reklama

Natírání jako terapie: Oživení domova jedním tahem štětce

Jen takoví koumáci jako Tom Sawyer dokázali z otravného natírání plotu udělat zábavu a dokonce výnosnou činnost. Pro ty, kteří jeho příběh neznají, jen připomínáme, že možnost natření pár prken směnil Tom například za mrtvou krysu na provázku, jíž se dalo komíhat – a to už byl opravdu neocenitelný klukovský poklad. Nicméně fakt, že dospělí tuto práci svěřovali dětem, svědčí o tom, že sami se do ní moc nehrnuli. Proč asi?

i (Zdroj: ACOLOR s.r.o. / PePa)
Radost z natírání a svěžích barev

Dřív byla s natěračskými pracemi spojena řada činností, které u moderních barev úplně odpadají. Pamětníkům se po nich jistě nestýská.

Staré strasti jsou pryč

Například ředění: k barvě bylo zapotřebí koupit příslušné ředidlo, protože dá rozum, že olejovou barvu a email nebylo možné ředit stejným, natož pak vodou. Trefit správný poměr barvy a ředidla zase nebylo u nově otevřené barvy těžké, ale co když jsme museli zředit zbytky staré polozaschlé barvy? Míchalo se dřívkem a byla to pořádná otrava. S ředidly byla ještě práce při odstraňování nechtěných cákanců a při praní štětců.

Staré strasti jsou pryč
i (Zdroj: ACOLOR s.r.o. / PePa)
Staré strasti jsou pryč

Výsledek je relativně rychlý

Samotné natírání se mohlo také proměnit v jedno velké dobrodružství, pokud nám nátěr stékal nebo na povrchu vytvářel efekt pomerančové kůry. A protože většina barev dlouho schla, nebyla nouze na hotovém povrchu najít přilepené neopatrné mouchy a nečistoty, co tam navál vítr.

Slovo ekologický není pro ozdobu

Zmíněné dlouhé schnutí bylo obtížné i proto, že barvy dlouho uvolňovaly pachově výrazné složky. Kdo říká, že mu tenkrát barvy voněly, asi kolem nich jen tak prošel a rozhodně s nimi nebydlel déle pod jednou střechou. Při takovém domácím natírání třeba futer a dveří bylo dobré jednu místnost vyklidit a přeměnit ji na malírnu, izolovat ji od zbytku bytu a větrat, větrat, větrat… Čímž se dostáváme i k pohledu zdravotnímu a ekologickému: ten také u většiny barev nebyl příznivý.

Slovo ekologický není pro ozdobu
i (Zdroj: ACOLOR s.r.o. / PePa)
Slovo ekologický není pro ozdobu

Zcela nové věci a ty staré nově

Většina shora řečených potíží zmizela s nástupem vodou ředitelných barev. Není to sice ještě tak, že se věci natřou samy – ačkoliv spreje k tomu už nemají daleko, ale je to snadné, rychlé a tato práce nesmrdí. Bylo potřeba zachytit také nástup tradičních materiálů a technik ovšem v nové kvalitě, jakou představují například vosky. Šíře nabídky výrobků je přitom taková, že s nimi dáte do pořádku dům, byt i zahradu.

Široká prověřená nabídka

Vedle osvědčených vodou ředitelných barev nabízí Acolor také všechno, co můžete potřebovat na povrchovou úpravu dřeva. Nabízejí i výrobky partnerů se světovým renomé, barvy, oleje a vosky na nábytek i podlahy, i třeba na dřevěnou terasu v exteriéru či na zahradní nábytek (mají pro kutily i tak úžasné věci, jako je šelak v plátkách). Logicky jsou v nabídce i mořidla, tmely, lepidla a prostředky k péči o povrchy. A v tomto smyslu je sázka na barvy z Acoloru sázkou na jistotu.

Zdroj informací: ACOLOR s.r.o., Jiří Jan

Publikováno: 16. 5. 2024, Autor: Jiří Jan (text), Acolor a PePa (foto), Profil autora: Redakce