars pro školní i předškolní děti, s držadly perfektně tvarovanými pro dětskou ruku.

Materiál
Materiál

Každou ruličku je potřeba obarvit či odekorovat. Pokud máte samolepicí tapetu, máte práci značně ulehčenou. Stačí jen odměřit potřebnou velikost, sejmout zadní ochranný papír a dekor nalepit. Ale můžete použít i dekorační papír - lepidlem natřete ruličku a papír vystřižený na požadovaný rozměr opatrně nalepíte. Dalším způsobem dekorace je decoupage (ubrousková metoda). Jednotlivé díly nejprve natřete bílou barvou (použít lze i barva ve spreji), aby vynikl dekor ubrousku. Nechte důkladně zaschnout. Poté potřete povrch ruličky lepidlem na papír či ubrouskovou techniku, nechte opět zaschnout. Z ubrousku oddělte vrchní otištěnou část, vystřihněte vhodnou velikost a přiložte na ruličku. Opatrně vezměte žehličku, stačí rozpálit na nejnižší stupeň a ubrousek nažehlete. Protože podklad není pevný, pracujte opatrně. Ubrousek stačí přichytit. Zbytek dotáhnete vrchním lepidlem, kterým ubrousek zafixujete a zároveň vyhladíte případné nerovnosti. Na štětec nanášejte vždy malé množství lepidla, aby se jemný papír nepotrhal. Nechte opět zaschnout.

Materiál
Materiál
Materiál
Materiál

Aby byl stojánek opravdu pevný, přilepte ruličky nejprve k sobě. Protože je k dekoraci použita samolepicí tapeta, k lepení je vhodnější lepidlo Herkules Expert. Lepidlo se vyznačuje se vysokou pevností spoje a vynikajícími pracovními vlastnostmi lehké lahvičky a tužkového aplikátoru. Je vhodné pro kutily i modeláře. Pokud máte ruličky obalené klasickým papírem, použijte univerzální lepidlo Herkules. Díky aplikátoru nepotřebujete pro práci štětec, je vhodné na papír, dřevo, korek, kůži, dřevovláknité materiály a další savé materiály. K dostání je v několika velikostech, aplikátor mají lahvičky o obsahu 30, 130 a 500 g.

Materiál
Materiál

Lepené spoje zafixujte (kolíčky na prádlo jsou dostupné v každé domácnosti) a nechte důkladně zaschnout. Mezi tím je potřeba připravit základnu, na které budou ruličky stát. K tomu poslouží karton z krabice nebo silná čtvrtka. Karton má většinou nepěkné boky, ty je potřeba olepit papírovou páskou a teprve poté zdobit. Povrch se zdobí stejně, jako ruličky. Tedy samolepicí tapetou, ozdobným papírem či ubrousky. U ubrousku nezapomeňte zafixovat vrchní vrstvu lepidlem či závěrečným lakem.

Suchý korpus z ruliček přilepíte lepidlem k základně. Okraje lze dozdobit kamínky nebo třeba korálky, které se přilepí tavnou pistolí. Do nízkých kalíšků se výborně uloží kancelářské sponky nebo třeba gumy a ořezávátko, do vyšších vložíte fixy a pastelky, nejvyšší se hodí na nůžky, dlouhé pravítko či třeba štětce.

Publikováno: 30. 8. 2017, Autor: Druchema (text a foto), Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková