Hrubá stavba: Co všechno je potřeba? 8 rad + 1 varování

Odborníků na stavby jsou plná pohostinství. Každý „někdy stavěl“, nebo zná někoho, kdo „to má taky za sebou“. Případně lze narazit na firmy nabízející vybudování domova lusknutím prstu a za hubičku. Všichni ale dobře víme, že nic není tak jednoduché, jak to od stolu vypadá.

Hrubá stavba: Co všechno je potřeba? 8 rad + 1 varování (Zdroj: Porfix)

Možná právě stojíte před rozhodnutím o vlastním bydlení. Otázek nejen ohledně hrubé stavby je hodně, odpovědi se různí. Co takhle spolehnout se na zkušenosti specialistů - stavařů, kteří s pórobetonovými tvárnicemi pracují několik desítek let? Pokud bychom vám chtěli za PORFIX, tradičního českého výrobce komplexního stavebního materiálu z pískového pórobetonu, něco poradit, stačilo by nám 9 krátkých odstavců (plus jeden varující). Hlavně žádné dlouhé řeči.

Hrubá stavba: Co všechno je potřeba? 8 rad + 1 varování
Hrubou stavbu domu je třeba pečlivě promyslet (Zdroj: Porfix)

1. NEPODCEŇUJTE VÝZNAM PROJEKTOVÉ DOKUMENTACE. Věnovat pozornost přípravě se rozhodně vyplatí. Dokumentace by měla odpovídat vašim požadavkům a představám na maximum. Promyslete, jak bude dům na parcele umístěn vzhledem ke světovým stranám, kolik má mít místností, jaké budou jeho rozměry, který materiál hodláte použít. Změna projektu obvykle s sebou nese nemalé finanční náklady či časové prostoje.

2. VSAĎTE NA SERIÓZNÍ A SPOLEHLIVÉ PARTNERY. Každý chce postavit za výhodnou cenu. Ale jediný ukazatel výhodnosti je poměr: cena / kvalita / odbornost / služby. Dobře rozvažte, s kým se spojíte. Víte třeba, že jsou i stavebniny, co vykoupí zpět materiál, který vám zůstal? Tenhle benefit může ušetřit pěkných pár tisícovek.

3. DOMLUVTE SI STAVEBNÍ DOZOR – SKUTEČNÝ! V rámci snižování nákladů si mnozí stavebníci zařídí dozor jen na papíře. A to je škoda. Připraví se tím o cenné informace od někoho, kdo stavbám skutečně rozumí. Stavební dozor provází investora po celou dobu stavby, je mu k ruce při vyřizování povolení, výběru dodavatelů a materiálů, samotné realizaci i zápisu do katastru.

4. PTEJTE SE, PTEJTE SE. Než zvolíte jakoukoli firmu nebo řemeslníka či objednáte materiál, mluvte. Nejlépe se skutečnými odborníky, kteří se na trhu pohybují delší dobu. Pomohou vám zorientovat se v nabídce, vysvětlí souvislosti i možná úskalí, poskytnou výhody.

Hrubá stavba: Co všechno je potřeba? 8 rad + 1 varování
Na stavbě se vyplatí mít k dispozici paletový vozík (Zdroj: Porfix)
Hrubá stavba: Co všechno je potřeba? 8 rad + 1 varování
Se stavebním materiálem zacházejte opatrně (Zdroj: Porfix)

5. POSLEDNÍ SLOVO JE VAŠE. Nenechejte se obalamutit nereálnými termíny nebo cenovými nabídkami. Rozhoduje ten, kdo platí. A to jste vy! Až uhradíte fakturu, budou sladké řeči pryč a můžete se spolehnout jen na serióznost partnera nebo kvalitu výrobku.

6. SLUŽBY VÁM MAJÍ SLOUŽIT. Pokud stavíte svépomocí a nejste zrovna od fochu, využívejte služby, které nabízí například dodavatel materiálu. Bezplatně tak můžete získat výpočet spotřeby tvárnic, odborné konzultace, založení stavby, vypůjčení nářadí a další užitečnou pomoc. Podmínky služeb si vždy pečlivě prostudujte.

7. BUĎTE NĚŽNÍ, KDYŽ JE POTŘEBA. Trochu s nadsázkou řečeno, ale když budete s pórobetonovými tvárnicemi rejdit po tankodromu a pak je složíte na oraništi, nedivte se, že z třetiny materiálu bude fašírka. Pórobeton je lehký a křehký. Zacházejte s ním opatrně.

8. NECHEJTE JE LEŽET. Tvárnice by měly zůstat na paletách až do doby, kdy budete jednu po druhé odebírat a zdít. Vy nebo vámi placená firma. Vyplatí se mít na stavbě k dispozici paletový vozík. Neztratíte síly při transportu jednotlivých tvárnic a zachováte jejich stoprocentní kvalitu.

Hrubá stavba: Co všechno je potřeba? 8 rad + 1 varování
Při stavbě vsaďte na seriózní a spolehlivé partnery (Zdroj: Porfix)

Čekáte na zmíněné varování? Tady je.

NIKDY, NIKDY, ALE OPRAVDU NIKDY NEZAPOMEŇTE MYSLET DOPŘEDU. Nemyslete jen na to, co se děje teď, ale hlavně na to, co bude příště. Myslete dopředu. Zhodnoťte své možnosti a schopnosti, porovnejte nabídky trhu, zabývejte se detailně přípravou stavby a hledejte taková řešení, která vám budou dělat radost i za třicet let.

Je to ve vašich rukou… Zděte chytře.

www.porfix.cz

Autor: Porfix (text a foto)

Související k tématu