reklama

Prasklý bazén? Nevadí, slepte si ho

K dovoleným, letním radovánkám i chalupaření neodmyslitelně patří koupání. Mnohým z nás se nechce tlačit v davu na koupališti a tak si pořídil, nebo se to chystá brzy udělat, na svou zahrádku bazén. Někdo se rozhodl pro pevný zapuštěný bazén, který je oblíbený u trvale obývaných objektů. Chalupáři a víkendoví obyvatelé usedlostí raději volí jednodušší a levnější variantu – povrchový bazén, který se dá snadno na zimu složit. Každá varianta má své plusy i minusy. Jednou z nevýhod je u skládacích bazénů použití PVC fólie, která je náchylná na roztržení.

i (Zdroj: Uhu)
Opravte poškozenou fólii bazénu jednoduše speciálním lepidlem

Postup opravy poškozeného bazénu

Skotačení dětí ve vodě, čištění bazénu či neopatrná manipulace se schůdky s sebou přináší i časté poškození PVC fólie, která je uvnitř bazénu. Poškodit se mohou nejen stěny a zakrývací plachta, ale i dno bazénu.

Výběr správného lepidla pro opravu a lepení bazénu je velmi důležitý. Doporučujeme použít lepidlo na bázi polyuretanového (PU) kaučuku, které je transparentní a použitý kaučuk nejvyšší kvality je velice pružný a odolný vodě a změnám teplot (např. BISON VINYL PLASTIC, nebo UHU weich pvc). Některá lepidla již obsahují průhlednou, dostatečně silnou záplatu z měkčeného PVC.

Výhodou použití těchto souprav lepidel se záplatou je, že již nemusíme shánět záplatu. Dá se použít kus vlastní bazénové fólie, ale kdo ji má po ruce? Přeci ji nebudeme stříhat z bazénu? Jak by to vypadalo? Některá lepidla mají záplatu větší (BISON VINYL PLASTIC), některá menší (UHU weich pvc), důležité však je, že tam záplata je.

Budete potřebovat speciální lepidlo a záplatu
i (Zdroj: Uhu)
Budete potřebovat speciální lepidlo a záplatu

Nejprve si musíme připravit vlastní záplatu, která musí být min o 1 cm větší, než je vlastní poškození. Zamezíme tak zvětšování trhliny i po zalepení. Zde je výhodou použití lepidla, které má dostatečně velkou záplatu (BISON VINYL PLASTIC). Nebudeme stát před problémem, kam v sobotu rychle pro další záplatu.

Záplatu přizpůsobte velikosti opravovaného místa
i (Zdroj: Uhu)
Záplatu přizpůsobte velikosti opravovaného místa

Pokud budeme lepit krycí plachtu nebo bazénovou fólii nad vodou, platí pro lepící proces stejná pravidla, jako pro každé jiné kontaktní lepení: Lepený spoj musí být suchý, čistý a odmaštěný.

Pozor!

Zásadně nepoužíváme benzín, nebo ředidla – jsou mastná. Abychom si bazénovou fólii nenaleptali, doporučujeme (obzvláště u tohoto druhu oprav) použít speciální čističe a odmašťovadla (např. BISON SPRAY CLEANER, nebo UHU univerzální odmašťovač). Nastříkáme na obě lepené plochy – jak na bazén, tak i na záplatu. Otřeme a máme připraveno!

Povrch očistěte a odmastěte speciálním sprejem na to určeným
i (Zdroj: Uhu)
Povrch očistěte a odmastěte speciálním sprejem na to určeným

Lepidlo musíme nanést na oba lepené povrchy – tedy jak na poškozené místo, tak i na záplatu. Jedné se totiž o kontaktní lepidlo, ze kterého se před vlastním lepením nesavých materiálů (což PVC je) musí všechno rozpouštědlo odpařit (15 minut je dostatečná doba). Nanášíme v správné míře, lepidlo nám však nesmí stékat do bazénu.

Nyní vezmeme záplatu a silně a krátce ji přitlačíme na poškozené místo. POZOR! Musíme se trefit přesně, protože záplata s lepidlem chytá na opravovanou fólii jako suchý zip. Pokud se přesně netrefíme, nebude již možná korekce. Záplatu již nemusíme fixovat. Pamatujte, že je důležité ji co nejsilněji přitlačit – klidně přejet nějakým válečkem. A je hotovo. Bazén můžeme ihned používat.

Záplatu důkladně přitiskněte a bazén můžete ihned používat
i (Zdroj: Uhu)
Záplatu důkladně přitiskněte a bazén můžete ihned používat

Tímto způsobem a stejnými lepidly můžete opravit nafukovací matrace a hračky (míče, rukávky, balony, vesty apod.), čluny či fóliové skleníky.

Zdroj informací: Z - TRADE, s.r.o.

Publikováno: 13. 5. 2024, Autor: Uhu (text a foto), Profil autora: Redakce