Při uklízení se mi rozbila miska s bonsají. A co teď – mám spravit misku nebo zakoupit novou? Kořeny do posledního místečka vyplňují obsah té původní nádoby, takže bych ji musela nahradit úplně stejnou. Jednodušší bude opravit starou misku, ale slepovat ji bude těžké, vzhledem k častému zalévání lepení nevydrží a ani nebude vypadat hezky.
Vzpomněla jsem si na to, jak jsem jako malé dítě sledovala dráteníka při práci. Přišel do našeho činžovního domu, v přízemí u sklepa na malé stoličce se rozložil se svojí prací a dal se do díla. U nohou mu ležela jakási čtverhranná dřevěná krosna s popruhy na záda a v ní byly různé kleště na ohýbání drátů, štípačky a všelijaké dráty. Některé silnější dráty měl stočené do kruhů a zavěšené na postranní krosny. Maminka mu dala spravit velký kameninový hrnec – sádelňák, který jsme však používali na povidla.
Hrnec byl puklý a dráteník jej umným opletením drátků krásně vyspravil. Byla to podívaná na to jeho řemeslo, hrnec byl veliký, přesto jej celý zručně opletl drátem, pečlivě přitáhl zakončení u hrdla hrnce a nakonec odštípal zbývající konce nebo je zatočil dospodu, aby se o ně nikdo nezranil. My děti jsme mohli oči nechat na té podívané, a jeho dílo zvěčnilo tuto nádobu ještě na dlouhá léta. Opletený sádelňák vypadal teď docela jinak, ale kupodivu ta drátěná ozdoba nevypadala vůbec špatně a přidala hrnci na originalitě.
Budete potřebovat:
- vázací drát, výpletový drát
- kleště
Postup:
Oplétat začneme u dna misky. Ustřihneme si dlouhý kus tenkého a měkkého vázacího drátu a k němu přikrucujeme v pravidelných intervalech výpletové dráty. Pro naši baňatou misku vysokou 7 cm a v horním průměru širokou 16 cm jsme navázali 10 výpletových drátů asi 60 cm dlouhých.
Každý drát přitom v polovině trochu ohneme a v ohybu přikroutíme k základnímu vodícímu drátu. Po dokončení tedy získáme 20 pracovních drátů 30 cm dlouhých. Připravenou osnovu pak připevníme ke dnu tak, že na počátku vodicího drátu uděláme smyčku, jíž konec téhož drátu protáhneme, ohneme zpět a začneme vyplétat osnovu.
Jednotlivé dráty ode dna nasměrujeme svisle podél stěn a postupně je upevňujeme příčně vedeným dlouhým drátem. Drát stále spirálovitě táhneme a při každém střetu s příčným drátem je navzájem dvakrát zakroutíme. Každý zákrut přitom šikmo postavíme. Vznikne čtvercový, tzv. základní drátenický výplet.
Drát vedený od dna a křížící svislé dráty je sice dlouhý, ale přesto nestačí na celý výplet. Dojde-li nám, nastavíme jej druhým drátem, který jednoduše zakroutíme do končícího drátku. Spoj pevně utáhneme kleštičkami na ohýbání drátů.
Drát též můžeme prodloužit ozdobným způsobem. V tomto případě spoj nezakrýváme, ale utvoříme z něj dekorační prvek. Konce prodlužovaného i nastavovaného drátu přiložíme k sobě a pevně je kleštěmi zakroutíme do sebe. Spletené dráty pak zatočíme do spirály.
Nejjednodušší zakončení výpletu je pravidelné zakroucení konců do sebe. Přitom výplet současně utahujeme přes horní okraj květináče tak, aby vznikl pevný tah. Konce drátů spleteme a zbytek odstřihneme a ohneme je tak, aby jejich ostří nemohlo způsobit zranění.
Výplet můžeme ponechat v původním drátenickém provedení, chceme-li jej však pevně přitáhnout, zalomíme každý rovný drátek v políčku špičkou kleští. Vznikne tak skobovité prohnutí, které působí tak trochu dramatickým vzhledem. Tímto způsobem můžeme přitáhnout výplet kdekoli, třeba i na vodícím drátu u dna.
Celý výplet můžeme též zakončit ozdobnými spirálami. Stejným způsobem jako u kroku 6 přikloníme jeden konec drátu k druhému, dráty zakroutíme do sebe a vedeme je kolem okraje misky k třetímu drátu. Jeden drát ze spletených opět zakroutíme do třetího, přičemž zbývající drát neuštípneme, ale zatočíme jej do spirály.
Zdroj informací: autorka článku
Publikováno: 6. 3. 2013, Autor: Miroslava Kubišová (text a foto), Profil autora: Redakce